Kryptowaluty i gry napędziły wyniki Nvidia. Spółka odnotowała skokowy wzrost przychodów
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
28 maj 2021, 13:56

Przychody Nvidia mocno wzrosły. Producent kart graficznych notuje duże wzrosty sprzedaży w obszarze gier i kryptowalut

Nvidia miała dobre i złe wieści dla inwestorów. Producent układów scalonych pochwalił się większymi zyskami niż przewidywano. Odnotował zaskakująco wysoką sprzedaż w bacznie obserwowanych segmentach jak gry wideo czy tzw. bazy danych (data-center). Spółka poinformowała również o optymistycznych prognozach dotyczących przyszłych wyników. Jest również druga strona medalu. Zarząd powiedział również, że niedobór półprzewodników będzie się utrzymywał przez wiele miesięcy. ,,Oczekujemy, że podaż pozostanie ograniczona w drugiej połowie roku", powiedziała inwestorom Colette Kress, szefowa działu finansowego Nvidii. Ciągły niedobór chipów może być problemem w produkcji sprzętu.

Zobacz także: Złoto może spokojnie podrożeć o ponad 150% w 9 lat – prognozuje firma Incrementum

Nvidia wciąż zmaga się z niedoborem chipów

Akcje spółki Nvdia przed sesją spadły o 0,6%. Po otwarciu sesji wzrosły o 0,3% i i na koniec dnia cena za akcje wyniosła 628 USD. Akcje Nvidia zyskały 20% w tym roku. Indeks S&P 500 wzrósł w tym samym okresie o około 12%.

nvidia-wykres

Firma podała, że w pierwszym kwartale fiskalnym zysk netto wyniósł 1,91 mld USD, co daje 3,03 USD na akcję, w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 917 mln USD, czyli 1,47 USD na akcję, rok wcześniej. Po uwzględnieniu m.in. wynagrodzenia za akcje zysk wyniósł 3,66 USD na akcję. Przychody wzrosły o 84% do 5,66 mld USD.

Wall Street prognozowała skorygowany zysk na poziomie 3,31 USD na akcję przy przychodach 5,41 mld USD. Wcześniej spółka informowała inwestorów, że spodziewa się przekroczenia własnych prognoz na poziomie 5,3 mld USD.

„Nasz biznes ,,Data Center” nadal się rozwija, ponieważ światowe branże wykorzystują Nvidia AI do przetwarzania wizji komputerowej, konwersacyjnej AI, rozumienia języka naturalnego i systemów rekomendujących" - powiedział szef firmy Jensen Huang. „Nvidia RTX wymyśliła na nowo grafikę komputerową i napędza modernizacje na całym rynku gier i projektowania".

Optymistyczne prognozy producenta sprzętu

Przychody z gier wideo wzrosły o 106% do 2,76 mld USD, co przewyższyło szacunki mówiące o 2,73 mld USD. Kress powiedział, że segment ten nadal korzysta na tym, że firmy wydobywające kryptowaluty kupują układy Nvidia przeznaczone do gier, ale „trudno jest określić, w jakim stopniu". Przychody w segmencie skorzystały również z wysokiej sprzedaży komputerów osobistych.

Na początku tego roku Nvidia wprowadziła na rynek linię chipów przeznaczonych do wydobywania kryptowalut, a także zdławiła możliwości wydobywcze kilku chipów przeznaczonych dla graczy. Wysiłek ten ma na celu zapewnienie, że gracze, którzy stanowią ważną bazę klientów dla firmy, mogą uzyskać wystarczającą ilość swoich potężnych kart graficznych opartych na Amperach.

Kress powiedział, że Nvidia wygenerowała 155 mln USD w pierwszym kwartale z chipów kryptowalutowych. Natomiast inne segmenty producenta zwiększyły swoje zyski o 137% do 327 mln USD w pierwszym kwartale fiskalnym. Firma spodziewa się, że w drugim kwartale przychody z chipów kryptowalutowych wyniosą 400 mln USD.

Kryptowalutowi górnicy ważnym klientem

Jednak chipy graficzne do kart do gier wideo, które są wykorzystywane przez górników kryptowalut, są włączone do segmentu gier wideo, co utrudnia określenie ogólnej ekspozycji Nvidii na kryptowaluty. Przed ogłoszeniem wyników, analityk BMO Capital Markets Ambrish Srivastava oszacował, że całkowite przychody z kryptowalut wyniosły około 650 mln USD w pierwszym kwartale.

Nvidia prognozowała przychody w drugim kwartale fiskalnym na poziomie 6,3 mld USD. Konsensus szacunków na drugi kwartał fiskalny wynosił 5,49 mld USD. Kress powiedział, że firma spodziewa się wydatków kapitałowych w wysokości 300 mln USD do 325 mln USD w drugim kwartale fiskalnym.

Zobacz także: Na giełdzie w USA jest bańka, a akcje z rynków wschodzących są jeszcze tanie – mówi Rob Arnott, szef Research Affiliates

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.