Elon Musk pozwany przez akcjonariusza Twittera za nieujawnienie skupowania udziałów na czas
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 kwi 2022, 16:39

Elon Musk pozwany przez akcjonariusza Twittera za nieujawnienie skupowania udziałów na czas

Elon Musk został pozwany przez udziałowca Twittera, który twierdzi, że dyrektor generalny Tesli zwlekał z ujawnieniem swoich udziałów w Twitterze, aby móc kupić więcej akcji po niższych cenach.

Marc Bain Rasella, jeden z akcjonariuszy Twittera, złożył pozew przeciwko Elonowi Muskowi. „Nie ujawniając na czas swojego udziału w spółce, Musk mógł nabyć akcje Twittera po niższych cenach" - czytamy w pozwie.

Elon Musk jak zwykle kontrowersyjnie

Elon Musk, dyrektor generalny Tesli oraz SpaceX, posiada 9,2% udziałów i czyni go to największym udziałowcem. Dla porównania, założyciel Twittera Jack Dorsey posiada 2,25% udziałów.

Jak wymienialiśmy pierwsze komentarze analityków, w poprzednim artykule, m.in. Bespoke Investment Group – oczekiwania są optymistycznie, że taki ruch zwiększy dynamikę rozwoju Twittera. W poniedziałek, dzień po ogłoszeniu informacji o udziałach, reakcja kursu była euforyczna, +25% wzrostu cen akcji jeszcze przed sesją.

Twitter w ciągu ostatnich pięciu sesji spadł od szczytu -10% do 46 USD.

TWITTER AKCJE

Zobacz także: Elon Musk kupił akcje spółki Twitter i stał się jej największym akcjonariuszem. Kurs mocno w górę!

Pozew, złożony we wtorek w sądzie federalnym na Manhattanie, zawiera zarzut, że Musk naruszył prawo, nie ujawniając do 24 marca, że zgromadził co najmniej 5% udziałów w spółce Twitter. Pozew zarzuca Muskowi, że do 14 marca jego udziały w Twitterze osiągnęły 5%, co wymagało od niego publicznego ujawnienia tych udziałów 10 dni później, do 24 marca. Musk nie ujawnił wymaganych informacji w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd aż do 4 kwietnia, po tym jak zwiększył swoje udziały do ponad 9%.

Rasella tłumaczy, że kiedy Musk ujawnił swoją pozycję na Twitterze, akcje poszybowały w górę o 27% od poziomu z 1 kwietnia do 49,97 USD w dniu 4 kwietnia, a inwestorzy „przegapili wynikający z tego wzrost cen akcji, ponieważ rynek zareagował na zakupy Muska" – The Times cytuje pozew. „Nie ujawniając na czas swojego udziału w spółce, Musk mógł nabyć akcje Twittera po niższych cenach" - czytamy w pozwie.

Tesla i SEC nie komentują jeszcze sprawy. Elon Musk również nie opublikował jeszcze nic na Twitterze.

Zobacz także: Walne zgromadzenie Berkshire Hathaway już za 2 tygodnie. Autorzy książki „Śladami Warrena Buffetta” ponownie lecą do Omaha

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.