Coinbase zarobiło więcej niż liczyło Wall Street, ale 2022 ma być ciężki dla kryptowalut
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
25 lut 2022, 08:05

Coinbase zarobiło więcej niż liczyło Wall Street, ale 2022 ma być ciężki dla kryptowalut

Coinbase, amerykańska spółka obsługująca platformę do wymiany kryptowalut, opublikował lepsze niż oczekiwano wyniki za 4Q2022, ale niepewne perspektywy na 2022 rok co spowodowało spadki na akcjach.

Akcje giełdy kryptowalut spadły po czwartkowej sesji ponad 3% do 173 USD, po czym na koniec sesji na fali wzrostów akcje wróciły do ceny 179 USD.

2022 rok pod dużym znakiem zapytania

Coinbase (COIN) odnotował przychody w wysokości 2,5 mld USD bijąc konsensus Wall Street, aż o 27%. Analitycy oczekiwali 1,94 USD zysku na akcje, a spółka osiągnęła 3,32 USD na akcje, przekraczając szacunki o 71%.

Miesięczna liczba użytkowników, którzy dokonali transakcji – a to jeden z wskaźników zaangażowania klientów giełdy - wyniosła 11,4 mln, przekraczając prognozy na poziomie 9,7 mln. Pomogło to w osiągnięciu rekordowego wolumenu obrotów w kwartale, który wyniósł 547 mld USD, przekraczając prognozy na poziomie 465 mld USD.

Coinbase utrzymał również poziom wskaźnika take rate, czyli procentu przychodu uzyskiwanego z wolumenu handlu detalicznego w postaci prowizji i powiązanych przychodów. Po spadku do 1,1% w trzecim kwartale, wskaźnik ten wzrósł do 1,23% w czwartym kwartale.

Coinbase nie przedstawił jednak optymistycznych prognoz na pierwszy kwartał ani na resztę 2022 roku. „Wchodzimy w rok 2022 z jeszcze większą ilością niewiadomych, które sprawiają, że nasza działalność jest tym trudniejsza do prognozowania" - napisała firma w liście do akcjonariuszy.
 

COINBASE AKCJE

Średnia cena docelowa wśród 25 analityków pokrywających Coinbase wynosi 346 USD

Zobacz także: Gdy jest wojna na wartości zyskują spółki zbrojeniowe. Oto spółki z ekspozycją na branżę militarną w USA

Coinbase powiedział, że widzi 10% spadek zmienności aktywów kryptowalutowych przy ogólnym spadku cen na rynku o 20% w tym kwartale. To przyczynia się do niższego wolumenu handlu detalicznego, który w tym kwartale wyniósł 200 mld USD. Miesięczna liczba użytkowników dokonujących transakcji również spadła w porównaniu ze średnią z czwartego kwartału, spadając do 10 milionów użytkowników w pierwszym kwartale. Spółka przedstawiła również szerszy niż zwykle zakres prognoz dotyczących użytkowników transakcyjnych i przychodów w 2022 roku. Firma powiedziała, że spodziewa się w tym roku średnio od 5 mln do 15 mln miesięcznych użytkowników transakcyjnych. Widełki jakie podaje spółka są niespotykanie szerokie, nieprecyzyjne. „Mówiąc wprost, mamy mniejszą widoczność w najbliższym czasie i obecnie jest zbyt wcześnie, aby podać bardziej precyzyjny zakres" - powiedziała firma.

Coinbase widzi również spadek średniego przychodu z transakcji na użytkownika poniżej poziomu z 2021 roku. Ta metryka wyniosła średnio 64 USD w 2021 r. i 45 USD w 2020 r. „Prognozy na rok 2022 pokazuje ciągły brak widoczności tendencji rosnącej dla trendu" - napisał analityk Mizuho Securities Dan Dolev. Zauważył on, że szeroki zakres użytkowników dokonujących transakcji sprawia, że modelowanie wyników na ten rok jest jeszcze trudniejsze.

Inwestorzy wydają się postrzegać niepewne perspektywy i szerszą presję w branży kryptowalutowej jako powody do sprzedaży akcji. Do czwartkowego zamknięcia akcje spadły o 43% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, w tym o 29% w 2022 roku.

Zobacz także: Wojna na Ukrainie wpłynie mocno na rynek gazu w Polsce. To duże wyzwanie zwłaszcza dla PGNiG

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.