Wycena Microsoft przekroczyła 2 miliony USD. Więcej warty jest tylko Apple
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
24 cze 2021, 18:15

Wartość rynkowa Microsoftu przekroczyła 2 biliony dolarów. Wyższą wycenę ma tylko Apple

Wartość Microsoft na giełdzie przekroczyła 2 biliony USD. Firma założona przez Billa Gatesa jest jedną z najwyżej wycenianych spółek na świecie. Większą wartość ma tylko Apple. Formalnie jest to drugą firmą w historii, która osiągnęła taki wynik, zaraz po Apple. W środę akcje Microsoftu wzrosły o 0,1% do 265,79 USD, ustanawiając nowy rekord wszech czasów i zwiększając swoją kapitalizację rynkową do 2,004 bln USD. W środę spółka prezentuję nową wersję flagowego systemu Windowsa 11.

Microsoft z kapitalizacją rynkową na poziomie 2 bilionów dolarów

apple-microsoft-akcje-usa

Zobacz także: John McAfee nie żyje. Kontrowersyjny inwestor bitcoina znaleziony martwy w celi więziennej

Apple po raz pierwszy przekroczył granicę 2 bilionów USD w sierpniu ubiegłego roku, a jego obecna wycena wynosi 2,22 biliona USD.

Analityk Wedbush Daniel Ives w środę podtrzymał swoją rekomendację dla giganta oprogramowania, podnosząc cenę docelową dla akcji do 325 USD z 310 USD. Oznacza to potencjalny wzrost o ponad 20%, co podniosłoby wartość rynkową spółki do 2,4 biliona USD. Jego entuzjazm dla akcji związany jest z ciągłym wzrostem biznesu technologii chmury spółki.

Ives pisze, że czerwcowe badania sprzedaży wykazały poprawę popytu na platformę chmury obliczeniowej Microsoft Azure. „Rewolucja cyfrowa nabiera tempa, a większość dyrektorów koncentruje się na przygotowaniu swoich przedsiębiorstw do architektury opartej na chmurze co pomaga Microsoftowi i daje jasną przyszłość. Czerwcowe wyniki prezentują się solidnie. (...) Microsoft pozostaje naszą ulubioną spółką o dużej kapitalizacji działającą w chmurze i uważamy, że akcje zaczną rosnąć w górę w nadchodzących kwartałach, gdy ulica jeszcze bardziej doceni transformację chmury w Redmond" - pisze Ives. „Wzrost Microsoftu nie zwalnia tempa".

Analitycy zapowiadają: Wzrost Microsoftu nie zwalnia tempa

Microsoft wzrósł o około 20% w tym roku. Akcje zyskały 720% od czasu, gdy Satya Nadella został mianowany dyrektorem generalnym w lutym 2014 roku, zastępując Steve'a Ballmera.

Nadella poprowadził firmę w kierunku rozbudowy cloud-first. Widział przyszłość w rozwoju nowych obszarów. W marcowym kwartale firma zanotowała przychody w wysokości 41,7 miliarda USD, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyprzedza konsensus Wall Street na poziomie 41 miliardów USD. Skorygowane zyski wyniosły 1,95 USD na akcję, przebijając szacunki Wall Street na poziomie 1,78 USD na akcję.

W grudniu 1999 roku, Microsoft w czasie bańki internetowej, osiągnął kapitalizację rynkową w wysokości 615 mld USD.

13 marca 2020 roku, Bill Gates ogłosił, że opuszcza zarząd spółki, gdzie od 2006 roku był na niepełnoetatowym stanowisku.

Zobacz także: GameStop pozyskał ponad 1 mld USD z emisji akcji. WallStreetBets wykończyło kolejny fundusz hedgingowy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.