Inflacja w USA nieco mniejsza, a amerykanie oczekują, że ceny będą rosły
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 wrz 2021, 18:26

Amerykanie oczekują, że ceny będą szybko rosły. Tymczasem inflacja w USA w sierpniu zaczęła zwalniać

Inflacja cen konsumpcyjnych w sierpniu nieco się ochłodziła. Na pierwszy rzut oka to wygląda jak potwierdzenie tezy Rezerwy Federalnej, że gwałtowny wzrost cen nie będzie się utrzymywał i jest jedynie przejściowy. Wystarczy jednak spojrzeć nieco głębiej, by przekonać się, że inflacja nadal stanowi poważny problem dla amerykańskiej gospodarki.

Rosnąca presja inflacyjna w USA

„Niektóre badania pokazują, że kiedy konsumenci spodziewają się wyższej inflacji, ograniczają swoje wydatki," powiedziała Julia Coronado, założycielka MacroPolicy Perspectives.

Według sierpniowego badania oczekiwań konsumentów przeprowadzonego przez nowojorski FED, respondenci przewidują wzrost inflacji do 5,2% za rok od teraz, w porównaniu do 4,9% w zeszło miesięcznym badaniu.

Indeks cen konsumenckich wzrósł o 0,3% w porównaniu z lipcem, co oznacza spadek z poziomu 0,5% i jest niższe niż tempo 0,4%, którego oczekiwali ekonomiści ankietowani przez FactSet. Tempo w ujęciu rocznym spadło do 5,3% z 5,4%, zgodnie z oczekiwaniami.

Indeks energetyczny wzrósł o 2%, ceny benzyny wzrosły o 2,8%, a żywność wzrosła o 0,4%, według danych opublikowanych we wtorek. Ceny energii wzrosły o 25% w porównaniu do roku ubiegłego, a benzyny wzrosły o 42% w tym okresie. Indeks dla używanych samochodów osobowych i ciężarowych spadł o 1,5% w sierpniu w ujęciu miesięcznym. Ceny hoteli i moteli spadły o 3,3%, a ceny biletów lotniczych spadły o 9,1%, według danych.

„Niestety, inflacja jest wyższa niż nawet myśleliśmy w trzecim kwartale", powiedział dyrektor finansowy 3M, Patolawala na konferencji Morgan Stanley.

1

Źródło: amerykański Departament Pracy dot. CPI – sierpień 2021

Zobacz także: Największy deweloper na świecie coraz bliżej bankructwa. Evergrande może wstrząsnąć chińską giełdą i gospodarką

Inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności mocno zwolniła

Z wyłączeniem wpływu cen żywności i energii, tzw. bazowy wskaźnik CPI wzrósł o 0,1% w sierpniu w stosunku do lipca, co stanowi najmniejszy wzrost od lutego. Spowodowało to spadek wskaźnika bazowego w ujęciu rocznym do 4% z 4,3%.

2

Źródło: amerykański Departament Pracy dot. CPI – sierpień 2021

Zobacz także: Apple prezentuje iPhone`a 13 i nie komentuje kontrowersji. Akcje realizują scenariusz sell the news

Kontrakty terminowe na S&P 500 natychmiast po danych wzrosły o 13 punktów, Nasdaq 100 zyskał 34 punkty.

Trwający wzrost cen w obszarach, które najbardziej wpływają na codzienne życie amerykańskich konsumentów, pomaga wyjaśnić niepokojący raport nowojorskiego FEDu opublikowany w poniedziałek. Mediana jednorocznych oczekiwań inflacyjnych wzrosła o 0,3% do 5,2% w sierpniu - jest to dziesiąty z rzędu miesięczny wzrost i nowy rekord. Co bardziej niepokojące: Mediana oczekiwań inflacyjnych w horyzoncie trzyletnim również wzrosła o 0,3% do nowego rekordowego poziomu 4,0%.

„Podczas gdy część boomu związanego z ponownym otwarciem sklepów zaczyna zanikać, pojawiają się oznaki presji inflacyjnej, którą FED będzie niewątpliwie uważnie obserwował", mówi Seema Shah, główny strateg w Principal Global Investors. Shah mówi, że raport nowojorskiego FEDu na temat oczekiwań inflacyjnych stawia decydentów w stan „podwyższonej gotowości".

Sierpniowy CPI jest ostatnim ważnym punktem odczytu inflacji przed spotkaniem wrześniowym spotkaniem FEDu, które wypada na 21-22 września. Ekonomiści wskazują, że urzędnicy czekają na październikowy raport o zatrudnieniu zanim podejmą decyzję o zmniejszeniu taperingu – skupu miesięcznych emisji obligacji skarbowych i papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką o wartości 120 mld USD. Oznacza to, że FED jest na dobrej drodze, aby ogłosić plany zmniejszenia emisji w listopadzie i rozpocząć redukcję już w grudniu lub styczniu.

Zobacz także: GUS podaje oficjalne dane wskaźnika CPI za sierpień 2021 roku. Inflacja powyżej szacunkowych danych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.