Legendarny inwestor Peter Lynch radzi w co warto inwestować
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
07 sty 2020, 06:48

3 branże, w które warto zainwestować w najbliższym czasie – radzi legendarny inwestor, Peter Lynch

Zdaniem Petera Lyncha, znanego inwestora i zarządzającego, obecnie wystąpił deficyt spółek rozwijających się. Według niego warto patrzeć długoterminowo na branże, które nie mają się dobrze m.in. energetyka. Zainteresowanie inwestorów powinna wzbudzać również ropa naftowa czy gaz ziemny.

Pomimo, że już od 30 lat jest na emeryturze, Peter Lynch wciąż jest aktywny na rynku finansowym. Co prawda, nie wskazuje konkretnych spółek, w które warto inwestować, jednak wciąż dzieli się swoimi spostrzeżeniami. W wywiadzie dla portalu Barrons opowiedział czym inwestorzy powinni zainteresować się w najbliższym czasie.

Zobacz także: Peter Lynch i jego cytaty. 25 inwestycyjnych zasad najlepszego zarządzającego funduszem akcji w historii

Sektor energetyczny, ropa i gaz mogą być dobrymi inwestycjami

To właśnie te 3 obszary powinny zainteresować inwestorów w najbliższym czasie. Jak sam podkreśla Peter Lynch, wszyscy zakładają, że świat nie będzie używać ropy naftowej przez następne 5 czy 20 lat. Jednak zarówno ropa jak i gaz nadal będą niezbędne.

- Usługi energetyczne są teraz okropne, a to może mieć znaczący zwrot w następnym roku lub za dwa lata - powiedział Lynch w wywiadzie dla Barrons - Olej jest interesujący. Popatrz, długoterminowe, solarne wiatraki naprawdę działają. Ale potrzebny jest gaz ziemny i ropa naftowa jako pomost dla odnawialnych źródeł energii – dodaje.

Jak napisał serwis Bloomberg, w ubiegłym roku miały miejsce umiarkowane wzrosty cen ropy. W ostatnich dniach cena za baryłkę poszła w górę w reakcji na amerykański atak w Bagdadzie. W jego wyniku zginął irański generał, Kasel Sulejmani.
 

Notowania ropy w 2019 roku

Ropa

Zobacz także: Ropa pozostanie ważnym surowcem, a jej cena utrzyma się w trendzie wzrostowym przez dekady

Oprócz tego, że Lynch mocno wierzy w inwestycje w gaz jak i ropę naftową, to również widzi szansę w odnawialnych źródłach energii. Znany inwestor wspomina również o sektorze energetycznym.

W wywiadzie dla Barrons, Lynch przypomina również swoją strategię inwestowania – nie można inwestować w ciemno, nie wiedząc czym dokładnie zajmuje się spółka.

- Chcę, aby każdy, kto kupuje poszczególne akcje, zrozumiał jej historię. Pięć powodów, dla których coś pójdzie dobrze dla firmy. Jeśli nie jesteś w stanie przekonać 8-latka, dlaczego jesteś właścicielem tego przedmiotu, prawdopodobnie nie powinieneś go mieć – powiedział.

Zasady inwestowania według Lyncha

Warto przypomnieć, że Peter Lynch jest legendarnym inwestorem, często pozostającym w cieniu Warrena Buffetta. Jako zarządzający funduszem Fellity Magellan osiągnął 29% średnioroczną stopę zwrotu. W swojej finansowej karierze Lynch nie przepadał za wieloma akcjami i miał zbiór zasad, które wyznaje do dziś. Dzięki nim stał się jednym z najlepszych na świecie zarządzających funduszami.

Nigdy nie inwestuj w pomysł, którego nie możesz zilustrować kredką – jest to jedna z podstawowych zasad inwestora. Peter Lynch uważał podobnie jak Warren Buffett, że nikt nie powinien inwestować w rzeczy, których w pełni nie rozumie. Według Lyncha jedynym sposobem, w jaki możesz to w pełni zrozumieć, jest to, że możesz to zilustrować kredką.

Przepływy pieniężne są wszystkim. Sprawozdania finansowe są najważniejszą częścią każdej decyzji inwestycyjnej, a jeśli ich nie rozumiesz na poziomie podstawowym, narażasz się na ryzyko.

Według Lyncha jest jeszcze jeden sposób na prosty sukces. Wystarczy stworzyć portfel z akcji spółek dywidendowych.

Polecamy przeczytanie jego bestsellerowej książki „One Up On Wall Street”.

Zobacz także: W co inwestować w 2020 roku, gdy hossa na światowych giełdach trwa już 10 rok? Nowa analiza wideo - styczeń 2020

Już 7 stycznia startuje nabór do Strefy Inwestorów. Dołącz do nas!

Nabór do Strefy Inwestorów

Już 7 stycznia 2020 r. otwieramy nabór do Strefy Inwestorów. To jedyny moment, w którym do społeczności inwestorów mogą dołączyć nowe osoby, a byli użytkownicy wznowić członkostwo. W tym roku dla wszystkich dotychczasowych i nowych abonentów Strefy Inwestorów przygotowaliśmy szereg praktycznych i wartościowych bonusów - o szczegółach można dowiedzieć się z wideo. Kolejne informacje będziemy też przekazywać wkrótce.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.