Meme stocks to nowa klasa aktywów, a akcje AMC to idealny przedstawiciel Ścieżka:
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 cze 2021, 16:58

Meme Stocks to nowa klasa aktywów, która powstała na Wall Steet, a akcje AMC to idealny ich przedstawiciel

Obecny krajobraz amerykańskiego rynku akcji stoi na głowie. Za kosmicznym wzrostem cen akcji danej spółki może stać mem, darmowy popcorn lub chęć zemsty na funduszu hedgingowym.

Analitycy zgodnie przyznają, że tworzy się nowa klasa aktywów nazwana potocznie „meme stocks”, która nie ma dobrych fundamentów, przepływu finansowego, dobrych podstaw i odrywa się od tradycyjnej wyceny. AMC Entertainment właśnie zaliczyło drugi szalony wzrost w mniej niż pół roku. Tak jak Dogecoin, który jest dosłownie parodią Bitcoina, absurdalnie rośnie. Stojąca na skraju bankructwa sieć kin rozpoczęła ten rok na poziomie 2 dolarów za akcję, po czym w połowie roku giełda notuje wzrost 3100%. Wcześniej euforia dotknęła akcje Gamestop.

Zobacz także: Szaleństwo na akcjach AMC wywołane przez WallStreetBets. Fundusze tracą miliardy, analitycy się wściekają, a CEO spółki stawia darmowy popcorn

Meme stocks czyli bankrutujące spółki i kryptowaluty

Meme stocks zmieniają dynamicznie swoją wartość zazwyczaj na skutek wydarzeń, które mają miejsce w social mediach lub na forach dyskusyjnych. Najlepszy do prezentacji tego zjawiska jest przypadek Bitcoina. Jego cena spadła z wysokiego poziomu 63 000 USD w kwietniu do 37 000 USD. Dlaczego? Głównie jest to efekt zmiany nastawienia Elona Muska do tych aktywów z pozytywnego do negatywnego co prezentował na swoim profilu. Szef Tesli i lider myśli kryptowalutowej Elon Musk w zeszłym tygodniu opublikował na Twitterze parę memów o zerwaniu związku, które w zawoalowany sposób odnoszą się do Bitcoina. Zgodnie z moją zdyskontowaną analizą przepływu hashtagów, jest to odpowiednik podwójnego obniżenia ratingu na Wall Street.

Meme stock lista: AMC, BlackBerry, GameStop, Bed Bath.

przetlumaczony-wykres

Zobacz także: Bitcoin zaczyna być dla spółki Tesla ciężarem. Ile straty spółce Elona Muska przyniesie BTC

Akcja Wallstreetbets może uratować firmę przed bankructwem

Ogromny wzrost zainteresowania akcjami spółki, która znajduje się w poważnych tarapatach może sprawić, że widmo bankructwa przed firmą zacznie się oddalać. Jednym z lepszych tego przykładów jest AMC. Spółka wykorzystała wzrost cen akcji i zainteresowanie inwestorów do wyemitowania ogromnej ilości nowych akcji. W zeszłym roku ilość akcji na giełdzie wynosiła 104 mln. Obecnie jest ich 513 mln. Dochodzi do tego wzrost kursu akcji co sprawia, że spółka pomnożyła swoją wycenę około 20-krotnie w czasie pandemii. Pandemii, która mocno uderzyła w jej biznes bo spowodowała spowodowała zamknięcie kin, wzrost zadłużenia, a Hollywood odeszła od formatu produkcji wielkokinowych, a raczej streamingowych.

Akcje AMC Entertainment Holdings skoczyły o ponad 95% do rekordowego poziomu 62,55 USD w minioną środę po tym, jak sieć kin ogłosiła nowy program nagród dla akcjonariuszy, który obejmuje darmowy duży popcorn. Następnego dnia plan sprzedaży 11,55 mln akcji (które ostatecznie sprzedano po średniej cenie 50,85 USD) spowodował, że AMC zanurkowało.

Notowania ACM

amc-wykres

Po tym wszystkim zarząd ACM wydaje komunikat w którym ostrzega przed inwestowanie w ich akcje. ,,Chyba, że jesteś przygotowany na poniesienie ryzyka związanego z utratą tych środków”.

Na początku tygodnia AMC sprzedała 8,5 mln akcji firmie inwestycyjnej Mudrick Capital Management, która sprzedała udziały z zyskiem tego samego dnia, podała agencja Bloomberg. AMC nazwała to ,,bardzo mądrym pozyskaniem gotówki, abyśmy mogli rozwijać firmę".

W najbliższym czasie może dojść do dalszego rozwodnienia. Firma poprosi akcjonariuszy o zgodę na sprzedaż dodatkowych 25 mln akcji, począwszy od 2022 roku, na dorocznym spotkaniu w przyszłym miesiącu.

Pomimo nietypowego ostrzeżenia i rozwodnienia, część inwestorów odebrała informacje wręcz euforycznie. To tylko dezorientuje i oburza tradycyjnych inwestorów.

„Gwałtowny wzrost akcji AMC Entertainment jest kolejną oznaką lekkomyślnego, napędzanego memami trendu inwestycyjnego, w którym się obecnie znajdujemy" - napisał niedawno David Trainer, prezes firmy New Constructs, zajmującej się badaniami inwestycyjnymi. ,,Wtajemniczeni z Wall Street żerują na naiwności inwestorów detalicznych. Nie ma żadnego fundamentalnego powodu, aby kupować akcje AMC Entertainment."

