S&P obniżył rating kredytowy Rosji do poziomu śmieciowego, a kraje zachodu nakładają kolejne sankcje
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
26 lut 2022, 19:46

S&P Global Ratings obniżył rating kredytowy Rosji do poziomu śmieciowego, a kraje zachodu nakładają kolejne sankcje

Agencja Moody's Investors Service poinformowała w piątek, że poddała ratingi kredytowe Rosji rewizji pod kątem możliwości ich obniżenia, co w przypadku rosyjskiego długu oznaczałoby zejście w kierunku ratingu spekulacyjnego, czyli śmieciowego. Rosja posiada obecnie rating Baa3, najniższy poziom inwestycyjny w klasyfikacji Moody's. Rewizja to efekt rozpoczęcia działań wojennych w Ukrainie.

Po agresji rosyjskich wojsk w Ukrainie, wszystkie główne agencje ratingowe prowadzące ocenę kondycji finansowej przeprowadziły ponowne badanie oceny kondycji finansowej Rosji. Póki co S&P Global Ratings obniżył rating kredytowy Federacji Rosyjskiej do poziomu śmieciowego.

Wojna obniża wiarygodność kredytową Rosji

Z kolei agencja Moody's Investors Service poinformowała w piątek, że poddała ratingi Rosji przeglądowi pod kątem możliwości ich obniżenia, ponownie do poziomu spekulacyjnego, czyli śmieciowego.

Sobota to trzeci dzień wojny. Rosyjski agresor jest już coraz bliżej Kijowa, a to skłania USA i sojuszników do nakładania kolejnych sankcji nawet jak zablokowanie systemu SWIFT. Prezydent Joe Biden objął sankcjami również finanse samego Władimira Putina oraz kilku jego kluczowych współpracowników.

Atak Rosji jak i sankcje spowodowały w tym tygodniu wstrząs na rynkach akcji, długu i energii. Dostawy energii z Rosji, a w szczególności gazu ziemnego, są integralną częścią gospodarek Unii Europejskiej, ale także stanowią główne źródło dochodów Rosji. Sankcje objęły również eksport technologii przez Rosję.

Agencja S&P obniżyła w piątek najszerszy rating kredytowy Rosji z BBB- do BB+, czyli poniżej poziomu inwestycyjnego, i ostrzegła, że ocena może być jeszcze niższa. Obniżyła również rating Rosji w walutach obcych do BB+ i umieściła go na liście obserwacyjnej z możliwością dalszych cięć. „Interwencja zbrojna Rosji na Ukrainie spowodowała nałożenie silnych międzynarodowych sankcji, w tym na dużą część rosyjskiego systemu bankowego" - napisała agencja S&P w nocie.

„Uważamy, że ogłoszone sankcje mogą mieć znaczący bezpośredni i wtórny wpływ na działalność gospodarczą i handel zagraniczny, zaufanie mieszkańców kraju i stabilność finansową" - dodano. „Spodziewamy się również, że napięcia geopolityczne wpłyną na zaufanie w sektorze prywatnym, co z kolei odbije się na wzroście gospodarczym".

Rosyjska inwazja na Ukrainę oznacza „dalsze znaczące zwiększenie ryzyka geopolitycznego (...), któremu towarzyszą dodatkowe i bardziej dotkliwe sankcje wobec Rosji, w tym takie, które mogą wpłynąć na spłatę długu państwowego" - stwierdziła agencja Moody's. Dodała, że pełniejszy obraz skutków sankcji będzie zależał od ich zakresu, sektorów, których dotyczą, oraz stopnia koordynacji działań krajów zachodnich.

Zobacz także: Jak inwestować w czasie gdy trwa wojna Rosji z Ukrainą - 5 rad od strategów inwestycyjnych z Wall Street

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.