Tesla już notuje na BTC straty? Kryptowaluta bitcoin staje się obciążeniem dla Elona Muska
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 maj 2021, 19:14

Bitcoin zaczyna być dla spółki Tesla ciężarem. Ile straty spółce Elona Muska przyniesie BTC

W niedzielę rano cena Bitcoina spadła o 12% w porównaniu do cen z soboty. Od kwietnia Bitcoin spadł bowiem o 48%. Tesla początkowo ujawniła pozycję o wartości 1,5 mld USD w swoim rocznym raporcie złożonym na początku lutego. Wtedy cena Bitcoina była na poziomie około 38 tys USD. Jeżeli tendencja spadkowa się utrzyma to producent samochodów elektrycznych w nadchodzącym raporcie finansowym będzie musiał ujawnić straty z tego tytułu.

Zobacz także: Michael Burry ma naprawdę dużego szorta na akcjach spółki Tesla

Cena Bitcoina schodzi poniżej cenę zakupu przez spółkę Teslę

Na początku pozycja Tesli na Bitcoinie wyglądała jak świetna inwestycja. Producent samochodów ogłosił, że akceptuje płatności Bitcoinem, potem Elon Musk podgrzewał atmosferę na swoim twitterze, a cena kryptowaluty wspinała się wręcz pionowo. Pod koniec pierwszego kwartału, wartość krypto-portfela Tesli wzrosła z 1,5 mld USD do 2,5 mld USD. Producent samochodów elektrycznych nie odpowiada na prośby dziennikarzy i komentarze na temat posiadanych kryptowalut.

btc-info

Zyski z kryptowalut są liczone jedynie po ich sprzedaży. Tesla zaksięgowała około 100 mln USD zysku, mimo że na początkowym zakupie zarobiła ponad 1 mld USD. Wartości Bitcoinów nie są wyceniane według wartości rynkowej, jak w przypadku akcji. Kiedy firma posiada akcje, zmiana wartości z kwartału na kwartał jest zapisywana jako koszt lub zysk w rachunku zysków i strat.

Bazując na średnich cenach, Tesla prawdopodobnie posiadała około 42 000 Bitcoinów na koniec pierwszego kwartału. Po ostatnich ruchach cenowych, spółka Elona Muska prawdopodobnie notuje 125 mln USD straty na swoich pozycjach. O ile cena Bitcoinów nie wzrośnie między chwilą obecną a końcem czerwca, strata zostanie rozpoznana w najbliższym raporcie kwartalnym w lipcu.

Wycena na giełdzie spółki Tesli wynosi obecnie 560 mld USD, więc strata w stosunku do kapitalizacji jest niewielka. Pamiętać jednak należy, że spółka jest wyceniana przez pryzmat dynamiki przychodów i zysków. Ewentualne straty na kryptowalutach mogą te wyniki wypłaszczyć co oczywiście może przełożyć się na wycenę spółki na giełdzie.

Akcje Tesli spadły w maju o około 2%. W 2020 r. akcje Tesli wzrosły o ponad 740%. Od początku roku akcje spadły o około 18%, pozostając w tyle za S&P 500 i Dow Jones Industrial Average.

Były sekretarz skarbu USA Lawrence H. Summers niedawno porównał kryptowaluty do złota jako aktywa bezpiecznej przystani, ale powiedział, że nie spodziewa się, aby w najbliższym czasie konsumenci używali kryptowalut w takim stopniu, że te staną się istotną częścią e-commerce.

tsla-chart

W poniedziałek cena Bitcoina jest nadal 41% poniżej swojego rekordowego poziomu, nawet po odbiciu od niedzielnego minimum. Jeśli Bitcoin spadnie tak mocno jak w grudniu 2017 r., kiedy cena spadła o 83% od swojego maksimum, inwestorzy mogą spodziewać się, że Bitcoin osiągnie poziom 11 000 USD. Mimo to, ostatnie cofnięcie Bitcoina jest dalekie od największego spadku. Według danych historycznych analizowanych przez Bespoke Investment Group, przeciętny spadek ceny kryptowaluty od maksimum wynosi 48%.

Zobacz także: Tesla wycofała się z płacenia bitcoinem za samochody. Kryptowaluty mocno w dół

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.