Akcje AMC i Gamestop dzięki Wallstreetbets mogą wejść do indeksu Russell 1000
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 cze 2021, 16:56

Efekt WallStreetBets: windują wycenę AMC i Gamestop tak mocno, że spółki mogą dołączyć do indeksu Russell 1000

Rynkowa mądrość sell in may and go away jak na razie w tym roku na giełdzie w USA się nie sprawdza., Największą furorę w ostatnim miesiącu robią tzw. meme stocks, czyli efekt r/WallStreetBets.

Zobacz także: Akcje Biogen wzrosły już 60% od zatwierdzenia leku na Alzheimera przez FDA

Akcje AMC i Gamestop mogą dołączyć do Russell 1000

Zamieszanie wokół meme stocks przeczy logice analityków. AMC i GameStop jeszcze rok temu były w rozsypce, a teraz ich wyceny na giełdzie wzrosły tak bardzo w ostatnich miesiącach, że do końca miesiąca mogą wejść do indeksu Russell 1000. WallStreetBets bowiem nie odpuszcza, akcje AMC Entertainment ponownie ruszyły na północ w poniedziałek po krótkim postoju.

Notowania AMC Entertaiment

amc wykes

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne unikają akcji meme stocks, jak GameStop, bo traktują je jako przejściową modę

Akcje AMC wzrosły o 18% do 56,50 USD. GameStop, kolejna spółka meme stock wzrosła o 11% do 275,75 USD. BlackBerry i Workhorse, które również są popularnymi akcjami na portalach społecznościowych, wzrosły odpowiednio o 14% i 11%.

Na akcje meme, takie jak AMC i GameStop, wpływa wiele czynników technicznych, w tym duże zainteresowanie opcjami na spadki i otwarte krótkie pozycje oraz aktywne dyskusje na ten temat w internecie - prowadzone przez drobnych inwestorów, którzy nie lubią Wall Street - oraz podążanie inwestorów za trendem.

Shortujący na AMC jeszcze nie skapitulowali

Pomimo wzrostów na AMC wciąż inwestorzy utrzymują znaczne pozycje krótkie. Ihor Dusaniwsky, dyrektor zarządzający w firmie analitycznej S3 Partners, szacuje, że AMC zakończyła tydzień z 88,2 mln akcji, czyli około 17,7% akcji dostępnych w obrocie. Dusaniwsky szacuje, że w ciągu 30-dniowego okresu, który zakończył się w piątek, sprzedający pokryli około 796.000 akcji o wartości 41 mln USD.

„Widzieliśmy w tym tygodniu pokrycia krótkich pozycji ma AMC, ale w żadnym wypadku nie widzimy hurtowego short squeeze na tych akcjach w tym momencie" - napisał Dusaniwsky w piątek.

Dusaniwsky zauważa, że od początku roku do zamknięcia sesji w piątek, fundusze ustawione na spadek akcji, stracili 3,91 miliarda USD, choć ich piątkowy spadek o 6,7% wyniósł 302 mln USD.

Chociaż trudno jest wskazać na fundamenty, które stoją za wzrostami na AMC, są pewne pozytywne znaki dla biznesu kinowego. Analityk B.Riley Eric Wold, nadal spodziewa się, że odbicie w branży kinowej będzie kontynuowane w związku z luzowaniem restrykcji. Wold uważa, że AMC dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem gotówki poprzez sprzedaż akcji i kapitalizowanie popularności meme-stocków. Uważa, że spółka jest świetnie przygotowana na podbijanie rynku.

„Oprócz naszych oczekiwań, że AMC może poprawić swój bilans i przyszłe przepływy pieniężne poprzez odkupienie/spłatę długu, możemy być świadkami przejęć mniejszych sieci kinowych lub przejęcia dzierżawionych powierzchni od sieci z problemami" - napisał Wold w poniedziałek.

Choć Wold ocenia AMC neutralnie z ceną docelową na poziomie 16 USD. Natomiast rekomendację KUP wystawia dla Cinemark Holdaings, IMAX, Marcus i National CineMedia. Co jest istotne dla branży kinowej to fakt, iż umowy dystrybucyjne pomiędzy studiami i sieciami kin w ostatnim roku pozwolą mocnym filmom utrzymać tradycyjne premiery kinowe.

Zobacz także: Ekonomiści Goldman Sachs prognozują, że w maju inflacja w Polsce osiągnęła szczyt i do końca roku będzie spadać

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.