Następca Warrena Buffetta sprzedał akcje Berkshire Hathaway Energy za 870 mln USD i ma mało akcji samego Berkshire Hathaway
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
23 sie 2022, 07:01

Następca Warrena Buffetta sprzedał akcje Berkshire Hathaway Energy za 870 mln USD i ma mało akcji samego Berkshire Hathaway

Greg Abel sprzedał 1% udziałów w Berkshire Hathaway Energy (BHE) za 870 mln USD w gotówce, a mógł z większą korzyścią za akcje wehikułu Warrena Buffetta.

Menedżerowie Berkshire Hathaway zazwyczaj posiadają akcje tegoż koncernu, wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta. Ale Greg Abel, prawdopodobny następca Buffetta na stanowisku dyrektora generalnego, zdaje się lekceważyć tą zasadę.

Zaskakująca transakcja Grega Abela

Ku zaskoczeniu tych, którzy obserwują uważnie Buffetta i Berkshire Hathaway, Abel sprzedał 1% udziałów w Berkshire Hathaway Energy (BHE) za 870 mln USD. Ta transakcja miała miejsce w czerwcu, została ujawniona w niedawno złożonym raporcie BRK za II kw. 2022.

Abel to wiceprezes Berkshire Hathaway i szef operacji nie ubezpieczeniowych tej firmy. Miał możliwość, by sprzedać udział za akcje BRK z większą korzyścią podatkową, a nie za gotówkę. Gdyby tak zrobił, trafiłby do grona znaczących osobowych akcjonariuszy BRK. I byłoby to zgodne z przykładem dawanym odgórnie przez Buffetta, wiceprezesa Charliego Mungera oraz innych członków zarządu i dyrektorów Berkshire, jak również z filozofią zarządzania, którą Buffett przedstawił wiele dekad temu.

Obecnie 60-letni Abel jest właścicielem 2 363 akcji BRK klasy B, o wartości około 700 tys. USD, oraz powiernikiem 5 akcji klasy A, o wartości ponad 2 mln USD. Nie kupił żadnych akcji BRK w ciągu ostatnich 4 lat. Jego całkowite wynagrodzenie za zarządzanie wyniosło w tym okresie 75 mln USD, więc miał za co kupować akcje. Wszyscy najważniejsi dyrektorzy i członkowie zarządu BRK mają więcej akcji wehikułu, niż Abel.

Analitycy z uwagą śledzą to, co teraz z gotówką zrobi Abel. „Chciałbym zobaczyć, jak Pan Abel inwestuje dużą część wpływów ze sprzedaży swoich udziałów w BHE w akcje Berkshire Hathaway. To byłby dowód na jego długoterminowe zaangażowanie w firmę” - napisał James Shanahan, analityk Edward Jones, w e-mailu do Barron's.

Abel uzyskał większość udziałów w BHE dzięki opcjom przyznanym ponad 20 lat temu, kiedy firma była notowana na giełdzie jako MidAmerican Energy, przed jej zakupem przez Berkshire w 2000 roku. Od tego czasu akcje BHE wzrosły na wartości 30-krotnie, ale nie są przedmiotem obrotu publicznego.

Notowania BRK na tle S&P500

notowania BRK SPX

Źródło: TradingView

Zobacz także: Warren Buffett kupuje akcje spółek paliwowych Chevron i Occidental Petroleum

Co mówi Buffett o posiadaniu akcji Berkshire

Co ciekawe, Berkshire - w przeciwieństwie do większości dużych spółek giełdowych - nie przyznaje wynagrodzenia w formie akcji swoim kierownikom lub członkom zarządu. Muszą oni kupować akcje na wolnym rynku, jak wszyscy inni inwestorzy. Wiele firm wymaga od najwyższego kierownictwa posiadania określonej ilości akcji. W General Motors kadra kierownicza musi posiadać w akcjach równowartość kilkukrotności rocznej pensji.

Buffett posiada ponad 102 mld USD w akcjach Berkshire. Munger, jego wieloletni partner biznesowy, posiada około 2 mld USD w akcjach BRK. Ajit Jain, wieloletni członek zarządu Berkshire i szef operacji ubezpieczeniowych firmy, posiada prawie 200 mln USD w akcjach Berkshire. Wszyscy dyrektorzy Berkshire - w tym były dyrektor generalny American Express Ken Chenault i menedżer inwestycyjny Chris Davis - posiadają więcej akcji, niż Abel.

Buffett wiele razy dawał do zrozumienia, że osoby prowadzące spółkę giełdową powinny być właścicielami jej akcji. W swoim liście do akcjonariuszy z 2017 roku Buffett napisał: „Większość dyrektorów BRK ma znaczną część swojej wartości netto zainwestowaną w firmę. Wierzymy w to, co gotujemy w naszej kuchni, szczególnie ja i Charlie, bo mamy ponad 90% swojego majątku w akcjach Berkshire. Charlie i ja nie możemy obiecać Wam świetnych wyników, ale możemy zagwarantować, że Wasz majątek będzie się poruszał tak samo, jak nasz, przez dowolny okres czasu, w którym zdecydujecie się być naszymi partnerami”.

10 największych akcjonariuszy BRK

najwięksi akcjonariusze brk

Źródło: Market Screener

Struktura akcjonariatu BRK

struktura akcjonariatu brk

Źródło: CNN Money

Zobacz także: 20-latek zarobił 103 mln USD w miesiąc na inwestycji w spółkę Bed Bath & Beyond

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.