Tesla odnotowała rekordowe zyski. Spółka przebiła oczekiwania analityków
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
27 lip 2021, 10:25

Tesla odnotowała rekordowe zyski. Spółka przebiła oczekiwania analityków

W drugim kwartale Tesla odnotowała rekordowe zyski z działalności operacyjnej. Duże liczby jednak mogą okazać się niewystarczające, aby akcje wzrosły. Branże trawi wciąż globalny niedobór półprzewodników, który ogranicza produkcję pojazdów elektrycznych.

Zobacz także: Apple opublikuje we wtorek wyniki finansowe, oto czego spodziewa się Wall Street

Rekordowe zyski spółki Tesla

Tesla zarobiła 1,45 USD na akcje przy 12 mld USD przychodu ze sprzedaży. To grubo ponad konsensus Wall Street, który oczekiwał średniej zysku na akcję 0,94 USD przy 11,5 mld USD sprzedaży. Zysk operacyjny wyniósł 1,3 mld dolarów, co jest nowym rekordem kwartalnym i prawie 500 mln dolarów więcej niż oczekiwała Wall Street. Wynik ten będzie prawdopodobnie dla byków nowym impulsem dla akcji.

Akcje Tesli od publikacji poprzednich wyników za pierwszy kwartał 27 kwietnia spadły 6% od. kiedy spółka podała wyniki za pierwszy kwartał. Nasdaq Composite, dla porównania, zyskał około 5% w tym samym okresie. Od początku roku akcje Tesli spadły o około 7%, tracąc odpowiednio 17% i 15% w stosunku do S&P 500 i Dow Jones Industrial Average.

wykres-tesla-2021

Niezależnie jednak od kwestii raportowania przedsprzedaży, w drugim kwartale raportowany dochód netto wyniósł 1,1 mld USD, czyli znacznie lepszy wynik niż poprzednie kwartały. Na telekonferencji firmy, dyrektor finansowy Zach Kirkhorn powiedział, że firma widzi silny popyt na jej produkty. CEO Elon Musk powiedział, że chipy są nadal czynnikiem ograniczającym produkcję. Niedobór, na przykład, może mieć wpływ na to, kiedy Cybertruck pojawi się na podjazdach klientów.

Zobacz także: Robinhood wyceniony przed debiutem na 35 mld USD. Eksperci powątpiewają czy spółka jest tyle warta

Produkcja Cybertruck i Model Y w Teksasie

Tesla będzie produkować crossovery Model Y i Cybertruck w swoim nowym zakładzie w Teksasie. Priorytetem będzie jednak zwiększenie produkcji Modelu Y. Teksas powinien rozpocząć produkcję pojazdów do końca roku.

Lepsze od oczekiwań wyniki przy niższej sprzedaży kredytów oznaczają, że działalność motoryzacyjna ma się lepiej. Marża zysku brutto w branży motoryzacyjnej bez kredytów wyniosła w drugim kwartale 25,8%. W poprzednich czterech kwartałach, czyli w okresie kończącym się w marcu, było to około 21,5%. To jest znak, że rentowność wygląda dobrze.

Firma również ma dobry cashflow. Wolne przepływy pieniężne wyniosły 619 mln USD, co oznacza wzrost z poziomu 293 mln USD w pierwszym kwartale. Był to piąty kwartał z rzędu, w którym firma odnotowała dodatnie przepływy pieniężne.

Tesla odnotowała jednak stratę na Bitcoinie w wysokości 23 mln USD. W pierwszym kwartale Bitcoin przyniósł zysk w wysokości 101 mln USD. Inwestorzy będą musieli poczekać na kwartalne raporty regulacyjne, ale wartość bilansowa powinna pozostać prawie niezmieniona.

Zobacz także: To już końcówka hossy na akcjach, bessa przyjdzie w ciągu 12, maksymalnie 24 miesięcy – wieszczy Jeremy Grantham

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.