Inflacja W USA wyższa od prognoz. FED dalej będzie podnosić stopy procentowe
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
13 lip 2022, 16:24

Inflacja W USA wyższa od prognoz. FED dalej będzie podnosić stopy procentowe

Wskaźnik cen konsumpcyjnych w czerwcu wzrósł w tempie 9,1% rocznie, co oznacza najszybszą inflację od ponad czterech dekad. Dane torują drogą do kolejnej, gwałtownej podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny, jeszcze w tym miesiącu.

FED prowadzi najagresywniejszą od dziesięcioleci kampanię podnoszenia stóp procentowych, aby schłodzić gospodarkę, żeby spowolnić rosnącą inflację. Decydenci wskazują, że te ruchy niekoniecznie doprowadzą gospodarkę do recesji, ale przyznają, że jest to możliwe.

Nastroje konsumentów są na rekordowo niskim poziomie

Wskaźnik CPI wzrósł o 1,3% w czerwcu w stosunku do miesiąca wcześniejszego, jak podał Departament Pracy w środę, co oznacza wzrost z 1% w maju i najszybsze miesięczne tempo wzrostu cen w erze pandemii. Ekonomiści oczekiwali, że ceny wzrosną o 1,1% w czerwcu w ciągu miesiąca i o 8,8% w ciągu roku.

Koszty wzrosły wszędzie, a prawie wszystkie główne składniki indeksu były wyższe. Koszty benzyny, czynszu i żywności przyczyniły się najbardziej do wzrostu inflacji zasadniczej: Indeks benzyny wzrósł o 11,2% w czerwcu, podczas gdy żywność wzrosła o 1%.

Pomijając zmienne koszty żywności i energii, tak zwany podstawowy wskaźnik CPI wzrósł w czerwcu o 0,7% - co oznacza przyspieszenie z poprzedniego miesiąca o 0,6% i jest wyższe niż oczekiwane 0,5%. Ceny bazowe wzrosły o 5,9% w ciągu ostatniego roku.
 

12-month-percentage-chan (1)

Dane: Bureau of Labor Statistics

Zobacz także: Elon Musk nie chce już spółki Twitter. Wall Street szacuje scenariusze dla platformy

Dane z czerwca pokazują, że presja inflacyjna nie jest zjawiskiem czasowym, a już na stałe się zakorzeniła i wpływa na niemal wszystkie aspekty życia Amerykanów. Koszty zakwaterowania kontynuowały swój stały wzrost, wzrastając o 0,6% w ciągu miesiąca i osiągając 5,6% w skali roku.

Ceny używanych samochodów i ciężarówek, których ceny spadły na wiosnę po zeszłorocznym skoku, zaczęły ponownie rosnąć - w czerwcu wzrosły o 1,6% po wzroście o 1,8% w maju. Koszty artykułów spożywczych wzrosły o 12,2% w ciągu ostatniego roku, co jest największym rocznym wzrostem od kwietnia 1979 roku. Usługi medyczne wzrosły o 0,7% w ciągu miesiąca, w porównaniu do 0,4% w maju.

Jedynymi głównymi kategoriami, w których ceny spadły w czerwcu to hotele i ceny biletów lotniczych co sugeruje, że koszty podróży zaczynają spadać po gwałtownym wzroście.

Zobacz także: Obligacje oprocentowane stopą referencyjną NBP absolutnym hitem. Rekord sprzedaży papierów skarbowych w czerwcu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.