Inwestorzy korzystający z appki Robinhood nie zwracają uwagi na to, czy spółki działają etycznie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 sie 2020, 06:50

Inwestorzy korzystający z aplikacji Robinhood nie mają sentymentów. Nie obchodzi ich, czy spółka działa etycznie

Informacje na temat działań spółek giełdowych w zakresie troski o środowisko czy przestrzegania dobrych zasad ładu korporacyjnego nie robią na masie drobnych inwestorów z USA żadnego wrażenia.

ESG to skrót od E – z ang. environmental (środowisko), S – social responsibility (społeczna odpowiedzialność i G – corporate governance (ład korporacyjny). Jak wynika z badań naukowców, masa drobnych inwestorów, korzystająca z appki Robinhood, nie zwraca uwagi na to, czy przedsiębiorstwa działają w zgodzie z koncepcją ESG.

O co chodzi w ESG i inwestowaniu etycznym?

Koncepcja ESG zakłada, że firma nie powinna troszczyć się tylko o zysk, ale też o to, co wokół niej. Biznes powinien działać tak, by przestrzegać dobrych zasad ładu korporacyjnego, nie zanieczyszczać nadmiernie środowiska naturalnego, a najlepiej prowadzić także – lub wspomagać – fundacje charytatywne.

Koncepcja ESG wpisuje się w powstałą w ostatnich kilkunastu latach ideę zrównoważonego rozwoju. Wedle tejże idei chodzi o to, by dążyć do poprawy jakości życia i wzrostu gospodarczego, ale przy zachowaniu zdrowych zasad współpracy społecznej, bioróżnorodności i bogactwa zasobów naturalnych. Nie można np. zużyć wszystkich bogactw naturalnych w ciągu najbliższych dekad, bo musi coś zostać dla kolejnych pokoleń.

W ostatnich latach podmioty inwestujące profesjonalnie na rynku kapitałowym zaczęły zwracać uwagę na wszystkie aspekty działalności spółek giełdowych, a nie tylko na ich wyniki finansowe czy ryzyko kredytowe. Stąd wzięły się takie indeksy, jak WIG-ESG (do końca 2019 r. GPW publikowała RESPECT Index, który przez 10 lat pełnij funkcje edukacyjne), na którym został oparty m.in. fundusz NN Indeks Odpowiedzialny. WIG-ESG obejmuje spółki znajdujące się w indeksach WIG20 i mWIG40, a ich wagi we wskaźniku są zależne od liczby akcji w wolnym obrocie, skorygowanej w oparciu o ranking ESG oraz ocenę stosowania zasad „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2016”.
 

Notowania WIG-ESG

esg

Źródło: Google

Na tej fali powstało wiele funduszy inwestycyjnych, które lokują kapitał etycznie, czyli unikają kupowania akcji np. producentów broni czy alkoholu. W tym nurcie szczególnie ciekawe są fundusze starające się inwestować w zgodzie z etyką chrześcijańską, takie jak np. Inspire International ESG ETF o intrygującym tickerze WWJD (co oznacza „What Would Jesus Do?”, czyli „Co by zrobił Jezus?”), o którym kiedyś pisaliśmy.

Zobacz także: Co by zrobił Jezus to nowy fundusz inwestycyjny, który zaczął działać w USA i będzie inwestować zgodnie z zasadami Biblii

W I półroczu 2020 do funduszy ESG trafiło 15 mld USD, najwięcej w okresie półrocznym, odkąd istnieje ten rynek – doniosła firma ETF Flows. Sama firma BlackRock zebrała 11 mld USD do tego rodzaju funduszy, podczas gdy w całym 2019 roku zebrała ledwie 5 mld USD. Pandemia zwiększyła napływy do funduszy ESG.
 

Aktywa i napływy do funduszy ESG w USA

aktywa funduszy esg

Zobacz także: Inwestowanie etyczne zyskuje na popularności, powstają fundusze prowadzące biznes po chrześcijańsku

Indywidualni inwestorzy nie reagują na informacje z zakresu ESG

Problem w tym, że dla szerokiej rzeszy inwestorów indywidualnych kwestie etycznego wymiaru działalności firm zdają się nie mieć żadnego znaczenia. Mówią o tym wyniki badania opisanego w artykule „The Irrelevance of ESG Disclosure to Retail Investors: Evidence from Robinhood”. Autorami są Austin Moss z Tippie College of Business na University of Iowa, James P. Naughton z Darden Graduate School of Business na University of Virginia oraz Clare Wang z Leeds School of Business na University of Colorado Boulder.

Naukowcy wykorzystali w badaniu dane z portalu Robintrack z okresu 1 czerwca 2018 – koniec 2019 r. Po informacje dotyczące spółek, z zakresu ESG, sięgnęli do serwisów CSRWire oraz RavenPack Analytics. We wskazanym okresie opublikowano ponad 800 tego typu newsów. Okazało się, że inwestorzy korzystający z appki Robinhood nie reagują na informacje z zakresu ESG lub reagują na nie o wiele łagodniej, niż na innego rodzaju informacje. Wyniki tegoż badania stoją w sprzeczności z wynikami innych badań, dotyczących zachowań inwestorów instytucjonalnych.

Dane dotyczące użytkowników appki Robinhood

robin

Źródło: “The Irrelevance of ESG Disclosure to Retail Investors: Evidence from Robinhood” (2020)

Możemy się założyć, że w Polsce inwestorzy indywidualni także nie zwracają uwagi na informacje o działaniach charytatywnych spółek giełdowych. Najważniejsze są dla nich informacje świadczące o perspektywach rozwoju, co widać było choćby po kursie Movie Games po tym, jak spółka weszła we współpracę z piłkarzem Robertem Lewandowskim.

Zobacz także: Jak Robinhood zarabia na tym, że daje handlować na giełdzie bez opłat

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.