Warren Buffett w transie kupowania. Tym razem Berkshire Hathaway zainwestowało 4,2 mld USD w akcje HP
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
07 kwi 2022, 10:40

Warren Buffett w transie kupowania. Tym razem Berkshire Hathaway zainwestowało 4,2 mld USD w akcje HP

Warren Buffett za pośrednictwem swojego wehikułu Berkshire Hathaway zakupił 121 mln akcji spółki HP – producenta sprzętu komputerowego i biurowego. To kolejna znacząca inwestycja guru z Omaha po zakupie akcji Occidental Petroleum i Alleghany. 

Berkshire Hathaway zainwestowało 4,2 mld USD w akcje HP – jednego z największych przedsiębiorstw informatycznych świata. HP produkuje komputery, drukarki oraz świadczy różnego rodzaju usługi informatyczne. Kapitalizacja HP wynosi 37,9 mld USD. Po transakcji Berkshire Hathaway posiada 11,4% udziału w akcjonariacie HP.

Warto zwrócić uwagę, że Warren Buffett ostatnio nieśmiało, ale jednak – ruszył na zakupy. W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o tym, że Berkshire Hathaway objęło 15% akcji w Occidental Petroleum (OXY) wartych 7,6 mld USD oraz przejęło ubezpieczyciela Alleghany za 11,6 mld USD.

HP jest tanie i rozpoczyna potężny program buy-back

Dlaczego BRK zainteresowało się akcjami HP? Odpowiedź jest prosta – przy cenie 38,38 USD za akcję wskaźnik C/Z dla spółki wynosi ledwie 6,22. Dla porównania, wskaźnik C/Z dla Fujitsu wynosi ponad 17, dla Lenovo ponad 7, dla Acera 8, dla LG Electronics blisko 20. Magazyn Barron’s przypomina, że jego publicysta Eric J. Savitz już na jesieni 2021 roku wskazywał na okazję inwestycyjną, jaką są akcje HP na takim poziomie wyceny rynkowej.

Z pewnością inwestorzy są szczęśliwi, że Buffett w końcu coś robi na rynku. Przypomnijmy, że odkąd zaczęła się pandemia, Buffett był bardzo zachowawczy w swoich poczynaniach, w związku z czym BRK zgromadziło niemal 150 mld USD płynnych środków. Trzeba jednak pamiętać, że za większość decyzji inwestycyjnych odpowiadają obecnie Todd Combs i Ted Weschler, którzy razem mają pod opieką 10% portfela Berkshire (czyli około 35 mld USD).

Informacja o wejściu BRK do akcjonariatu HP została podana po sesji. W notowaniach posesyjnych akcje producenta komputerów urosły o 10%. „HP rozpoczyna jeden z największych na Wall Street programów skupu akcji własnych (buy-back), w relacji do kapitalizacji, więc choćby z tej perspektywy widać sensowność tego ruchu” – komentuje analityk Evercore ISI Amit Daryanani. „Z drugiej strony, nie wierzę, że wejście BRK do akcjonariatu HP będzie miało dla tej spółki znaczenie biznesowe, operacyjne” – dodaje.
 

Notowania HP na tle Nasdaq 100 – 5 lat

Notowania HP na tle Nasdaq 100

Źródło: TradingView

Zobacz także: Na Wall Street mamy w tej chwili wiele okazji inwestycyjnych – przekonuje inwestor z 40-letnim doświadczeniem Thomas Valenzuela

Obniżenie rekomendacji dla BRK

Pod koniec marca notowania BRK osiągnęły historyczne maksimum na poziomie 362,10 USD. Zbiegło się to w czasie z obniżeniem rekomendacji dla wehikułu Buffetta. Jim Shanahan z firmy Edward Jones obniżył rekomendację z “kupuj” do “trzymaj”.

“Akcje BRK zachowywały się w ostatnich miesiącach o wiele lepiej, niż porównywalnych spółek. Wynikało to z faktu, że firma Buffetta zaskoczyła pozytywnie wynikami za IV kw. 2021. Naszym zdaniem, wszystkie pozytywne informacje, jakie mogły nadejść i mogą się pojawiać, są już w cenie akcji BRK” – stwierdził Jim Shanahan. Jest on jednym z nielicznych analityków obserwujących uważnie BRK.

Od początku 2022 roku wycena BRK poszła w górę o 15%. W tym czasie S&P500 zniżkował o -6%.
 

Notowania BRK na tle S&P500 – 5 lat

Notowania BRK na tle S&P500

Źródło: TradingView

Zobacz także: Recesja w USA wcale nie musi nadejść. Odwrócona krzywa dochodowości może okazać się fałszywym sygnałem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.