Największy deweloper w Chinach Evergrande coraz bliżej bankructwa
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 wrz 2021, 13:00

Największy deweloper na świecie coraz bliżej bankructwa. Evergrande może wstrząsnąć chińską giełdą i gospodarką

Wielki deweloper China Evergrande nie może uporać się ze swoimi problemami finansowymi i zmierza do bankructwa. Agencja Fitch ostrzega, że będzie ono miało opłakane skutki dla chińskiej gospodarki.

„Wiele sektorów będzie miało problem, jeśli China Evergrande upadnie. Na szczęście, sektor bankowy powinien przez to wydarzenie przejść relatywnie dobrze, tak pokazują nasze szacunki” – stwierdziła agencja ratingowa Fitch.

Chiński deweloper ma 306 mld USD nieuregulowanych zobowiązań, od czerwca ma problem z ich spłacaniem. Pomocy ze strony rządu Państwa Środka nie widać. Za to wczoraj minister budownictwa Chin przekazał chińskim bankom informację, że China Evergrande nie będzie w stanie spłacić odsetek od pożyczek i kredytów, które powinny zostać uregulowane 20 września br.

Zobacz także: Ewentualne bankructwo Evergrande to nie tylko problem Chin. Obligacje dewelopera mają inwestorzy z całego świata

Będzie chiński Lehman Brothers?

W niedawno opublikowanej informacji, spółka China Evergrande przyznała, że ma narastający problem ze sprzedażą mieszkań, z uwagi na to, że zaczyna być postrzegana jako niestabilna firma. To z kolei wpływa na jej zdolność do generowania cash flow. Od początku roku wycena China Evergrande spadła o 80%, do 5 mld USD.
 

Notowania China Evergrande na tle Shenzhen Stock Exchange A Share Index

Notowania China Evergrande

Źródło: Market Screener
 

“Uważamy, że upadłość China Evegrande miałaby bardzo negatywny wpływ na branżę budowlaną, bo obniżyłaby ocenę kredytową wielu mniejszych podmiotów. Poza tym, mogłaby mieć negatywny wpływ na małe banki” – stwierdzili analitycy agencji Fitch, obniżając jednocześnie rating dewelopera z CCC+ do CC i podkreślając, że „upadłość jest prawdopodobna”. Agencja dodała, że wpływ ewentualnej upadłości dewelopera na rynek mieszkaniowy i budowlany będzie niski.

China Evergrande ma blisko 90 mld USD długów zaciągniętych w chińskich bankach. Symulacja Ludowego Banku Chin pokazuje, że jeśli wskaźnik NPL dla kredytów dla branży budowalnej wzrośnie o 15 pkt. bazowych, to wskaźniki adekwatności kapitałowej 4 000 chińskich banków spadną nieznacznie.

We wtorek spółka China Evergrande poinformowała, że wynajęła doradców w celu uregulowania swojej sytuacji finansowej, ale ostrzegła, że nie będzie to łatwe z uwagi na spadające ceny nieruchomości. Podczas wczorajszej sesji obligacje dewelopera zapadające w lipcu 2022 potaniały o 5,6%, a obligacje denominowane w USD zapadające w marcu 2022 o 20%.

W ostatnich dniach pod siedzibą China Evegrande protestowali obligatariusze i akcjonariusze spółki, domagając się wykupu papierów dłużnych oraz działań mających na celu podwyższenie wartości spółki. Protestowali także ci, którzy dali zadatki na budowane dopiero mieszkania – takich osób jest w Chinach ponoć około 1,5 mln, więc upadłość dewelopera może mocno uderzyć po kieszeni społeczeństwo.
 

obligacje

Zobacz także: Deweloper China Evergrande ma coraz większe problemy, a George Soros ostrzega przed inwestowaniem w Chinach

Ratunek? Nie pomoc rządowa, tylko wyprzedaż aktywów

Co ciekawe, na razie o możliwości ratowania (bail-out) dewelopera nie wspominają nic władze chińskie. Namówiły one jedynie banki do stworzenia komitetu wierzycieli, którego działalność ma ułatwiać uregulowanie problemu. „Upadłość China Evergrande to byłby największy problem w chińskim systemie finansowym od lat. Uważam, że chińskie władze chcą zmusić zarząd spółki do tego, by uporała się z problemem sama, ale są w stanie w ostatniej chwili wesprzeć ją finansowo” – uważa Mark Williams, główny analityk Capital Economics.

Deweloper był kiedyś znany pod nazwą Hengda. Ma swoją siedzibę w Shenzhen. Buduje apartamentowce dla klasy średniej i wyższej w ponad 280 chińskich miastach. Prowadzi obecnie około 900 projektów, zatrudnia około 200 000 ludzi.

Firma powstała w 1997 roku, założył ją Hui Ka Yan, który w ubiegłym roku był na 3 miejscu listy najbogatszych Chińczyków. Potęga spółki została zbudowana na boomie nieruchomościowym, który z kolei jest pochodną wieloletniego błyskawicznego rozwoju gospodarczego Chin.

Co ciekawe, deweloperka to nie jedyny rodzaj działalności, jaką prowadzi China Evergrande. W grupie są też firmy z innych branż. Jest spółka China Evergrande New Energy Vehicle Group przymierzająca się do produkcji aut elektrycznych. Jest Evergrande Health Industry Group – firma z branży zdrowotnej. Deweloper sponsoruje także klub piłkarski FC Guangzhou Evergrande.

Właśnie w wyprzedaży posiadanych przez dewelopera aktywów eksperci widzą szansę na ratunek dla China Evergrande. W niedawno opublikowanej informacji spółka przyznała, że szuka potencjalnych nabywców swoich spółek - China Evergrande New Energy Vehicle Group oraz Evergrande Property Services Group. Problem w tym, że te aktywa również tracą na wartości, wystarczy spojrzeć na poniższy wykres producenta aut elektrycznych notowanego na giełdzie w Hong Kongu. W tym samym komunikacie firma przyznała, że nie zakupi w terminie budynku biurowego w Hong Kongu.

Notowania China Evergrande New Energy Vehicle Group

Notowania China Evergrande New Energy

Źródło: Barron’s

Deweloper podkreśla. że wynajął doradców, którzy mają pomóc mu rozwiązać jego problemy finansowe. Chodzi o firmy Houlihan Lokey (China) oraz Admiralty Harbour Capital. We wspomnianym komunikacie, na samym jego końcu, widnieje złowieszcze ostrzeżenie od prezesa China Evergrande, które w skrócie można streścić: nie wiadomo co będzie, z daleka od naszych papierów!

Przechwytywanie
 

Zobacz także: Cena złota i srebra będzie zależeć od inwestorów z Zachodu i Fed

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.