Michael Burry przwiduje, że akcje AMC i GameStop czeka krach
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
08 lip 2021, 19:00

Michael Burry przewiduje krach na akcjach AMC i GameStop

Michael Burry – znany z „The Big Short” – przewiduje krach na GameStop oraz całej grupie spółek meme stock. Akcje meme stock, AMC Entertainment i GameStop zaliczyły gwałtowny spadek w środe, przy czym to czwarty dzień z rzędu spadków po tygodniach konsolidacji.

Spółki od czerwca są w trendzie spadkowym. Natomiast na forum Reddit, użytkownicy czekają na MOASS, czyli „mother of all short squeezes”, czyli impuls, który znowu sprowokuje windowanie cen akcji.

Odsłuchaj podcast: Wallstreetbets i meme stock - o Gamestop, AMC, Blackberry czyli nowej klasie aktywów - Podcast 21% rocznie jak inwestować

Akcje meme stock w trendzie spadkowym

Akcje AMC spadły w środę o 10% do 45 USD, a akcje GameStop zaliczyły 5% spadku do 190 USD. Podobny zjazd zaliczyły akcje Bed Bath & Beyond i BlackBerry. Czterodniowa passa spadków akcji AMC jest najdłuższą taką serią spadkową od maja, kiedy to akcje spadały, aż osiem sesji z rzędu, według danych Dow Jones Market Data. Ogólnie akcje sieci kin spadły już 21% od szczytu.

amc-gielda-usa

Akcje GameStop mają podobną tendencję spadkową, najdłuższa od początku maja. W tym czasie spadły już 11%. Mimo to, AMC wzrosło ponad 2000% od początku roku, a akcje GameStop o około 900%. Niemniej jednak, obie spółki znajdują się w trendzie spadkowym od początku czerwca.

gamestop-akcje-usa

AMC i GameStop odnotowały relatywnie niższy wolumen obrotu podczas ostatnich sesji. Dzienny wolumen na akcjach AMC wynosił średnio 87,7 mln akcji w ciągu ostatnich 10 dni, w porównaniu do średniej 170,7 mln akcji w całym 2021 roku, według danych Dow Jones Market Data. Podobnie wolumen GameStop wynosił średnio 4,6 mln akcji w obrocie dziennym w ciągu ostatnich 10 dni, w porównaniu do średniego dziennego wolumenu 27,6 mln akcji w porównaniu do całego 2021 roku.

Akcje spółek również coraz słabiej reagują na impulsy w postaci informacji od prezesów spółek. Ruchy na akcjach AMC i GameStop wynikają bardziej z technicznych czynników tracąc impet napędzany przez media społecznościowe. Analitycy wskazują, że uzasadnienie ostatnich wycen dla AMC i GameStop wymagałoby bardziej śmiałych założeń, ale specjaliści z Wall Street rezygnują z wystawiania rekomendacji dla tych spółek.

Zobacz także: Akcje Apple najwyżej w historii. Rynek oczekuje premiery nowego iPhone`a 13 na jesieni

AMC pod naciskiem Reddita rezygnuje z emisji dodatkowych akcji

Prezes AMC, Adam Aron, poinformował na swoim Twitterze, że nie przewiduje udzielenia poparcia przez akcjonariuszy, aby emitować dodatkowe 25 mln akcji w 2022 roku, więc odstępują od tego pomysłu. „Nie jest tajemnicą, że uważam, iż akcjonariusze powinni poprzeć emisję 25 mln dodatkowych akcji AMC, ale to co TY myślisz jest dla nas ważniejsze. Wielu jest na tak. Wielu jest na nie. AMC nie chce tworzyć podziałów, więc odwołujemy lipcowe głosowanie nad emisją w 2021 roku”.

Użytkownicy na Reddit wątku AMCStock, pogratulowali prezesowi decyzji, a komentarz dnia brzmiał: „Aron podjął decyzja, która nie dzieli już małp! KRÓL WRÓCIŁ KOCHANIE!”. Użytkownicy WallStreetBets, którzy kupowali akcje AMC w trakcie tegorocznego rajdu na fundusze, nazywają siebie małpami.

Kapitał pozyskany z emisji nowych akcji miał zostać przeznaczony na redukcję zadłużenia, inwestycje w nowe miejsca kinowe oraz rozwój. AMC sugerowało, że chciało w ten sposób przejąc inne kina. Jak wskazują analitycy, przez brak emisji, spółka straci część potencjalnej siły do ekspansji rynku w 2022 roku.

Akcjonariusze natomiast będą głosować nad takimi kwesiami jak nominacje do zarządu i wynagrodzenia dla kadry kierowniczej. Doroczne zgromadzenie zaplanowano na 29 lipca. Firma ma 4,1 mln indywidualnych akcjonariuszy uprawnionych do głosowania.

Prezes AMC wielokrotnie apelował do inwestorów detalicznych na Reddicie. Udostępniał ich memy, angażował się w ich akcje charytatywne, a nawet uruchomił program nagród dla posiadaczy akcji.

Ponad 80% akcji AMC znajduje się w posiadaniu inwestorów indywidualnych. Średnio każdy z nich posiada 120 akcji spółki. „Niektórzy posiadają więcej, a inni mniej, jednak każdy akcjonariusz jest waży dla AMC. Każdy akcjonariusz ma do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości AMC poprzez oddanie swojego głosu na zbliżającym się walnym” – komentuje prezes Adam Aron.

Zobacz także: Virgin Galactic to akcje przyszłości. Od komercyjnego lotu testowego w kosmos kurs wzrósł ponad 100%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.