Zobacz także: WallStreetBets znowu miesza na giełdzie. Trwa wyciskanie funduszy z krótkich pozycji na AMC jak kiedyś na GameStop

AMC wychodzi z kłopotów, dzięki absurdalnej wycenie spółki na giełdzie

Choć Meme Stocks wydaje się przeczyć zasadom ekonomii to z drugiej strony sprawia, że koszt pozyskania kapitału z giełdy dla takich spółek staje się absurdalnie niski. To całkowicie wystarcza do tego aby uwolniły się z kłopotów operacyjnych i często odsunęły widmo bankructwa, ale dyskusyjna pozostaje czy wycena spółki na giełdzie odpowiednio dyskontuje przyszłe potencjalne zyski.

Wystarczy przeprowadzić jedno ćwiczenie, które może przynieść inwestorom pewne spostrzeżenia chociażby w przypadku AMC. Całkowity Box Office w USA wynosi zaledwie 2,1 miliarda. Wartość spółki AMC jest obecnie 17 razy większa niż rynek.

Sieć kinowa zarabia głównie na trzech rzeczach oprócz sprzedaży biletów. Mniej więcej dwie trzecie sprzedaży pochodzi z biletów. Reszta pochodzi z napojów gazowanych i popcornu. Wyzwaniem dla branży jest to, czy po roku spędzonym w domu i oglądaniu filmów na streamingu, wystarczająca liczba kinomanów wróci i wyda tyle, ile wcześniej.

Ostatnie wzrosty sprawiły, że firma mogła pozyskać nowy kapitał ze sprzedaży akcji w wysokości 1,25 mld USD tylko w tym kwartale.

,Nadszedł czas, aby AMC znów przeszło do ofensywy" - powiedział we wtorek prezes Adam Aron. Nowy kapitał zostanie zainwestowany w zdobycie rynku.

Jeśli AMC uda się zwiększyć udział w rynku i jeśli sprzedaż kasowa w USA wróci do poziomu z 2018 roku, łączna sprzedaż spółki może osiągnąć poziom 9 mld USD - 6 mld USD z biletów i 3 mld USD z koncesji. Sprzedaż w 2018 roku wyniosła 5,5 mld USD.

Następnie, jeśli marże zysku poprawią się dzięki lepszej skali branży, a inwestycje AMC w nowe kina mogą spaść, ponieważ nowe moce produkcyjne nie są tak naprawdę potrzebne, firma może być w stanie wygenerować 600 mln USD cashflow rocznie. To około trzykrotnie więcej niż potencjał generowania gotówki w poprzednich, przedandemicznych latach.

O ile dla inwestorów fundamentalnych może to być niewielki promyk nadziei, o tyle ze scenariuszem 600 mln USD wolnych przepływów pieniężnych są problemy. Jest wiele "jeśli" i "może", a AMC nigdy w przeszłości nie generowało takich przepływów pieniężnych.

Udział AMC w rynku może wzrosnąć, ale nadal istnieją konkurenci: Regal Cinemas, należący obecnie do Cineworld Group, oraz Cinemark Holdings.

Cineworld Group

cineworlgroup-wykres

Cinemark Holdings

cinemark-holgings-wykresy

Chad Beynon z Macquarie Research, widzi "wielką wartość" w dwóch nazwach kin, Cinemark Holdings (CNK) i IMAX (IMAX), ale nie w AMC. Zwraca uwagę, że przed pandemią, w 2019 roku, AMC i Cinemark produkowały podobne zyski przed odsetkami, podatkami, deprecjacją i amortyzacją, lub Ebitda, ale że AMC niedawno miał 10-krotność wartości rynkowej Cinemark.

IMAX

imax-wykres

AMC i jej partnerzy muszą również konkurować ze streamingiem. Okienka na ekskluzywne pokazy w kinach kurczą się, a pandemia jeszcze to przyspieszyła.

Wall Street nie dostrzega potencjału. Według analityków średnia cena docelowa wynosi 5,25 USD. Najwyższa to 18 USD za akcję. Przed pandemią średnia cena docelowa według analityków wynosiła 15 USD. Wtedy na rynku było też mniejsza ilość akcji. Stare ceny docelowe sugerowały wartość przedsiębiorstwa na poziomie około 7 mld USD - daleko od 35 mld USD.

Analitycy przewidują jednak dodatnie wolne przepływy pieniężne dla AMC w przyszłości - około 13 mln USD w 2022 roku i 90 mln USD w 2023 roku.

Przy tych poziomach, fundamentalne argumenty za akcjami AMC są, delikatnie mówiąc, naciągane. Jednak samo przewartościowanie nigdy nie jest dobrym powodem, by ustawić się na sprzedaż stawiając na spadek kursu. Wysoka liczba shortowanych akcji jest zazwyczaj elementem napędzającym intensywność nakręcania virali w internecie. W dzisiejszych czasach ryzyko związane z short squeezes stało się znacznie większe niż potencjalny zysk wynikający z uświadomienia sobie przez rynek, że akcje są zbyt drogie.

Ostatecznie, inwestowanie i spekulowanie to różne umiejętności. Obie mogą przynieść ludziom pieniądze. Ważne jest, aby nie mylić tych dwóch rzeczy. Meme stocks to nowa klasa aktywów którą powoli powinniśmy zacząć akceptować.

Na mediach społecznościowych, handel AMC został przedstawiony jako bitwa małych facetów przeciwko wielkim firmom z Wall Street, co przemawia do niej. Ludzie mają poczucie wspólnoty i choć nie są bogaci, to łącząc kapitał, mając moc zmienienia czegoś. Tak się podpisują w komentarzach.

Zobacz także: Grupa WallStreetbets z Reddit i Elon Musk wyleszczają rekiny z Wall Street na akcjach GameStop, co ma znaczenie dla CD PROJEKT

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost