Inflacja wywoła ogólnoświatowy kryzys, ostrzega George Soros w Davos
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
25 maj 2022, 13:55

Inflacja wywoła ogólnoświatowy kryzys, ostrzega George Soros w Davos

„Wraz z przerwaniem łańcuchów dostaw, globalna inflacja może przerodzić się w globalną recesję. W Chinach narastają kłopoty, które mogą spowodować światową depresję” – powiedział George Soros, słynny spekulant, inwestor oraz filantrop, w trakcie zamkniętej kolacji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos bierze udział ponad 50 przywódców państw, szefów rządów oraz organizacji międzynarodowych. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Przedstawiciele Chin i Rosji są nieobecne – Rosja została wygnana za inwazję na Ukrainę, a przedstawiciele Chińskiego rządu nie dotarli z powodu surowych obostrzeń pandemicznych.
 

Soros-in-Davos-800x450

George Soros w trakcie swojego tradycyjnego przemówienia na kolacji po konferencji w Davos. Źródło: Twitter

Zobacz także: Inflacja to cichy zabójca oszczędności. Jak z nią wygrać na spadającym rynku, radzi Saxo Bank

Chiny doprowadzają do upadku własnej gospodarki, ostrzega Soros

Według Sorosa, Chiny popełniły poważny błąd reagując w tak ostry sposób na ponowny wzrost liczby zachorowań na koronawirusa. Polityka „zero Covid” doprowadza drugą co do wielkości gospodarkę do upadku. Jeśli prezydent Xi Jinping nie zmieni kursu, co Soros uważa za niemal niemożliwe, kryzys może tylko się pogłębiać - powiedział spekulant. Jego zdaniem, szkody, na które nakłada się kryzys w zadłużonym chińskim sektorze nieruchomości, będą tak poważne, że wpłyną na gospodarkę światową.

Chiny oraz Rosja znajdują się w centrum, zdaniem Sorosa, co stanowi największe zagrożenie dla otwartego społeczeństwa i Zachodu. Powiedział, że inwazja Rosji na Ukrainę może być początkiem trzeciej wojny światowej, prosząc o stałe wsparcie ze strony USA i Europy w celu zakończenia konfliktu, tak aby można było skoncentrować globalne wysiłki na walce ze zmianami klimatycznymi. „Musimy zmobilizować wszystkie nasze zasoby, aby doprowadzić do szybkiego zakończenia wojny" – powiedział Soros, który dobrze pamięta Holokaust. „Najlepszym i być może jedynym sposobem na zachowanie naszej cywilizacji jest jak najszybsze pokonanie Putina".

Soros zaznacza, że wśród wszystkich istotnych kwestii poruszanych na wydarzeniu jak zrównoważony rozwój, zmiany klimatyczne to wojna doprowadzi do globalnego kryzysu żywnościowego. Świat nie może sobie pozwolić na wojnę, która doprowadzi do śmierci i głodu.

Na głównej promenadzie w szwajcarskim kurorcie alpejskim, który co roku gości światową elitę, dawny Russia House został przemianowany na Russia War Crimes House. W budynku, który niegdyś reprezentował wpływy rosyjskich oligarchów, obecnie znajduje się wystawa poświęcona zbrodniom na Ukrainie.

Zobacz także: Budowlanka mocno zwalnia. Liczba rozpoczętych inwestycji budowlanych przez deweloperów w 2022 roku spadła o 22% - wynika z danych GUS

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.