Obligacje oprocentowane stopą referencyjną NBP absolutnym hitem. Rekord sprzedaży papierów skarbowych w czerwcu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
13 lip 2022, 10:41

Obligacje oprocentowane stopą referencyjną NBP absolutnym hitem. Rekord sprzedaży papierów skarbowych w czerwcu

Jak podaje Ministerstwo Finansów, sprzedaż obligacji skarbowych w czerwcu przekroczyła 14 mld zł. Jest to dotychczasowy rekord, który przewyższa wyniki z początku pandemii.

Nowa oferta obligacji skarbowych, która pojawiła się w czerwcu, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem oszczędzających. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Ministerstwo Finansów, zdecydowaną popularnością cieszyły się papiery roczne oprocentowane o aktualną stopę referencyjną NBP, czyli w czerwcu wynosiło ono 5,25%. Ich łączna sprzedaż przekroczyła 5,6 mld zł. Oczywiście wciąż w kręgu zainteresowania Polaków są obligacje indeksowane inflacją, ze względu na rosnący wskaźnik CPI i dalsze prognozy wzrostu dla cen w Polsce.

„Najchętniej kupowanymi instrumentami były nowo wyemitowane w czerwcu obligacje 1- roczne o oprocentowaniu zmiennym – ROR. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 5.684,5 mln zł (40% udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie – COI (34%), 2-letnie – DOR (9%), 3-miesięczne – OTS (7%) i 10-letnie - EDO (7%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-letnie – TOZ (1,3%)” - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.
 

sprzedaż obligacji

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zobacz także: Rekord sprzedaży obligacji skarbowych w czerwcu. Instrumenty oprocentowane stopą referencyjną rozchodzą się jak świeże bułeczki

Obligacje skarbowe atrakcyjniejsze od lokat bankowych

Jak widać po danych za czerwiec, Polacy chętnie zdecydowali się ulokować swoje oszczędności w obligacjach skarbowych. Głównie ze względu na powiększenie oferty Skarbu Państwa o papiery ze zmiennym oprocentowaniem, tym razem opartym o stopę referencyjną NBP. W ubiegłym miesiącu do sprzedaży trafiły obligacje roczne oraz 2-letnie. W przypadku rocznych możemy liczyć nie tylko na oprocentowanie oparte o główną stopę procentową, ale również marżę na poziomie 0,25%.

Z racji rosnących stóp procentowych, po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, stopa referencyjna jest już na poziomie 6,50%. To oprocentowanie będzie obowiązywać od sierpnia, natomiast w lipcu wynosi ono równe 6,00%.

„50% obligacji kupionych w czerwcu stanowiły nowo wprowadzone 1-roczne i 2-letnie instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Nasi klienci bardzo dobrze odebrali zmianę w ofercie, przeznaczając aż 7 mld złotych na zakup nowo oferowanych obligacji. Rekordowe były również inwestycje w obligacje, których oprocentowanie w kolejnych okresach odsetkowych uzależnione jest od poziomu inflacji. Na ich zakup Polacy przeznaczyli blisko 5,8 mld złotych, co stanowiło 41% wszystkich obligacji oszczędnościowych oferowanych w czerwcu” – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
 


Łączna wartość sprzedanych obligacji, która przekracza 14 mld zł, to dotychczasowy rekord. Można spodziewać się, że dopóki RPP będzie podejmować decyzje o podwyżce stóp procentowych, to Polacy chętnie będą kupować nowe papiery skarbowe. Co prawda, również oprocentowanie depozytów bankowych coraz chętniej przyciąga oszczędzających, jednak rządzący cały czas naciskają na banki, aby było ono wyższe. W innym wypadku ich zyski z lokat zostaną opodatkowane, a tak przynajmniej zapowiadał Jarosław Kaczyński.

Zobacz także: Wskaźnik CPI w najbliższych latach nie powróci do celu inflacyjnego – najnowszy „Raport o inflacji” NBP

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.