Nawet akcje producentów aut elektrycznych spadają przez Evergrande w Chinach
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
21 wrz 2021, 15:03

Akcje producentów samochodów elektrycznych spadają. Evegrande ciągnie w dół cały rynek w Chinach

Chiński producent samochodów elektrycznych Li Auto obniża prognozy dostaw, tłumacząc, że nie może uzyskać wystarczającej ilości mikroprocesorów. Spółka spodziewa się, że w tym kwartale zrealizuje 24500 dostaw, mniej niż 25500 wcześniej oczekiwała.

Evergrande ciągnie za sobą cały rynek w dół

Problem z łańcuchem dostaw dotyka przemysł samochodowy, ale to nie jest największy powód przeceny na akcjach chińskich producentów. Akcje w handlu przedsesyjnym spadły już o 5%. Evergrande ma poważny problem: spółka powinna zapłacić 83,5 mln USD odsetek 23 września (od obligacji zapadającej w marcu 2022) oraz 47,5 mln USD 29 września, od obligacji zapadającej w marcu 2024. Jeśli w trakcie 30 dni od tych dat deweloper nie zapłaci, będzie to oznaczało, że de facto zbankrutował.

Notowania Li Auto

LI AUTO

Zobacz także: Evergrande raczej nie może liczyć na szybką pomoc rządu Chin – uważają analitycy

Niedobór chipów nie wpłynął tak na akcje producentów samochodowych w tym roku, ale ograniczył globalną produkcję samochodów o prawie 15%. Dobrym przykładem mogą być akcje Forda, które tylko w tym roku wzrosły o 45% przy mniejszej ilości sprzedanych samochodów. Jak? Ceny były wyjątkowo korzystne co zwiększyło rentowność producentów samochodów.

Dla producentów samochodów elektrycznych to był jeden z najlepszych okresów. Analityk Citigroup Jeff Chung napisał niedawno, że sprzedaż EV w Chinach wzrosła w sierpniu o 202% rok do roku. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2021 roku chińska sprzedaż EV wyniesie około 1,6 miliona sztuk, co stanowi wzrost o około 221% w porównaniu z porównywalnym okresem w 2020 roku.

Notowania NIO

NIO

Zobacz także: Problemy China Evergrande wywołały spadki na giełdzie, bo firma ma nominalny dług większy, niż wiele państw

Mieszanka informacji o chipach i Evergrande spowodowała, że akcje Li, NIO (NIO) i XPeng (XPEV) również ucierpiały. Akcje NIO spadły o około 4% w handlu przedsesyjnym. Akcje XPeng spadły o około 4,5%. Czy to efekt domina? Problem niewypłacalności chińskiego dewelopera może stworzyć spiralę obaw, która wpłynie na banki i rynki kredytowe.

Notowania XPENG

XPENG
 

Od początku roku akcje NIO i XPeng straciły około 23% i 9%, podczas gdy akcje Li zyskały około 1%. Wyniki te są rozczarowujące, ponieważ sprzedaż pojazdów elektrycznych w Chinach gwałtownie wzrosła. Na wartości akcji zaważył szereg innych kwestii, w tym rosnące stopy procentowe, chińska polityka wobec firm notowanych na giełdzie w USA, takich jak Didi Global (DIDI) i Evergrande.

Notowania Didi Global

DIDI

Zobacz także: Ewentualne bankructwo Evergrande to nie tylko problem Chin. Obligacje dewelopera mają inwestorzy z całego świata

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost