Akcje AMC znowu szaleją za sprawą WallStreetBets
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
02 cze 2021, 19:18

Szaleństwo na akcjach AMC wywołane przez WallStreetBets. Fundusze tracą miliardy, analitycy się wściekają, a CEO spółki stawia darmowy popcorn

Giełdowe byki nie liczą się z matematyką. W zeszłym tygodniu na celowniku WallStreetBets znalazły się akcje AMC Entertaiment (co opisywaliśmy tutaj). Wzrosty cen akcji nie zawierają czynników fundamentalnych. Według danych firmy S3 Partners, inwestorzy z krótkimi pozycjami na AMC w zeszłym tygodniu musieli zamknąć straty w wysokości 1,37 mld USD. Historia tak naprawdę dopiero teraz nabiera tempa – spółka ma plan jak wykorzystać swój fenomen tzw. meme-stock. Firma przed zamieszaniem balansowała na krawędzi bankructwa.

Zobacz także: Akcje Zoom Video Communications spadły od szczytu 43%. Epidemia zwalnia i zwalnia dynamika wzrostu wyniku spółki

Użytkownicy WallStreetBets dalej mieszają na Wall Street

Akcje AMC wzrosły w tym roku o ponad 1400% i przy cenie prawie 40 dolarów są notowane po cenie ponad 10-krotnie wyższej niż mediana ceny docelowej dla analityków. Liczba wiadomości związanych z AMC w serwisie społecznościowym Stocktwits wzrosła w środę o ponad 7%, a większość z nich odzwierciedlała pozytywny sentyment.

Jeszcze kilka miesięcy temu AMC było na skraju bankructwa. Fundusze hedgingowe ustawiły się na spadki. Wtedy armia traderów na r/WallStreetBets połączyła siły pod hashtagami #AMCSTRONG i #AMCSqueeze podbijając cenę.

Obok GameStop, AMC to kolejne dziecko manii meme-stock dezorientując profesjonalistów z Wall Street.

W środę sieć kin ogłosiła, że będzie nagradzać drobnych inwestorów, którzy odegrali kluczową rolę w sprzecznym z logiką i fundamentami, 1400-procentowym wzroście akcji AMC w tym roku. Będą mogli liczyć m.in. na specjalne seanse lub darmowy popcorn.

Akcje AMC otworzyły się na rekordowo wysokim poziomie 37,52 USD, a następnie zanotowały wzrost aż do 41,95 USD, czyli ponad 30%. Poprzednim rekordem AMC w ciągu dnia było 36,72 USD, osiągnięte w piątek. Rekord zamknięcia wynosi 35,86 USD ustanowiony 23 marca 2015 roku, według danych FactSet.
 

wykres-1amc

Zobacz także: Kto będzie następcą Warrena Buffetta? Lista inwestorów, którzy potrafią znaleźć wartość w tych szaleńczych czasach

Akcje AMC nadal pięły się w górę, analityk Loop Capital Markets Alan Gould podtrzymał we wtorek rekomendację Sprzedaj i cenę docelową na poziomie 1 USD. Argumentował, że spółka przetrwała pandemię, ale obecnie jest "masowo rozwodniona i nadmiernie lewarowana". ,,W końcu wycena będzie odzwierciedlać fundamenty" - napisał Gould. "Spodziewamy się, że nastąpi to w momencie, gdy box office wróci do normy, gdzieś w ciągu najbliższego roku, kiedy akcjonariusze rozpoznają, jak niewielki przepływ gotówki na akcję pozostaje dla posiadaczy kapitału własnego po kosztach długu; nie znamy tylko ścieżki kursu akcji pomiędzy chwilą obecną a tym momentem".

Obecne notowania wyceniają kapitalizację rynkową spółki na ponad 18 mld dolarów, nawet jeśli sieć ma ponad 5 mld dolarów długu i kapitał własny akcjonariuszy, który jest ujemny o ponad 5 dolarów na akcję.
 

wykres-2amc


Mudrick Capital Management kupił 8,5 mln akcji AMC za 230 mln USD we wtorek, a następnie sprzedał je z zyskiem, według Barrons powołując się na źródło. Było to śmiałym posunięciem funduszu, który wykorzystał euforię byków. Sytuacja wywołała duży entuzjazm wśród ,,ulicy”, ale fatalna dla funduszy ustawionych na spadek ceny.

CEO AMC, Adam Aron dziękował drobnym inwestorom i dzielił się dalszymi działaniami spółki: Dzięki transakcji z Mudrick Capital, udało nam się zebrać fundusze do kolejnych strategicznych działań”.

,,Wielu naszych inwestorów zademonstrowało wsparcie i zaufanie do AMC... W końcu ci ludzie są właścicielami AMC, a ja pracuję dla nich" - powiedział Adam Aron, dyrektor generalny AMC, w oświadczeniu wydanym w środę. Następnie wezwał sceptycznych analityków giełdowych do zwrócenia uwagi na tych inwestorów – ,,czytajcie co Ci ludzie piszą”.

Fundamenty nie odzwierciedlają cen akcji

Choć analitycy argumentowali, że akcje meme-stock jak AMC i GameStop rosną na szumie, a nie na prawdziwych analizach fundamentalnych, gotówka, którą obie firmy zebrały z ostatnich sprzedaży akcji jest prawdziwa. Taki zwrot akcji na giełdzie pomógł uratować fatalny bilans po pandemii. Na twitterze, CEO Aron napisał, iż widzi możliwość przejęcia kin od konkurentów, którzy podobnie jak oni, zmagają się z problemami.

Pozyskiwanie gotówki poprzez sprzedaż akcji jednemu posiadaczowi jest stosunkowo rzadkie na rynkach amerykańskich. Przerzucenie akcji przez posiadacza zaraz po ich zakupie jest prawie niespotykane. W tym przypadku, rola Mudricka w ofercie AMC przypomina rolę subemitentów w ofercie publicznej, którzy nabywają akcje z konkretnym zamiarem odsprzedania ich inwestorom.

Przedstawiciel Mudricka odmówił komentarza.

Zobacz także: Tesla nie zdominuje światowego rynku motoryzacyjnego – uważa inwestor Bruce Greenwald. Spółka Elona Muska podnosi ceny aut, bo ma problem z częściami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.