Nawet akcje producentów aut elektrycznych spadają przez Evergrande w Chinach
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
21 wrz 2021, 15:03

Akcje producentów samochodów elektrycznych spadają. Evegrande ciągnie w dół cały rynek w Chinach

Chiński producent samochodów elektrycznych Li Auto obniża prognozy dostaw, tłumacząc, że nie może uzyskać wystarczającej ilości mikroprocesorów. Spółka spodziewa się, że w tym kwartale zrealizuje 24500 dostaw, mniej niż 25500 wcześniej oczekiwała.

Evergrande ciągnie za sobą cały rynek w dół

Problem z łańcuchem dostaw dotyka przemysł samochodowy, ale to nie jest największy powód przeceny na akcjach chińskich producentów. Akcje w handlu przedsesyjnym spadły już o 5%. Evergrande ma poważny problem: spółka powinna zapłacić 83,5 mln USD odsetek 23 września (od obligacji zapadającej w marcu 2022) oraz 47,5 mln USD 29 września, od obligacji zapadającej w marcu 2024. Jeśli w trakcie 30 dni od tych dat deweloper nie zapłaci, będzie to oznaczało, że de facto zbankrutował.

Notowania Li Auto

LI AUTO

Zobacz także: Evergrande raczej nie może liczyć na szybką pomoc rządu Chin – uważają analitycy

Niedobór chipów nie wpłynął tak na akcje producentów samochodowych w tym roku, ale ograniczył globalną produkcję samochodów o prawie 15%. Dobrym przykładem mogą być akcje Forda, które tylko w tym roku wzrosły o 45% przy mniejszej ilości sprzedanych samochodów. Jak? Ceny były wyjątkowo korzystne co zwiększyło rentowność producentów samochodów.

Dla producentów samochodów elektrycznych to był jeden z najlepszych okresów. Analityk Citigroup Jeff Chung napisał niedawno, że sprzedaż EV w Chinach wzrosła w sierpniu o 202% rok do roku. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku chińska sprzedaż EV wyniesie około 1,6 miliona sztuk, co stanowi wzrost o około 221% w porównaniu z porównywalnym okresem w 2020 roku.

Notowania NIO

NIO

Zobacz także: Problemy China Evergrande wywołały spadki na giełdzie, bo firma ma nominalny dług większy, niż wiele państw

Mieszanka informacji o chipach i Evergrande spowodowała, że akcje Li, NIO (NIO) i XPeng (XPEV) również ucierpiały. Akcje NIO spadły o około 4% w handlu przedsesyjnym. Akcje XPeng spadły o około 4,5%. Czy to efekt domina? Problem niewypłacalności chińskiego dewelopera może stworzyć spiralę obaw, która wpłynie na banki i rynki kredytowe.

Notowania XPENG

XPENG
 

Od początku roku akcje NIO i XPeng straciły około 23% i 9%, podczas gdy akcje Li zyskały około 1%. Wyniki te są rozczarowujące, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych w Chinach gwałtownie wzrosła. Na wartości akcji zaważył szereg innych kwestii, w tym rosnące stopy procentowe, chińska polityka wobec firm notowanych na giełdzie w USA, takich jak Didi Global (DIDI) i Evergrande.

Notowania Didi Global

DIDI

Zobacz także: Ewentualne bankructwo Evergrande to nie tylko problem Chin. Obligacje dewelopera mają inwestorzy z całego świata

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.