Zamiast w akcje spółki Tesla lepiej zainwestować w sektor energetyczny - radzi inwestor z USA
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
28 lut 2020, 06:50

Tesla? Lepiej zainteresować się sektorem energetycznym - uważa amerykański inwestor, Leon Cooperman

Sektor energetyczny nie jest doceniany przez inwestorów, w odróżnieniu od Tesli – uważa amerykański inwestor i zarządzający Omega Advisors, miliarder Leon Cooperman.

Według amerykańskiego zarządzającego, Leona Coopermana inwestorzy zbyt optymistycznie patrzą na akcje Tesli i pomijają spółki z sektora energetycznego. Jak podkreśla, 15% jego portfela stanowi właśnie energetyka.

„Wydaje mi się, że rynek przesadził z negatywnym postrzeganiem spółek energetycznych. Inwestorzy nie mają umiaru w kupowaniu akcji Tesli i sprzedawaniu akcji spółek energetycznych. Faktem jest, że jeśli gospodarka nadal będzie się rozwijać, zapotrzebowanie na energię będzie rosło” - powiedział Leon Cooperman w wywiadzie dla CNBC.

Zobacz także: Charlie Munger nie jest zainteresowany akcjami Tesli. Mimo to uważa, że Elon Musk jest odważny i błyskotliwy

Leon Cooperman radzi aby inwestować w branże energetyczną

Leon Cooperman to amerykański inwestor, który jest prezesem Omega Advisors. W wywiadzie dla CNBC stwierdził, że rajd na Tesli w ostatnim czasie był wyrazem zbyt dużego optymizmu. Inwestorzy nie powinni skupiać całej swojej uwagi na spółce Elona Muska, a raczej pomyśleć o sektorze energetycznym. Zarządzający Omega Advisors podkreśla, że w jego portfelu 15% stanowią akcje spółek energetycznych.

Portfolio Leona Coopermana

Portfolio Coopermana

Źródło: GuruFocus


Co ciekawe, podobnie wskazywał już na początku roku znany inwestor Peter Lynch. Według niego warto spojrzeć długoterminowo na spółki energetyczne. Jak podkreślał, w niedługim czasie może nastąpić zwrot w energetyce.

Według Coopermana „niektóre części rynku są w euforii, co widać po akcjach Tesli. Natomiast inne części rynku, takie jak energia, są pesymistyczne”. W ostatnim roku energia zmagała się z utrzymującymi się niskimi cenami ropy i wysokimi kosztami operacyjnymi. Przykładowo, fundusz Energy Select Sector SPDR spadł o ponad 18% w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

A jak wygląda sytuacja z Teslą? W ciągu ostatnich 5 miesięcy kurs Tesli urósł o około 270%. Jednak w ostatnich dniach kurs zaczął spadać i obecna cena za akcję wynosi poniżej 700 USD.

Notowania Tesli – ostatnie 2 miesiące

Tesla

Źródło: Trading Economics

Podobne zdanie na temat Tesli ma Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway. Przyjaciel Buffetta stwierdził niedawno, że nigdy nie kupiłby akcji Tesli, a le też na pewno by ich nie shortował. Mimo to uważa, że Elon Musk jest odważny i błyskotliwy.

Zobacz także: 3 branże, w które warto zainwestować w najbliższym czasie – radzi legendarny inwestor, Peter Lynch

Kim jest Leon Cooperman?

Leon Cooperman jest amerykańskim inwestorem, który na początku swojej kariery pracował w Goldman Sachs, gdzie był dyrektorem generalnym Goldman Sachs Asset Management. W latach 90. zdecydował się założyć swój fundusz, Omega Advisors, którym zarządzał do 2016 roku. Wtedy zdecydował się odejść na emeryturę. Jego majątek wynosi ponad 3 mld USD. 

W 2016 roku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Leona Coopermana o handel poufnymi informacjami. Mimo że zarządzający nie przyznał się do winy, w 2017 roku podpisał ugodę z Komisją na 4,9 mln USD.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.