Fundusze inwestycyjne traktują meme stocks jako przejściową modę i ich unikają
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
07 cze 2021, 16:00

Fundusze inwestycyjne unikają akcji meme stocks, jak GameStop, bo traktują je jako przejściową modę

„Meme stocks” czyli akcje memowe są nowym zjawiskiem, ale euforia jest znana giełdzie od początku istnienia. Niektórzy widzą trwałą zmianę w krajobrazie inwestycji, a zarządzający funduszami traktują jako chwilową modę.

Zobacz także: Meme Stocks to nowa klasa aktywów, która powstała na Wall Steet, a akcje AMC to idealny ich przedstawiciel

Meme stock przyciągają uwagę mediów, ale giełda zostaje bez zmian

Wszystko zaczęło się od GameStop w styczniu. Od tego czasu drobni inwestorzy współpracowali na forach dyskusyjnych, takich jak Reddit, aby windować ceny akcji spółek, jak np: Express, BlackBerry czy Bed Bath & Beyond. Te firmy nie są dochodowe, nie są atrakcyjne fundamentalnie, wzrosty nie były oparte o fundamenty.

wykres acm

Zarządzający funduszami, które specjalizują się w spółkach o małej kapitalizacji, w większości przypadków unikają akcji meme stock. „Często [akcje meme stock] nie spełniają naszych kryteriów" - mówi Jamie Cuellar, zarządzający funduszem Buffalo Small Cap o wartości 1,2 mld USD. ,,I nie zmieniamy naszego procesu inwestycyjnego". Chris Retzer, zarządzający wartym 228 mln USD funduszem Needham Small Cap Growth, mówi to samo: „Nie gonimy za tym – pozostajemy przy fundamentach."

Akcje AMC Entertainment Holdings - najnowszego lidera wśród meme stocks - od 21 maja do środy 2 czerwca wzrosły o 418%, po czym spadły o 23% na piątkowym zamknięciu. W szczytowym momencie stały się liderem, pod względem kapitalizacji, indeksu Russell 2000. GameStop był swego czasu trzecią co do wielkości spółką indeksu. Chociaż każda z tych akcji stanowi mniej niż 1% indeksu, to szalony wzrost ich kapitalizacji oznacza, że przyczyniły się one w dużym stopniu do wzrostów benchmarku małych spółek.

„Mogę sobie wyobrazić, że wielu zarządzających funduszami na spółkach o małej kapitalizacji jest teraz bardzo sfrustrowanych tym, co widzą" - mówi Ben Johnson, dyrektor ds. globalnych badań funduszy ETF w Morningstar.

Rajdy meme stock nie są też taką poważną zmianą o jakiej mówią media. Russell 2000 zyskał 16% jak dotąd w tym roku; AMC i GameStop łącznie przyczyniły się do tego wzrostu o zaledwie 1,3 punktu procentowego. Ostatecznie, większym problemem nie są wyniki meme stocks; chodzi o to, że ich zmienność utrudnia ocenę wyników funduszy.

blackberry-wykres

Zobacz także: Akcjonariusze Biogen wytrzymują oddech. Pierwszy od 20 lat nowy lek na Alzhaimera może zostać zatwierdzony przez FDA w poniedziałek

Co więcej, w indeksie Russell 2000 będzie rekonstrukcja pod koniec czerwca. Jeśli AMC i GameStop utrzymają się na obecnych poziomach cenowych, prawdopodobnie zostaną przeniesione z indeksu spółek o małej kapitalizacji do Russell 1000 o dużej kapitalizacji. Oznacza to, że gdyby bańka na nich uformowana znów pękała, to dotknie to indeksu spółek o dużej kapitalizacji, a nie benchmarku małych spółek.

Niektóre hedge fundusze - w tym wart 4,3 mld USD fundusz BlackRock Advantage Small Cap Core - kupiły w tym roku akcje AMC i GameStop. Fundusz posiada ponad 800 akcji, co stanowi mniej niż 0,3% jego portfela.

express-wykres

Zobacz także: Szaleństwo na akcjach AMC wywołane przez WallStreetBets. Fundusze tracą miliardy, analitycy się wściekają, a CEO spółki stawia darmowy popcorn

Większość zarządzających funduszami twierdzi, że nie obawiają się pozostawania w tyle za benchmarkiem z powodu braku meme stocks. Potężne skoki notowań akcji memowych przyciągają uwagę mediów, ale ostatecznie mają niewielki realny wpływ na szeroki wachlarz małych spółek. „Meme stocks mają minimalny wpływ na długoterminowych inwestorów w spółkach o małej kapitalizacji, którzy koncentrują się na wynikach fundamentalnych" - mówi Retzer z Needham. Czy jego klienci są zaniepokojeni? „Nawet o tym nie rozmawiamy”.

Needham dodaje: „Jeśli jesteś inwestorem skupionym na posiadaniu dobrych spółek - które dobrze sobie radzą, ponieważ ich biznesy się rozwijają - nie musisz się obawiać gorszego wyniku od benchmarku, bo akurat jest moda na memy”.

bbby-wykres

Nie oznacza to, że aktywni zarządzający powinni zawsze unikać meme stocks. Podczas gdy wzrost meme stocks jest głównie napędzany przez szum w mediach społecznościowych, a nie prawdziwą poprawę fundamentalną, sam rajd doprowadził do zmian, które mogą pomóc tym borykającym się z problemami firmom wyjść na prostą. AMC pozyskuje pieniądze poprzez sprzedaż nowych akcji, które mogą być wykorzystane do spłaty długu, przejęcia rywali lub zainwestowania w nowe możliwości rozwoju.

Długoterminowe konsekwencje tych posunięć nie zostały jeszcze określone, mówi Retzer, ale z pewnością warto je monitorować. „Od tego, co zrobią z tą gotówką spółki memowe, będzie zależało to, czy te wyceny będą mogły być podtrzymane" - mówi. „Ale patrząc na wyniki wykonywanej obecnie analizy fundamentalnej byłoby ciężko postrzegać te akcje jako wartościowe inwestycje już teraz".

Zobacz także: Największy wzrost cen od 2008 roku. Cały świat zmaga się z poziomem inflacji niewidzianym od lat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.