Tesla jest warta więcej niż Facebook. Jaka jest realna wycena spółki Elona Muska
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
06 lis 2021, 11:23

Tesla jest już warta więcej niż Facebook. Jaka jest realna wycena spółki króla memów Elona Muska

Akcje Tesli wzrosły o 57% w ciągu ostatniego miesiąca. Kapitalizacja rynkowa przekroczyła 1,2 bln USD i jest już większa niż spółki Facebook. Kolejną spółką w rankingu najwyżej na świecie jest Amazon, którego wycena oscyluje w okolicy 1,7 mld zł.


Tesla jest w tej chwili już szóstą najwyżej wycenianą spółką na świecie. W ostatnim miesiącu jej wycena przekroczyła 1 bln USA i jest wyższa niż Facebooka. Piąte miejsce w rankingu, przed spółką Elona Muska, okupuje Amazon, którego wycena w tej chwili wynosi 1,8 bln USD.

 


Wyceny największych spółek na świecie w bln USD

Tesla wycena


Wszystko za sprawą dobrych wyników dostaw i zysków w trzecim kwartale oraz sprzedaż 100 000 samochodów wypożyczalni Hertz. Na salę wkroczył nowy niedźwiedź, który uważa, że o spółka ma kapitalizację o bilion dolarów za dużą.

Byki wierzą, że Tesla jest liderem EV i będzie zwiększać sprzedaż i produkcję średnio o 50% rocznie. Wierzą również, że samochody elektryczne będą bardziej opłacalne niż samochody spalinowe i Tesla utrzyma pozycję lidera pod względem kosztów. Byki podają, że Tesla to również biznes magazynowania energii oraz praca nad sztuczną inteligencją, która daje przewagę nad innymi spółkami z tej gałęzi. Niedźwiedzie zaś wskazują na wycenę akcji, która w zasadzie przewyższa wszystkich producentów samochodowych na świecie razem wziętych. Teraz do akcji wkroczył kolejny niedźwiedź.

„Tesla zapewnia słaby stosunek ryzyka do zysku”

„Wycena na poziomie 1,2 bln USD sugeruje, że Tesla posiada 118% całego globalnego rynku pasażerskich pojazdów elektrycznych i stanie się bardziej dochodowa niż Apple do 2030 roku" - napisał David Trainer z firmy inwestycyjno-badawczej New Constructs w czwartkowym raporcie. Jego analiza sprawdzała, jaką sprzedaż i zyski musiałaby osiągnąć firma Elona Muska, aby być tyle warta. „Akcje Tesli mogą spaść nawet o 88%, do około 150 USD za akcję” – dodaje.

Według wyliczeń Trainera, Tesla musiałaby sprzedać prawie 31 milionów pojazdów w 2030 roku, aby uzasadnić obecną wycenę. To więcej, niż spodziewa się wyprodukować cała branża, opierając się na danych Międzynarodowej Agencji Energii. Przypadek bazowy w prognozie MAE na rok 2021 dla pojazdów elektrycznych przewiduje roczną globalną sprzedaż około 28 milionów EV na koniec dekady.

Raport MAE został opublikowany w kwietniu, czyli zanim wielu producentów samochodowych zobowiązało się do wydania miliardów dolarów na elektryfikację pojazdów i zdolność produkcyjną akumulatorów.

Zobacz także: Elon Musk rządzi Teslą niczym dyktator. Narasta bunt akcjonariuszy mniejszościowych spółki

W sierpniu, Joe Biden ogłosił, że do 2030 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły 50% sprzedaży nowych samochodów. Raport IEA zawiera najlepszy scenariusz, według którego do 2030 roku na całym świecie sprzedawanych będzie około 47 milionów pojazdów elektrycznych rocznie.

Nie wszystkie byki Tesli jednak są przekonane, że spółka będzie w stanie sprzedawać 31 mln samochodów rocznie. Adam Jonas z Morgan Stanley, który rekomenduje akcje na Kupuj i ma cenę docelową dla Tesli na poziomie 1200 USD, przewiduje, że do tego czasu roczna sprzedaż wyniesie około 8 milionów sztuk.

Jonas uważa, że Tesla będzie bardziej rentowna niż tradycyjni producenci samochodów. Trainer zakłada jednak, że Tesla będzie miała marże zysku operacyjnego na poziomie General Motors (GM). Oznacza to, że zysk operacyjny Tesli wyniesie 131 mld USD w 2030 roku, czyli więcej niż Apple. Wyliczenia Jonasa, natomiast, wskazują, że zysk Tesli do 2030 roku będzie na poziomie 30 mld. Tesla jest popularną spółką, która nie ma zobowiązań emerytalnych z którymi borykają się jej starsi rywale.

Trainer wskazuje, że model biznesowy Tesli abonamentowej sprzedaży oprogramowania nie zapewnia żadnej przewagi, bo transformacja motoryzacyjna sprawi, że wszyscy producenci sięgną po takie rozwiązania. Z 44 analityków śledzonych przez Bloomberga, aż jedna trzecia rekomenduje ceny docelowe powyżej 1 bln USD lub więcej. Czas pokaże kto ma rację. Byki czują się dobrze biorąc pod uwagę wyniki Tesli.


Kurs akcji Tesla od początku 2020 roku

TESLA-AKCJE

Zobacz także: EA i Take-Two publikują wyniki finansowe. GTA V wciąż rządzi, a EA zalicza najlepszy kwartał w swojej historii

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.