Zakaz TikToka nałożony przez Donalda Trupma zablokowany przez sąd w USA
Obrazek użytkownika Karolina Piotrowska
29 wrz 2020, 13:23

Sąd w USA zablokował decyzję Donalda Trumpa zakazującą TikToka

Waszyngtoński sędzia Carl Nichols federalny zablokował tymczasowo zarządzenie Trumpa, które miało na celu zakazać Apple’owi i Google’owi oferowanie aplikacji TikTok w swoich sklepach z aplikacjami mobilnymi.

W sierpniu Donald Trump wydał rozporządzenia mające na celu całkowita blokadę najpopularniejszych chińskich aplikacji, ale również spowodować usunięcie jej ze sklepów Apple oraz Google. Powodem wprowadzanie zakazu chińskich aplikacji była obawa o szpiegowanie przez chiński rząd obywateli Stanów Zjednoczonych. Równolegle do zapowiedzianej blokady prezydent USA dał właścicielom TikToka ultimatum. Chińskie firmy mają czas do 12 listopada na sprzedaż pakietu udziałów w najpopularniejszej obecnie aplikacji amerykańskim firmom.

W zeszłą niedzielę Departament Handlu w USA nakazał usunięcie TikToka. Jednak przedłużył termin wprowadzenia decyzji w życie, po tym, jak prezydent Donald Trump wstępnie wyraził zgodę na zawarcie umowy, która obejmowałaby wykup mniejszościowego pakietu udziałów ByteDance przez amerykańskie firmy Oracle i Walmart.

Ponadto, sędzia federalny zablokował administracji Trumpa rozporządzenie, które miało na celu zakazać Apple i Google oferowania aplikacji TikTok w swoich sklepach oraz jej usunięcie ze sklepu z aplikacjami w USA na kilka godzin przed tym, jak firmy byłyby zobowiązane do wprowadzenia zakazu. Sędzia Carl Nichols orzekł w niedzielny wieczór korzystnydla ByteDanec wyrok , która jest właścicielem TikTok. Przedstawiciel prawa stwierdził, że administracja Trumpa narusza wolność słowa i działa na szkodę, aplikacji do nagrywania i udostępniania krótkich filmików. Pomimo decyzji sądu poszukiwanie inwestorów do TikToka trwa.

Tydzień temu inny sędzia wydał nakaz w Kalifornii uniemożliwiający administracji Donalda Trumpa wprowadzenie zakazu wobec chińskiej aplikacji społecznościowej, czyli WeChat.

Zobacz także: Donald Trump banuje aplikacje Wechata i TikToka. Dołuje ich wyceny, aby amerykańskie firmy mogły je kupić

TikTok od ByteDance

ByteDance zostało zmuszone dostosowania się po tym, jak Waszyngton wyraził obawy, że chińska własność TikTok może ułatwić Pekinowi szpiegowanie obywateli USA, zmuszając firmę do przekazywania danych o jej użytkownikach. Ponadto, każda umowa w sprawie ByteDance będzie musiała zostać zatwierdzona przez Chiny, ponieważ Pekin zmienił listę zakazu eksportu technologii, co daje mu prawo głosu w każdej umowie dotyczącej TikToka.

TikTok z zadowoleniem przyjął orzeczenie sędziego i zapowiedział, że będzie kontynuował „dialog z rządem w sprawie przekształcenia naszej propozycji, na którą prezydent wyraził wstępną zgodę w miniony weekend, w porozumienie”.

Departament Handlu USA zastosuje się do nakazu wydanego przez sąd, ale nadal będzie bronić zarządzenia, które utorowało drogę do próby zablokowania TikTok w sklepach Apple i Google.

Tymczasowe zniesienie zakazu oznacza, że TikTok może nadal działać bez ograniczeń, do czasu rozpatrzenia sprawy przez pełny sąd.

Zobacz także: Fundusze private equity zjadają rynek giełdowych małych spółek w USA. Jest ich o połowę mniej, niż w 1995 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.