GemeStop zakończył emisję akcji i pozyskał ponad 1 mld USD na rozwój
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
23 cze 2021, 17:46

GameStop pozyskał ponad 1 mld USD z emisji akcji. WallStreetBets wykończyło kolejny fundusz hedgingowy

Akcje - pierwszego bohatera meme stock - GameStop, wzrosły we wtorek po tym jak spółka poinformowała o pozyskaniu ponad 1 mld USD z emisji akcji. GameStop złożył 9 czerwca wniosek o zaoferowanie do 5 mln akcji na otwartym rynku, a we wtorek rano poinformował, że zakończył sprzedaż, uzyskując około 1,13 mld USD wpływów - przed kosztami i prowizjami. Średnia cena za akcję wyniosła 225,20 USD.

Zobacz także: Meme stock: nadchodzi chwila prawdy dla AMC. Letni sezon będzie dużym testem

GameStop dołączy do indeksu Russell2000

Akcje GameStop były na poziomie 303 USD, kiedy spółka poinformowała o planie emisji akcji. Na następnej sesji od komunikatu, akcje spadły o ponad 27% i przez dwa tygodnie kurs wahał się w konsolidacji między 200 USD, a 230 USD. Po zakończeniu oferty sukcesem kurs ruszył na północ.

GameStop ma w planie wykorzystać środki z oferty na ogólne cele korporacyjne jak również na inwestycje rozwoju oraz utrzymania silnego bilansu. Na początku maja, firma nie miała większych zadłużeń oprócz zobowiązań leasingowych w wysokości 445 mln USD. GameStop w pierwszym kwartale roku posiadał 752 mln w gotówce oraz innych aktywach.

Akcje GameStop wzrosły o około 4,6% we wtorek po południu, do około 209,50 USD. Po spadku o 6,3% w poniedziałek i 4,4% w piątek. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,3%, a Dow Jones Industrial Average wciąż w konsolidacji zamknął się na tym samym poziomie.

gamestop-akcje-gielda-usa

Zobacz także: Na BTC nerwowo. Co robią z bitcoinem ci, którzy się na nim dorobili majątków?

Analitycy rezygnują z rekomendacji dla GameStop

Nowy CEO firmy, Matthew Furlong, wcześniej pracował jako dyrektor Amazona, ma spore wyzwanie. Już niedługo GameStop dołączy do indeksu Russell2000 co sprawi, że większa liczba inwestorów instytucjonalnych będzie zmuszona zainteresować się akcjami spółki. Analityk Jefferies Stephanie Wissink zmienił swoją wycenę docelową z 175 USD na 190 USD. W komunikacje powołał się na dobry bilans gotówkowy spółki, dobry wynik za pierwszy kwartał oraz nowe kierownictwo. „Oczekujemy, że transformacja GameStopu w kierunku bardziej cyfrowego biznesu będzie bezpośrednio związana ze zmianami w kierownictwie i przebudową struktury organizacyjnej. Uważnie śledzimy zmiany spółki. Oprócz tego firma ma świetną rozpoznawalność wśród odbiorców. Środowisko konsumentów oraz inwestorów jest silne”.

Większość analityków daje jednak cenę docelową dla akcji Gamestop poniżej 50 USD. Połowa analityków, którzy zajmowali się akcjami przed styczniowym rajdem WallStreetBets, zrezygnowała z rekomendacji. Joseph Feldman, analityk z Telsey Advisory Group, wskazał na brak zainteresowania akcjami spółki ze strony inwestorów instytucjonalnych, ponieważ wycena jest kompletnie oderwana od fundamentów. Co ciekawe niektóre fundusze zamykają swój biznes po przygodzie z shortowaniem Gamestop.

Londyński fundusz hedgingowy White Square Capital poinformował klientów o zakończeniu działalności, a zainwestowane środki zostaną zwrócone. Jak informuje Financial Times, to efekt strat na krótkich pozycjach GameStop.

Akcje GameStop wzrosły o około 1050% od początku roku, podczas gdy akcje AMC wzrosły o około 2,380%. Dla porównania, indeks S&P 500 zyskuje 13,3%, a Russell 2000 16,2%.

Sieć kin AMC Entertainment Holdings również skorzystała z rosnących akcji w 2021 roku, aby pozyskać setki milionów dolarów poprzez sprzedaż akcji i dokapitalizować swój bilans.

amc-akcje-gielda-usa

Zobacz także: Adobe - wyniki finansowe za II kwartał 2021 są lepsze od prognoz firmy i oczekiwań analityków

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.