Dzieło NFT The First 5,000 Days będzie kiedyś warte 1 mld USD – twierdzą nabywcy

Dzieło NFT The First 5,000 Days będzie kiedyś warte 1 mld USD – twierdzą nabywcy, którzy zapłacili za nie 69 mln USD

„Ten kolaż będzie wart kiedyś 1 mld USD. Ma potencjał stać się najważniejszym dziełem sztuki dla obecnej generacji. Cieszymy się, że nabywając go przeszliśmy do historii” – mówi Twobadour, jedna z osób stojących za zakupem dzieła NFT „Everydays—The First 5,000 Days” za 69 mln USD.

Singapurski fundusz Metapurse - założony przez osobę ukrywającą się pod pseudonimem Metakovan, współprowadzony przez osobę o pseudonimie Twobadour – ujawnił się jako nabywca kolażu artysty Beeple (właściwie: Mike Winkelmann) pt. „Everydays—The First 5,000 Days”. Przypomnijmy, że wylicytowana na aukcji w Christie’s cena za to dzieło wyniosła 69,3 mln USD. Przypomnijmy, że jest to cyfrowy kolaż podpisany tokenem NFT (niezamiennym).

„Kolaż The First 5000 Days będzie kiedyś wart 1 mld USD”

Portalowi artnet udało się przeprowadzić wywiad z osobą o pseudonimie Twobadour. Przyznała ona, że za kolaż zapłacono kryptowalutą ETH, a taką możliwość nabywcy uznali za bardzo miły ukłon ze strony Christie’s. Metapurse fundusz, który od 2016 roku inwestuje w tokeny NFT. Do 2019 roku lokował środki głównie w prawach do wirtualnych nieruchomości, ale zaczął kupować także prawa do dzieł sztuki.

„Dla nas Beeple jest najbardziej ikonicznym artystą spośród tworzących cyfrową sztukę. Wierzymy, że zakupiliśmy jego najbardziej wartościowe dzieło. Ono złapało czas, zamknęło go w kolażu, a to bardzo trudne do zrobienia. Ten kolaż zawiera czas z 13 lat. To jest ikoniczne dzieło. Chcemy zbudować masywny wirtualny monument, przeznaczony specjalnie dla tego dzieła. Chcemy wynająć do jego zaprojektowania jednego z najlepszych architektów na świecie” – stwierdził Twobadour.

Co ważne, Twobadour uważa, że dzieło zostało nabyte bardzo tanio. „Ten kolaż będzie wart kiedyś 1 mld USD. Ma potencjał stać się najważniejszym dziełem sztuki dla obecnej generacji. Cieszymy się, że nabywając go przeszliśmy do historii” – powiedział Twobadour. Gdyby ta prognoza się sprawdziła, wartość pracy wzrosłaby ponad 14-krotnie.

Fundusz Metapurse wcześniej zakupił 20 dzieł autorstwa Beeple z serii Nifty Gateway za około 2,2 mln USD. Wedle Twobadoura, nabywcy świetnie rozumieją to, co Beeple ma do przekazania i są miłośnikami jego twórczości.

Beeple, „The First 5000 Days”, cena: 69,34 mln USD

CH-Beeples-NFT

Źródło: Christie’s

Zobacz także: Tokeny NFT rewolucjonizują inwestowanie w sztukę, licytowane są już nawet tweety znanych osób

Czym są tokeny NFT?

Przypomnijmy, że token NFT to rodzaj sygnatury twórcy, numeru seryjnego zaszyfrowanego podpisem. Dodawany jest to cyfrowych dzieł, będąc świadectwem posiadania prawa do danego dzieła. Kolaż o którym mowa każdy może sobie pobrać z internetu pod postacią pliku i wydrukować, ale token NFT potwierdzający posiadanie prawa do kolażu Beeple jest tylko jeden. Zakup tokenu jest rejestrowany w sieci blockchain ETH i nie może zostać podrobiony.

W ostatnim czasie jedną z najgłośniejszych transakcji przy użyciu NFT była licytacja Nyan Cata na platformie Foundation. Jest to znany powszechnie od 10 lat filmik. Zapłacono za prawo do niego aż 580 tys. USD. Do końca grudnia 2020 roku sprzedane tokeny NFT miały wartość 338 mln USD, co oznacza, że w 24 miesiące ich wartość skoczyła ponad 8-krotnie. Rynek sztuki cyfrowej w 2020 roku był wart 5 mld USD – wynika z obliczeń opublikowanych w „Hiscox Online Art Trade Report 2020”.

Zobacz także: Ceramiki Pabla Picassa – ile to kosztuje i ile daje zarobić

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.