Największa giełda kryptowalut Coinbase odpala marketplace NFT
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
14 paź 2021, 16:04

Największa giełda kryptowalut Coinbase odpala marketplace NFT

Coinbase poinformowało, że planuje uruchomić marketplace NFT – niezbywalne tokeny – poszerzając źródła dochodów. Cyfrowe aktywa cieszą się rosnącą popularnością, wolumen obrotu sięga miliardów dolarów, a pojedyncze obrazki są wyceniane w milionach. Analitycy jednak wskazują, że inwestorzy nie mają co liczyć na impuls do wzrostu cen akcji w najbliższym czasie.

NFT to cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie – wszystko, od tweeta po dzieła sztuki lub muzykę. Właściciele NFT posiadają prawa własności do aktywów cyfrowych, co umożliwia ich uwierzytelnianie i handel za pomocą smart kontraktu. NFT są zazwyczaj oparte na blockchainie Ethereum, a ich ceny sięgają milionów dolarów.

Wolumen obrotu NFT wyniósł ponad 10 mld USD w trzecim kwartale, według analityka BTIG, Marka Palmera. Największą platformą handlową jest Opensea zanotowała 3,4 mld USD w sierpniu i ponad 2,8 mld USD we wrześniu, według Dappradar.com. Opensea pobiera 2,5% opłaty od sprzedawcy za wystawienie NFT na aukcji. Dzieło NFT The First 5,000 Days będzie kiedyś warte 1 mld USD – twierdzą nabywcy, którzy zapłacili za nie 69 mln USD.

Niektórzy analitycy nie widzą, aby NFT generowały znaczące przychody dla Coinbase. Firma odnotowała przychody z transakcji w wysokości 1,9 mld USD w drugim kwartale, prawie w całości z handlu detalicznego i powiązanych obszarów. Kolejne 103 miliony dolarów przychodu pochodziły z takich źródeł jak opłaty depozytowe, subskrypcje i inne usługi.

Zobacz także: Ile energii zużywa i ile CO2 emituje sieć Bitcoin

Miliardy obrotu na NFT

„NFT nie przyniosą im korzyści" - mówi Dan Dolev, analityk Mizuho Securities. Jego zdaniem, prowizje od obrotu spadają i stają się towarem. Coinbase będzie musiał stawić czoła ciągłej presji cenowej w handlu detalicznym, nawet jeśli będzie rozwijał platformę instytucjonalną i inne usługi.

„Nie sądzę, że to pomoże im zmienić narrację, która jest widmem malejących przychodów z transakcji, ponieważ kryptowaluty stają się bardziej utowarowione" - mówi.

Dolev jest jednym z nielicznych analityków z rekomendacją Trzymaj dla akcji. Jego cena docelowa wynosi 220 USD, znacznie poniżej ostatnich cen w okolicach 249 USD.

Mark Palmer z BTIG jest jednak bardziej optymistyczny, postrzegając NFT jako kolejną strzałę w kołczanie przychodów Coinbase.

Firma została niedawno zablokowana przez regulatorów przed uruchomieniem produktów pożyczkowych kryptowalut, ale rozwija inne źródła przychodów, takie jak usługi brokerskie i powiernicze. NFT to jeszcze jeden sposób, w jaki firma może przyciągnąć użytkowników detalicznych, mówi Palmer.

„To ważny krok w kierunku dywersyfikacji ich strumieni przychodów, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ciągłą zależność od opłat transakcyjnych" - powiedział Palmer w wywiadzie. Dodaje on, że Coinbase ma „ogromny ślad" z 11% światowych aktywów kryptowalutowych na swojej platformie, głównie w Bitcoin i Ethereum.

„Giełda posiadająca 11% wszystkich aktywów kryptowalutowych na świecie już zademonstrowała swój zasięg" - mówi. „Teraz będzie miała okazję wprowadzić NFT do inwestorów, którzy mogli nie mieć z nimi żadnego doświadczenia".

Jeszcze jednym powodem do uruchomienia NFT jest odpieranie konkurencji ze strony aplikacji takich jak PayPal (PYPL), Square (SQ) i Robinhood Markets (HOOD). Firmy te rozszerzają swoją działalność o usługi kryptowalutowe, chcąc zwiększyć zaangażowanie w swoje aplikacje i zatrzymać użytkowników.

„Oferta wiązana będzie o wiele bardziej stabilna" - mówi Palmer. „Ostatecznie, niektóre części platformy będą przynosić straty, ale będą promować zaangażowanie, co przełoży się na wyższe przychody" - mówi o Coinbase.

Palmer wyznaczył dla akcji cel na poziomie 500 USD, jeden z najwyższych na Wall Street.

COINBASE-AKCJE

Analityk D.A. Davidson Christopher Brendler również pozytywnie ocenia uruchomienie platformy NFT, zauważając, że opłaty od handlu NFT powinny być wyższą marżą niż handel instytucjonalny dla Coinbase.

„Są trochę spóźnieni do NFT, ale jest to również bardzo wczesny etap w tym obszarze" - powiedział Brendler, który również kupuje akcje, z celem 400 USD.

Nawet jeśli NFT nie wystartują w Coinbase, firma wciąż może wykorzystać ich wzrost. Coinbase Ventures, powiązany fundusz venture capital, uczestniczył w drugiej rundzie finansowania OpenSea w 2018 roku, według dealroom.co.

Nie wszyscy są jednak tak sceptycznie nastawieni. Część ekspertów wskazuje, że obecnie na globalnej platformie znajduje się 78 mln early adopterów generacji x, z i milenialsów, którzy prawdopodobnie są zamożni niż większość ich rówieśników, ale to nie przeszkodzi zdominować spółce, ponieważ światowy trend w mediach społecznościowych dopiero się rozwija.

Zobacz także: Inflacja w USA to coraz większy problem. Pomimo, że jest wysoka FED wcale nie musi rozpocząć podwyżek stóp procentowych

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.