Alphabet to już spółka value, a wyszukiwarka Google generuje świetne wyniki finansowe
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 cze 2022, 07:30

Alphabet stał się już spółką typu value, bo wyszukiwarka Google generuje świetne wyniki finansowe

Spółka Alphabet jest już spółką typu value, a nie wzrostową – twierdzą analitycy Acquirer’s Multiple.

Alphabet, dawniej Google, to już spółka nisko wyceniona value, a nie spółka wzrostowa. Tak mówią o tym Big Techu analitycy firmy inwestycyjnej Acquirer’s Multiple. W każdym razie, przy obecnej kapitalizacji 1,47 bln USD, wskaźnik C/Z dla spółki założonej przez Larry’ego Page’a i Siergieja Brina wynosi ledwie 20, co jest wartością niezwykle niską jak na firmę z grona Big Tech (np. Amazon ma C/Z=53).
 

Notowania Alphabet na tle Nasdaq 100 – 5 lat

notowania alphabet ndx 5 lat

Źródło: TradingView

Alphabet coraz bardziej się rozrasta

Alphabet to spółka, która kontroluje wyszukiwarkę Google. To właśnie to narzędzie (wraz z odnogami: Gmail, Google Drive itd.) generuje 99% przychodów spółki Alphabet, a 85% dają reklamy online. Pozostałe przychody spółki pochodzą ze sprzedaży aplikacji oraz kontentu, a także reklam w Google Play oraz YouTube, a także ze świadczenia usług chmurowych oraz sprzedaży hardware (laptopy Chromebook, smartfony Pixel).

Alphabet cały czas pracuje nad nowymi produktami i usługami. Rozwija usługę Google Home, duże nadzieje wiąże ze spółką z sektora ochrony zdrowia Verily oraz firmą poprawiającą jakość i szybkość połączeń internetowych Google Fiber. W swojej „stajni” Alphabet ma także spółkę pracującą nad autonomicznymi samochodami (Waymo). A przede wszystkim, pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI), którą stara się stosować w każdym swoim biznesie.
 

Skład grupy Alphabet – spółki i ich prezesi

alphabet grafika

Źródło: Business Insider

Zobacz także: Bessa na akcjach biotechów nie będzie trwała wiecznie, inwestorzy w końcu przypomną sobie o ich innowacyjności

Alphabet zachwyca wynikami finansowymi

W 2021 roku spółka Alphabet pokazała bardzo dobre wyniki finansowe. Przychód sięgnął 257,6 mld USD po wzroście o +41% r/r. Zysk wyniósł 76 mld USD, co oznacza wzrost o 89% r/r. Marża operacyjna spółki Alphabet wynosi imponujące 31%.

„Nawet biorąc pod uwagę wycenę na poziomie 1,47 bln USD przy cenie akcji 2 154 USD, uważamy, że to jest okazja. Alphabet to już jest spółka nisko wyceniona value. Wskazuje na to zarówno etap rozwoju biznesu, jak i wskaźniki finansowe” – przekonują analitycy Acquirer’s Multiple.
 

Wyniki finansowe grupy Alphabet w latach 2020-21

alphabet finanse 2021

Źródło: Alphabet

Przychody Alphabet w podziale na źródła

przychody alphabet

Źródło: Alphabet

Przychody Alphabet 2011-21 (mld USD)

alphabet przychody od 2011

Źródło: Alphabet / Statista

Podkreślają, że średni 5-letni zwrot na aktywach (ROA) wynosi w przypadku Alphabet 23%, podczas gdy najlepsze na rynku spółki osiągają 24%. Co więcej, stopa wolnych przepływów pieniężnych (free cash flow, FCF Yield) w przypadku Alphabet wynosi 4,86. Jest to iloraz 12-miesięcznego cash flow oraz kapitalizacji spółki. „Jest to jeden z tradycyjnych wskaźników, stosowanych w analizie fundamentalnej, odnośnie spółek value. Ona w przypadku Alphabet jest bardzo przyzwoita, nawet na tle spółek z tradycyjnych branż” – podkreślają analitycy Acquirer’s Multiple. W 2021 roku operacyjny cash flow spółki Alphabet sięgnął blisko 92 mld USD.

Ostrzegają jednak, że wskaźnik Implied Value To Price dla Alphabet wynosi 0,60. Informuje on o relacji wartości wewnętrznej spółki (ocenianej m.in. zdolnością do generowania zysku oraz zdolnością do zwiększania przychodów, a także stopą dywidendy) do aktualnej ceny akcji. Jeśli znajduje się powyżej 1,00 oznacza to, że za każdego zainwestowanego 1 USD inwestor otrzymuje więcej, niż 1 USD wartości wewnętrznej. W przypadku Alphabet, za 0,60 USD otrzymuje on właśnie 1 USD wartości wewnętrznej. Czyli akcje Alphabet są jednak relatywnie drogie.

Wskaźniki finansowe dla grupy Alphabet (EV/EBIT, EBIT, ROA)

alphabet wskaźniki

Źródło: Acquirer’s Multiple

Warto podkreślić na koniec, że analitycy są bardzo optymistycznie nastawieni do akcji Alphabet. Średnia z 50 rekomendacji mówi „kupuj”, a średnia cena docelowa to 3 245 USD. To daje potencjał do wzrostu aż o 50%.

Rekomendacje dla spółki Alphabet z 2022 r.

rekomendacje alphabet 2022

Źródło: FinViz.com

Zobacz także: Akcje Rivian od IPO spadły już 70%. Na akcjach producenta aut elektrycznych traci Amazon i George Soros

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.