Robinhood zablokował handel na akcjach Gamespot
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
29 sty 2021, 07:08

Robinhood zablokował handel na GameStop i z dnia na dzień stał się wrogiem numer jeden młodych inwestorów z USA

Robinhood nie daje handlować biednym, by chronić interesy bogatych – takie opinie pojawiły się po tym, jak broker zablokował możliwość handlu akcjami GameStop.

Broker Robinhood zabronił klientom handlu walorami kilku spółek, w tym firmy GameStop, na akcjach której odbywał się w ostatnich dniach olbrzymi short squeeze (wyciskanie krótkich pozycji) wywołany przez użytkowników serwisu Reddit. W ślady Robinhooda poszedł inny duży broker: Interactive Brokers.

Robinhood blokuje handel akcjami i wywołuje burzę

Jednak to decyzja firmy Robinhood, a nie Interactive Brokers, wywołała niesamowitą falę negatywnych komentarzy. Broker umożliwiający bezprowizyjny handel na amerykańskiej giełdzie napisał w oświadczeniu: „Ostatni rok przyniósł świeży powiew na rynku kapitałowym: do głosu doszli ci, którzy go do tej pory nie mieli. Inwestorzy nowej generacji udowodnili, że giełda jest dla wszystkich, nie tylko dla funduszy hedge. Jednak jako legalnie działająca firma musieliśmy podjąć trudne decyzje o zablokowaniu możliwości handlu niektórymi akcjami. Podlegamy SEC i musimy spełniać wymogi kapitałowe, które mogą podlegać wielkim wahaniom w warunkach szalonej zmienności. Te wymogi obowiązują po to, by chronieni byli inwestorzy. U podstaw naszej decyzji leży więc potrzeba zarządzania ryzykiem i spełniania wymogów prawnych”. 

W telewizji CNBC tłumaczył się też z z tego ruchu sam CEO brokera Vlad Tenev:


Na nic się to jednak nie zdało, bo ruszyła fala negatywnych ocen appki Robinhood. Była ona tak wielka, że w kilkadziesiąt minut ocena aplikacji spadła do 1 gwiazdki:
 


Co niezwykle ciekawe, Google usunęło około 120 tys. negatywnych ocen appki. Teraz appka Robinhood znów ma 4 gwiazdki:
 

Oceny aplikacji Robinhood w Google Store

appka

 

Zobacz także: Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street na akcjach GameStop, co ma znaczenie dla CD PROJEKT 

Rusza akcja “skasuj Robinhooda” i szykują się pozwy

Szef firmy Robinhood zapowiedział, że od dzisiejszej sesji powróci (częściowo, w ograniczonym zakresie) możliwość handlu akcjami, które wczoraj były zablokowane. Problem w tym, że większość dotychczasowych użytkowników appki nie jest chyba zadowolona z tego, co się stało. Straszy firmę Robinhood tym, że będzie zamykała pozycje i rezygnowała z usług, tak jak poniżej zacytowany użytkownik Twittera:
 

Mało tego, pojawiają się już pierwsze pozwy przeciwko firmie Robinhood:

Pojawiły się także sugestie, że motywy decyzji firmy Robinhood są zupełnie inne, i wynikają z jej powiązań biznesowych z wielkimi instytucjami z Wall Street. I to co chyba najgroźniejsze dla brokera – otóż w internecie zaczyna być rozkręcana akcja „skasuj Robinhooda”:

To będzie absolutnie fascynujące – obserwować jak się potoczy dalsza historia appki Robinhood, która miała dawać szansę biednym na rywalizację z bogatymi, a zaczęła tę szansę blokować.

Zobacz także: Elon Musk i short squeeze windują akcje CD PROJEKT. Zabawa na akcjach producenta Cyberpunk 2077 trwa w najlepsze

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.