Akcje Zoom pod presją. Epidemia zwalnia i zwalnia dynamika wzrostu wyników spółki
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
02 cze 2021, 15:50

Akcje Zoom Video Communications spadły od szczytu 43%. Epidemia zwalnia i zwalnia dynamika wzrostu wyniku spółki

Akcje Zoom Video Communications, od szczytu z października 2020 straciły niemal 50%. We wtorek firma opublikowała wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku, które okazały się lepsze niż oczekiwano. Mimo to inwestorzy już nie podchodzą tak euforycznie do przyszłości spółki, a powodem jest oczywiście ustępująca epidemia koronawirusa.

Zobacz także: Inflacja może wywołać silny spadek akcji w USA, ale nie musi to być koniec hossy

Dynamika wzrostu Zoom zwalnia

Najnowszy raport pokazał pierwszy kwartał spowolnienia wzrostu od roku. Ekonomiści zauważają, że zmienia się pandemiczny trend - pierwsze oznaki, iż świat wraca do normalności.

Akcje Zoom zyskały zaledwie 1,5%, wzrosły do 332,52 USD, ale przez ostatnie kilka miesięcyspadły już 43% od październikowego szczytu z poziomu 589 USD.

zoom-wykres

Zobacz także: Kto będzie następcą Warrena Buffetta? Lista inwestorów, którzy potrafią znaleźć wartość w tych szaleńczych czasach

W tym kwartale Zoom zanotował przychód w wysokości 956,2 miliona dolarów, co oznacza wzrost o 191% w porównaniu z rokiem ubiegłym i przewyższa zarówno prognozy firmy na poziomie 900 milionów dolarów do 905 milionów dolarów, jak i szacunki konsensusu ulicznego na poziomie 906 milionów dolarów. Zwracamy uwagę, że wzrost w każdym z trzech ostatnich kwartałów przekraczał 355%; w przypadku tej firmy wzrost o blisko 200% oznacza znaczne spowolnienie. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że marża zysku z przychodów kurczy się - w tym kwartale wyniosła około 6% powyżej prognozy, po 9% w zeszłym kwartale i 13% dwa kwartały wcześniej.

Zysk netto wyniósł 1,32 USD na akcję, co również znacznie przewyższa prognozy spółki (95-97 centów na akcję) oraz konsensus uliczny (99 centów). Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości, Zoom zarobił 74 centy na akcję.

W lipcowym kwartale Zoom widzi przychody na poziomie od 985 mln USD do 990 mln USD, a zysk non-GAAP na poziomie od 1,14 USD do 1,15 USD na akcję, wyprzedzając wcześniejszy konsensus uliczny na poziomie 931,7 mln USD i 94 centy na akcję.

wykres-2

„Rozpoczęliśmy rok fiskalny z bardzo dobrym pierwszym kwartałem," powiedział założyciel i CEO Zoom Eric Yuan w oświadczeniu. „Nasze niezłomne zaangażowanie w umożliwienie klientom pracy i nauki z dowolnego miejsca dzięki naszej rozbudowanej, innowacyjnej i bezproblemowej platformie komunikacji wideo nadal napędza nasze wyniki."

Na kolejny rok fiskalny Zoom podniósł prognozę przychodów do przedziału 3,975-3,99 mld USD z 3,76-3,78 mld USD. Zoom przewiduje obecnie zyski non-GAAP na poziomie 4,56-4,61 USD na akcję z poprzedniego przedziału 3,59-3,65 USD na akcję. Konsensus szacunków wynosił 3,8 mld USD i 3,76 USD na akcję.

Zobacz także: 10 liczb z wyników CD PROJEKT za Q1 2021, które zdemolowało wycenę spółki na giełdzie

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.