Zmarł Bernie Madoff – największy giełdowy oszust w historii
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 kwi 2021, 16:51

Zmarł Bernie Madoff – największy giełdowy oszust w historii

W więzieniu zmarł dziś Bernard Madoff. Odsiadywał wyrok 150 lat pozbawienia wolności za stworzenie największej w historii piramidy finansowej.

Bernie Madoff zmarł w wieku 82 lat. Przejdzie do historii jako twórca największego oszustwa w historii amerykańskiej giełdy. Jego fundusz okazał się piramidą finansową.

Oszust działał kilka dekad, dopiero kryzys 2008 roku go obnażył

Madoff zmarł w Federalnym Centrum Medycznym w Butner w Północnej Karolinie z przyczyn naturalnych – podało federalne Biuro Więziennictwa. Odsiadywał wyrok 150 lat pozbawienia wolności, od samego początku odbywania kary miał poważne kłopoty ze zdrowiem.

FBI aresztowało Madoffa w grudniu 2008 roku pod zarzutem stworzenia piramidy finansowej. Przyznał się on do 11 zarzutów (m.in. związanych z praniem pieniędzy, krzywoprzysięstwem i fałszowaniem dokumentów finansowych). Karę odsiadywał od lipca 2009 roku.

Jego piramida powstała w 1960 roku jako Bernard L. Madoff Investment Securities. Oferowała ona zamknięty fundusz przynoszący co roku 8 – 12% pewnego zysku. Można było zostać jego klientem tylko z polecenia, wpłacając minimum 10 mln USD.

Oszustwo wyszło na jaw na jesieni 2008 roku, gdy zgłosiło się do funduszu Madoffa kilku inwestorów i chciało wycofać 7 mld USD wraz z zyskami. Okazało się, że fundusz nie ma takiej kwoty. Wyszło na jaw, że firma Madoffa to piramida finansowa, a wypłaty zysków są finansowane z wpłat nowych klientów.

Madoff był nowojorskim Żydem, którego przodkowie pochodzili z terenów dzisiejszej Polski, Rumunii i Austrii. Ukończył nauki polityczne na Hofstra University w 1960 r., po czym założył firmę Bernard L. Madoff Investment Securities.

Zobacz także: Dziś debiut Coinbase na którym świetnie zarobi Raper Nas. To kolejna trafiona inwestycja jego funduszu

Ofiary Madoffa odzyskały już 80% pieniędzy

Co ciekawe, amerykański nadzór finansowy SEC kontrolował firmę Madoffa aż 8 razy i niczego się nie dopatrzył. Była ona więc zupełnie legalnie działającą firmą inwestycyjną oferującą legalnie działający fundusz.

Tym bardziej zastanawiające i kontrowersyjne są zasady działalności funduszu upadłościowego Madoff Victim Fund, który spłaca ofiary piramidy Madoffa… z pieniędzy tych, którzy na udziale w niej zarobili. Na tym całym zamieszaniu najlepiej wychodzą prawnicy, bo likwidator funduszu Madoffa za prowadzenie tej operacji w 10 lat otrzymał około 1,7 mld USD! Pisaliśmy o tym ponad rok temu.

Obecnie stan jest taki, że Madoff Victim Fund wypłacił blisko 37 tys. ofiar piramidy Madoffa 3,82 mld USD, co oznacza zwrot 80% strat. Do spłacenia pozostaje 15,2 tys. ofiar.

Zobacz także: Chiny chcą wyemitować juana z datą ważności. Nadchodzi cyfrowy pieniądz banków centralnych

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.