Jeff Bezos rezygnuje z szefowania spółce Amazon - historia spółki jest niesamowita
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
03 lut 2021, 16:29

Jeff Bezos rezygnuje z szefowania spółce Amazon, która z garażowego startupu stała się jedną z największych korporacji na świecie

Jeff Bezos ustępuje ze stanowiska dyrektora generalnego spółki Amazon, którą założył prawie 30 lat temu. Niewielu zwraca uwagę na to, że jest on jednym z najbardziej wytrwałych inwestorów w wartość, który z garażowego startupu rozwinął firmę do globalnej korporacji.

Tuż po swoich 57 urodzinach Jeff Bezos postanowił, że odda stery spółki Amazon – giganta handlu internetowego. Zakładał tę firmę za własne 10 000 USD w 1994 roku. Dziś Amazon jest wyceniony na giełdzie na 1,7 bln USD.
 

Notowania spółki Amazon od debiutu na giełdzie wykres logarytmiczny

Amazon akcje kurs

Bezos pozostaje akcjonariuszem Amazona i jednym z najbogatszych ludzi na świecie

Obecnie Bezos posiada 11% akcji spółki Amazon o wartości około 174,3 mld USD. To niesamowite, ale pomnożył początkowy kapitał około 17,4 mln razy! Jest on tym samym nie tylko jednym z najodważniejszych i wizjonerskich przedsiębiorców w historii, ale też jednym z najbardziej efektywnych inwestorów. Trzymał on bowiem akcje Amazona przez ponad 20 lat – czyli robił to, co inwestor w wartość robić powinien.

Dopiero rozwód z MacKenzie sprawił, że Jeff Bezos pozbył się większej części posiadanych udziałów w Amazonie. W ramach podziału majątku żona Bezosa otrzymała pakiet akcji warty blisko 35 mld USD. To jednak nie sprawiło, że Bezos znikł z czołówki najbogatszych ludzi na świecie. Utrzymuje się on na 2. pozycji, bo w trakcie pandemii wycena Amazona znacznie urosła. W ciągu ostatnich 12 miesięcy cena akcji giganta e-commerce, który właśnie wchodzi do Polski, poszła w górę o 68%.
 

TOP 5 najbogatszych osób na świecie

top 5

Źródło: Bloomberg


Nic dziwnego, że inwestorzy chętnie kupują akcje spółki Amazon. E-handel w czasie pandemii święci triumfy. W IV kwartale 2020 Amazon miał 14,09 USD zysku na akcję (prognoza: 7,23 USD) oraz 125,56 mld USD przychodów (prognoza: 119,7 mld USD). Obecnie motorem rozwoju Amazona jest biznes chmurowy, który zwiększył sprzedaż w IV kwartale o 28%, a zysk operacyjny o 37% r/r, do 3,56 mld USD.
 

Wyniki finansowe spółki Amazon i prognoza

fin

Źródło: MarketScreener

Zobacz także: Wszyscy wiedzieli, że to nastąpi, a mimo to kurs akcji Allegro spada. Amazon wchodzi do Polski!

Historia życia Jeffa Bezosa i spółki Amazon

Jeff Bezos, twórca i dyrektor generalny Amazona, ustąpi ze stanowiska w III kwartale tego roku. Zastąpi go Andy Jassy, szef Amazon Web Services. „Bycie CEO Amazona to głęboka odpowiedzialność, zajęcie, które całkowicie cię pochłania. Kiedy ciąży nad tobą taka odpowiedzialność, trudno jest skupić uwagę na czymkolwiek innym" – napisał Bezos w liście do kadry zarządzającej spółką Amazon. Ciekawe, czym dokładnie zajmie się Bezos na „emeryturze”.

Jeff Bezos urodził się w 1964 roku. Bardzo szybko dojrzewał - gdy był dzieckiem, rozkręcał swoje łóżeczko, by spać jak dorosły. Między 4 a 16 rokiem życia dużo pracował na ranczu swoich dziadków w Teksasie. Dość szybko zafascynował się nowymi technologiami oraz kosmosem (czego owocem jest nie tylko Amazon, ale też firma Blue Origin rozwijająca technologie przydatne w podróżach kosmicznych). Relatywnie wcześnie zaczął też prowadzić biznesy. Jako nastolatek zorganizował obóz dla dzieci uczący kreatywnego myślenia.

Ukończył Princeton na kierunku nauk komputerowych. Na początku kariery pracował w małej firmie informatycznej Fitel. Potem próbował założyć firmę zajmującą się dostarczaniem wiadomości przy pomocy faksu. Potem trafił do funduszu hedge, gdzie w 4 lata awansował na stanowisko wiceprezesa.

Potem przyszły lata 1993-94, które wiele zmieniły w jego życiu. Poślubił MacKenzie Tuttle, z którą ma 4 dzieci. Rok później założył firmę Amazon, która na początku była tylko internetową księgarnią. W wywiadach podkreślał, że wiedział, iż internet da wielkie możliwości rozwoju biznesów różnorakiego typu.

Historia Amazona jest inspirująca i zadziwiająca. To przykład firmy, która dosłownie zaczynała rozwój od garażu, a skończyła jako globalny gigant. Po miesiącu działalności zaczęła wysyłać książki do klientów w całych Stanach, a po 3 latach zadebiutowała na giełdzie. Potem miewała ciężkie chwile, a kurs jej akcji nurkował po kilkadziesiąt procent, ale Jeff Bezos nigdy się nie poddał.
 


Bezos lubi konkrety i jest bardzo oszczędny. Jest też dość wybuchowy, więc zatrudnia specjalistę od tonowania emocji. Jest też bardzo pracowity i przez wiele lat pracował w biurze Amazona od rana do nocy.

Wiadomo, że Bezos lubi inwestować. Kiedyś przyznał, że kupił za 250 000 USD ponad 3 mln akcji Google, jeszcze przed giełdowym debiutem tej spółki – nie wiadomo, czy posiada te akcje do tej pory. Jest też właścicielem „Washington Post” (zapłacił za ten dziennik w 2013 roku 250 mln USD). Mieszka w 2-hektraowej posiadłości nad jeziorem Waszyngton, ale ma też wille w Beverly Hills, Waszyngtonie czy Nowym Jorku.

Zobacz także: Internet jest coraz bardziej podzielony, to źle wróży spółkom technologicznym

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.