Virgin Galactic rozpoczyna sprzedaż lotów w kosmos. Kurs akcji rośnie o 16%
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
15 lut 2022, 17:22

Virgin Galactic rozpoczyna sprzedaż lotów w kosmos. Kurs akcji reaguje 20% wzrostem

Pionier turystyki kosmicznej Virgin Galactic zbliża się do rozpoczęcia komercyjnych operacji. Spółka poinformowała, że w środę rozpoczyna sprzedaż biletów na loty w kosmos. Informacja powinna ucieszyć zarówno inwestorów jak i aspirujących astronautów.

Rezerwacji lotu w kosmos będzie można dokonać od środy na stronie virgingalactic.com i będzie to tak łatwe jak rezerwacja wakacji. Akcje spółki na te informacji rozpoczęły wzrost na wtorkowej sesji już ponad 20%. S&P 500 i Dow Jones Industrial Average wzrosły odpowiednio o 1,1% i 1%.
 


Kurs akcji notuje wzrost, ponieważ rozpoczęcie komercyjnych operacji było już długo wyczekiwanym wydarzeniem. Opóźnienia w harmonogramie spółki spowodowały, że akcje spadły chwile po tym, jak poszybowały w górę w czasie, gdy firma wysłała w kosmos założyciela Sir Richarda Bransona.

To jest informacja na którą czekali wszyscy inwestorzy skupieni wokół branży kosmicznej. Akcje Virgin Galactic spadły ponad 85% od swojego szczytu z czerwca 2021 roku z poziomu 57 USD. Spółka zaliczyła swoje ATH kilka tygodni przed lotem Bransona.
 

VIRGIN GALACTIC AKCJE

Zobacz także: Astra Space nie umieściła satelitów NASA na orbicie. Akcje tracą już ponad 50%. Tymczasem Elon Musk i SpaceX coraz bliżej Marsa

„W Virgin Galactic wierzymy, że przestrzeń kosmiczna ma charakter transformacyjny" - powiedział prezes Michael Colglazier w komunikacie prasowym spółki. „Planujemy mieć naszych pierwszych 1000 klientów na pokładzie w momencie rozpoczęcia komercyjnych usług jeszcze w tym roku, zapewniając niewiarygodnie silne podstawy, gdy rozpoczniemy regularne operacje i skalowanie naszej floty".

Lot w kosmos nie będzie tani

Podana cena biletu to 450 000 USD z zaliczką 150 000 USD. Oznacza to, że 1000 klientów może wygenerować około 450 mln USD ze sprzedaży. „Na pokładzie" w tym przypadku nie jest dosłowne i odnosi się do zapisów. Wall Street przewiduje, że firma wygeneruje około 8 mln USD sprzedaży w 2022 roku. Wyniesienie w kosmos takiej liczby osób będzie wymagało setek lotów i zajmie wiele miesięcy. Mimo to inwestorzy będą zadowoleni z kolejnego kroku po kilku przesunięciach harmonogramów. Same zaliczki wygenerują także około 150 mln USD kapitału obrotowego dla firmy.

To jak szybko będą schodzić rezerwacje będzie dobrym testem dla raczkującej branży turystyki kosmicznej i oferty Virgin Galactic.

Zobacz także: Wall Street kolejne miliardowe zyski widzi w kosmosie. Branża kosmiczna na giełdzie w USA ma spory potencjał w 2022 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.