Dywidenda i skup w Apple będą wyższe. Akcje spadają, ponieważ w przyszłym kwartale spadną przychody
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
02 maj 2022, 14:42

Dywidenda i skup w Apple będą wyższe. Akcje spadają, ponieważ w przyszłym kwartale spadną przychody

Wyniki Apple w marcowym kwartale były wyższe od oczekiwanych we wszystkich segmentach sprzedaży. Apple podniósł również dywidendę oraz zwiększa program odkupu akcji. Tutaj koniec dobrych informacji. Przyszły kwartał ma być gorszy przez ograniczenia w dostawach oraz zawieszenie działalności w Chinach.

Kontynuujemy serię przeglądu amerykańskich spółek: Coca-Cola, Activision, Alphabet, Microsoft, Meta po publikacji raportów. Gorący tydzień wynikowy na Wall Street

W zeszłym tygodniu poważne spadki na legendarnym producencie zaczęły się po tym jak spółka przedstawiła ostrożne komentarze na tematy perspektyw na czerwiec, nie podając konkretnych wytycznych oraz oczekiwań. Apple podkreślił, że na przyszłe wyniki główny wpływ będzie miało spowolnienie i ograniczenie w dostawach, zawieszenie działalności w Chinach oraz negatywne czynniki walutowe.

Apple w liczbach

apple sprzedaż

Zobacz także: Warren Buffett o inflacji, BTC i obecnej sytuacji rynkowej. Drugi dzień Walnego Zgromadzenia Berkshire Hathaway - RELACJA

Marcowy kwartał Apple w liczbach. Apple osiągnęło przychody w wysokości 97,3 mld USD, co oznacza wzrost o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym i znacznie przewyższa konsensus na Wall Street (94 mld USD). Zyski wyniosły 1,52 USD na akcję, czyli o 1 grosz więcej niż wynosiła prognoza konsensusu Wall Street, która zakładała 1,42 USD na akcję.

Na dobry wynik kwartału największy wpływ miał flagowy produkt firmy, iPhone, którego sprzedaż przyniosła 50,6 mld USD, co oznacza wzrost o 5,5% i znacznie przekracza konsensus analityków, który przewidywał 48,4 mld USD. Jest to imponujący wynik w obliczu powszechnych niedoborów komponentów, które zahamowały rozwój wielu innych producentów sprzętu.

Przychody ze sprzedaży komputerów Mac wyniosły 10,4 mld USD, co oznacza wzrost o 14,6% i przewyższa konsensus Wall Street zakładający osiągnięcie 9,1 mld USD. Przychody ze sprzedaży iPadów wyniosły 7,6 mld USD, co oznacza spadek o 2%, ale nadal przewyższa szacunki zakładające osiągnięcie 7,2 mld USD. Sprzedaż urządzeń do noszenia (Wearables), w tym słuchawek AirPods i zegarków Apple Watch, wyniosła 8,8 mld USD, co oznacza wzrost o 12,4% i jest nieznacznie niższa od prognoz Wall Street (8,9 mld USD).

Przychody ze sprzedaży usług wyniosły 19,8 mld USD, co oznacza wzrost o 17,3% i nieznacznie przewyższa prognozy analityków, którzy przewidywali 19,7 mld USD. Firma zakończyła kwartał z liczbą ponad 825 milionów abonentów różnych usług, co oznacza wzrost o ponad 165 milionów w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Apple ogłosiło także podwyższenie kwartalnej stopy dywidendy o 5%, do 23 centów. Firma poinformowała, że rozszerzyła swój program odkupu akcji o 90 mld USD. W marcowym kwartale firma wykupiła akcje o wartości 22,9 mld USD i zamknęła kwartał z 73 mld USD w gotówce netto.

Kwartał temu dyrektor finansowy Apple Luca Maestri powiedział, że ograniczenia w dostawach w kwartale marcowym zmniejszą się w porównaniu z kwartałem grudniowym, ale zwrócił też uwagę, że Apple musi stawić czoła trudnemu porównaniu z rokiem ubiegłym: Przychody w marcu 2021 roku wzrosły o 54%, ponieważ w samym środku pandemii sprzedaż komputerów Mac i iPadów gwałtownie wzrosła.

Podczas czwartkowej popołudniowej rozmowy telefonicznej z inwestorami Maestri powiedział, że firma spodziewa się wpływu ograniczeń w dostawach na przychody za czerwiec w wysokości od 4 mld do 8 mld USD - „znacznie większego" niż w kwartale marcowym. Powiedział również, że przestoje związane z pandemią mają pewien wpływ na popyt ze strony klientów w Chinach.

Maestri dodał, że firma spodziewa się prawie 3% niekorzystnego wpływu różnic kursowych. Powiedział, że wstrzymanie sprzedaży w Rosji zmniejszy sprzedaż o około 1,5%. Dyrektor finansowy Apple dodał, że firma spodziewa się w tym kwartale dwucyfrowego wzrostu w sektorze usług, ale w porównaniu z marcowym kwartałem będzie on wolniejszy.

Natomiast analitycy Saxo w swoich raportach od początku są powściągliwi jeżeli chodzi o Apple. - Tak, wszyscy wiemy, że Apple podał wyniki lepsze od oczekiwanych, sprzedaż w ostatnim kwartale wzrosła o 9% do 97,3 mld USD (pokonując 94 mld USD oczekiwane przez analityków). Ale pamiętajmy, że problemy z dostawami zaczęły się dopiero pod koniec marca. Gigant ostrzegł, że niedobory chipów i wojna na Ukrainie mogą spowodować zakłócenia w produkcji, twierdząc, że będzie to kosztować nawet 8 mld USD przychodów. - czytamy w raporcie. 

W skali całego roku akcje Apple spadły o nieco ponad 10%. Średnia cena docelowa wśród 43 ankietowanych analityków wynosi 188 USD.
 

APPLE AKCJE

Zobacz także: W tym tygodniu wyniki finansowe podadzą Moody's, Starbucks, Pfizer, Moderna i jeszcze 160 spółek z S&P 500

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.