Nadchodzą czasy inwestowania w wartość i strategii long/short – przekonuje Cliff Asness
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
28 wrz 2022, 09:00

Nadchodzą czasy inwestowania w wartość i strategii long/short – przekonuje Cliff Asness

Tradycyjna strategia 60/40 umiera na naszych oczach – przekonuje Cliff Asness, założyciel firmy AQR.

W inwestowaniu najważniejsza jest zdolność do analizy, obserwacji, reakcji i zmiany poglądów, bo to co ty sobie myślisz nie ma zupełnie przełożenia na to, co dzieje się na rynku – powiedział Cliff Asness, założyciel i zarządzający AQR Capital Management, będąc gościem Talks at GS.

Warto inwestować w wartość, podążać za trendem, stosować strategię long/short

Wszyscy są nieco aroganccy, twierdząc, że żyją w niezwykłych czasach, ale czy obecnie mamy naprawdę niezwykły moment, to dopiero będziemy wiedzieli za kilka lat – stwierdził Asness. „Przez lata mieliśmy super tani pieniądz i wielki spokój i być może to był okres nienormalności, w trakcie którego zapomnieliśmy o wielkim kryzysie finansowym. Aż nagle przyszedł covid, który zamieszał w całej światowej gospodarce. Potem wybuchła wojna w Europie, pojawiła się wysoka inflacja. Mieliśmy po drodze szaloną hossę na meme stocks i innych ryzykownych aktywach. Czy to są wydarzenia nienormalne? To zależy, jak daleko w historię patrzymy. Mam nadzieję, że za 10 lat będziemy wspominali dzisiejsze czasy z uśmiechem” – stwierdził. „Powrót do stóp powyżej zera to z pewnością powrót do normalności, a nie coś nienormalnego” – dodał.

Asness stwierdził, że warto inwestować w wartość. „Zawsze warto inwestować w wartość. W ostatnich 7 latach akcje value były mocno skorelowane ze stopami procentowymi, ale myślę, że to jest przypadek. Warto do inwestowania w wartość dokładać strategię podążania za trendem. Trudno jest bowiem na rynku o właściwy timing, my w AQR nie jesteśmy w tym dobrzy i niewielu ludzi jest” – powiedział zarządzający AQR. Zauważył, że od końca 2020 roku widać napływ kapitału w kierunku spółek value.

Przypomniał, że na początku pandemii w prasie pojawiały się artykuły pod tytułem: „Spółki value już nigdy nie dadzą zarobić, kupujcie akcje Zoom”. „Proponuję spojrzeć, gdzie są teraz notowania Zoom, a gdzie najlepszych spółek value. Wielu się zdziwi, gdy dokona tego porównania” – zauważył Asness. Warto przypomnieć, że w pierwszych 5 miesiącach 2022 roku strategia value prowadzona przez AQR dała zarobić na niezwykle ciężkim rynku 35%.

Notowania Zoom Video i Berkshire Hathaway od 23 marca 2020

notowania zoom brk od marca 2020

Źródło: TradingView

Asness uważa, że nadeszły trudne czasy dla strategii 60/40 (60% akcji, 40% obligacji w portfelu). Zaleca zamiast tego strategie long/short, czyli przyjmowanie pozycji na wzrost silnych spółek, oraz szortowanie słabszych konkurentów. „To co ważne w tej strategii, to cierpliwość. To, że jakaś spółka jest przewartościowana, nie oznacza, że już za chwilę potanieje” – zaznaczył. I dodał, że z biegiem czasu liczba funduszy „long only” (zajmujących tylko pozycje długie na akcjach) znacznie się zmniejszy, na rzecz strategii long/short.

Zobacz także: Jak dobierać akcje do portfela gdy jest bessa, tłumaczy Leon Cooperman. A może zamiast selekcjonować warto dokonać „zakupu dywanowego”?

Asness inwestuje w fundusze AQR i kryptowaluty

Asness przyznał, że większość swoich prywatnych pieniędzy ma zainwestowane w funduszach AQR. „Ja tak uwielbiam swoją robotę i naszą firmę, że najchętniej prowadziłbym ją do końca świata. Dlatego niedawno obniżyliśmy opłaty za zarządzanie, bo jesteśmy przekonani, że obronimy się w długim terminie swoimi wynikami, więc nie musimy zdzierać ze swoich klientów” – stwierdził.

Asness przyznał, że w tym roku bywają dni, że jest zszokowany tym, iż AQR nie straciło żadnego klienta. „Ta bessa jest bardzo męcząca. To jest najtrudniejszy okres od lat 1998-1999, kiedy startowaliśmy z AQR. Proszę mi uwierzyć, że ludzie nie lubią, jak trwa taki rynek niedźwiedzia, jak ten. I jak mówiłem, to nie jest normalne środowisko, to jest trudne środowisko. My utrzymujemy generalnie klientów i to pokazuje skalę zaufania do nas” – podkreślił Asness.

Założyciel AQR przyznał, że ma pewną „trywialną” ilość kryptowalut. „Ja nie mam czasu zagłębiać się w świat cryptos. Jednak mam przyjaciół, którzy są bardzo zaangażowani w to zjawisko. No i oni mnie namówili do posiadania kryptowalut. Uważam, że obecnie to jest czysta spekulacja. Nie da się obecnie wyceniać kryptowalut. Jednak ja nie wykluczam, że kryptowaluty odegrają w przyszłości jakąś rolę, jednak z drugiej strony przypominam, że rządy bardzo nie lubią konkurencji” – stwierdził Asness.

Zobacz także: Analityk Saxo Banku wylicza jak eskalacja wojny miesza na rynku surowców

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.