Program 500+ na pierwsze dziecko startuje 1 lipca. Oto spółki i branże, które na tym skorzystają
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 cze 2019, 10:00

500+ na pierwsze dziecko już od 1 lipca. Oto spółki i branże na giełdzie, które mogą na tym skorzystać

Już od poniedziałku rusza program Prawa i Sprawiedliwości 500+ na pierwsze dziecko. Nie zawiera on żadnego kryterium dochodowego, tak samo jak w przypadku świadczeń na drugie i kolejne dziecko. Od teraz 500 zł miesięcznie będzie wypłacane na każde dziecko do 18 roku życia. Dino Polska może być jednym z największych beneficjentów tego programu na GPW. Sprawdzamy jakie spółki giełdowe mogą skorzystać na dodatkowym świadczeniu.

Dodatkowe świadczenie na pierwsze dziecko trafi do rodzin, które radziły sobie i bez tego dofinansowania. Dzięki temu zwiększy się dochód rozporządzalny rodzin, a rodzice będą mogli przeznaczyć pieniądze na oszczędności lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, zwiększyć wydatki konsumpcyjne. Tym samym kilka spółek z warszawskiej giełdy może skorzystać na rządowym programie. Mówimy tutaj przede wszystkim o Dino Polska, CDRL, spółce Kruk, ale też CCC, Gino Rossi, Monnari, LPP, Wojas czy Wittchen. Nie bez powodu wymieniliśmy również bardziej luksusowe marki. Dzięki dodatkowym pieniądzom, niektóre rodziny podniosą swoją stopę życia i będą mogli kupować lepszej jakości produkty.

Zobacz także: Dzisiaj startuje program 500+. Oto sektory i spółki, które mogą na nim najbardziej skorzystać

Spółki i sektory, które mogą skorzystać na 500+

500+ na pierwsze dziecko trafi do wszystkich rodzin, bez względu na miesięczny dochód. Tym samym niektórzy rodzice przeznaczą dodatkową kwotę na oszczędności. Ale nie wszyscy. Dodatkowe 500 zł miesięcznie może poprawić stopę życia rodzinom, a co za tym idzie zwiększą się wydatki konsumpcyjne. Według nas jest kilka spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, które mogą zyskać na tym programie.

Wprowadzając program „Rodzina+”, polski rząd zastanawiał się jak kontrolować wydatki, które mają być przeznaczane bezpośrednio na dzieci. Pojawiały się pomysły zamiany świadczenia finansowego na bony zakupowe do konkretnych sklepów np. z zastrzeżeniem braku możliwości kupowania alkoholu. Jednak wstrzymano prace nad tym pomysłem, a obecnie nie ma kontroli jak są wydawane pieniądze z 500+.

Pierwszą spółką, która najmocniej skorzystała na pierwszym programie, jest sieć sklepów Dino Polska. Jeszcze po zapowiedziach w lutym br. dotyczących poszerzenia programu 500+, kurs akcji skoczył w górę do 105 zł. Obecnie kurs akcji znajduje się na poziomie 130 zł. Dodatkowe świadczenia mogą wpłynąć w późniejszym terminie na wyniki finansowe spółki, dzięki zwiększeniu wydatków na żywność przez polskie rodziny. Ponadto Dino planuje do 2020 roku zwiększyć liczbę sklepów do 1200, a nowy program tylko ułatwi realizację tej strategii.

Dodatkowe pieniądze będą niwelować negatywny wpływ wolnych od handlu niedziel jaki dotyka spółkę. W tej chwili Dino Polska jest najszybciej rozwijającą się spółką z branży FMCG na świecie i startujący 1 lipca program 500+ na pierwsze dziecko będzie temu sprzyjać.

Zobacz także: Akcje Dino Polska mocno w górę. 500+ na pierwsze dziecko i zapowiedź 13 emerytury to świetna wiadomość dla akcjonariuszy spółki

Drugą spółką jest CDRL, do której należy sieć sklepów Coccodrillo. Spółka zajmuje się produkcją odzieży przeznaczoną dla dzieci. Rodzice mogą przeznaczyć pieniądze bezpośrednio na swoje pociechy i tym samym producent odzieży dziecięcej może na tym dużo zyskać.

cdrl

Źródło: CDRL

Zwiększenie wpływów finansowych w rodzinie powoduje wzrost wydatków na tzw. dobra trwałe. Jednymi z większych beneficjentów programu może być branża finansowa z bankami na czele. Rodziny otrzymujące świadczenie 500+ mogą również przeznaczyć pieniądze na zakup droższych rzeczy tj. samochód czy nieruchomość, często na kredyt. Tym samym zwiększa się zadłużenie na ich kartach kredytowych i zyski banków. Korzyści w tym przypadku mogą osiągać też firmy windykacyjne, z firmą Kruk na czele. Rosnący dochód rozporządzalny będzie sprzyjał regulowaniu zaległych należności i spłacaniu zadłużenia.

Nie bez powodu wymieniliśmy również spółki odzieżowe czy obuwnicze tj. LPP, CCC, Gino Rossi, Monnari, Wittchen czy Wojas. Niestety spółki z tej branży w ostatnim czasie notowały słabnącą sprzedaż na terenie Polski. Nowy program ma szanse odwrócić te negatywne tendencje. LPP oraz CCC w swojej ofercie posiada produkty przeznaczone dla dzieci. Jednak bardziej luksusowe marki oferujące m.in. galanterię skórzaną będą mogły skorzystać, kiedy rodzice zdecydują się poświęcić pieniądze na swoje wygody.

Program 500+ w praktyce

Wnioski o 500+ na pierwsze dziecko można już składać za pomocą bankowości internetowej, jednak jeszcze przed wypłatami pojawiły się pierwsze problemy. Banki takie jak PKO BP, mBank, Getin Bank czy Bank Pocztowy wstrzymały do poniedziałku możliwość wypełniania wniosków.

Jednak dla niecierpliwych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło serwis emp@tia, za pośrednictwem którego można również składać wnioski w formie elektronicznej. Sama minister Rafalska zachęca do korzystania z rządowej platformy. Złożenie elektronicznego wniosku może przyspieszyć wypłatę należnego świadczenia.

Początkowo w programie „Rodzina+” przewidziano kryterium dochodowe na pierwsze dziecko. Jednym z założeń tzw. piątki Kaczyńskiego było zniesienie tego progu, aby każda rodzina posiadająca minimum jedno dziecko mogła otrzymywać dodatkowe finansowanie od rządu. Jeszcze w 2018 roku, przed zmianą programu, 500+ kosztował Skarb Państwa 24,5 mld zł. W tym roku koszt już wzrośnie do 31 mld zł, a w 2020 roku rząd zapłaci 41 mld zł za poszerzenie świadczenia dla rodzin. Jak powiedziała minister Rafalska, większość tych pieniędzy wróci do budżetu państwa w postaci podatku VAT. Z tego świadczenie może skorzystać ok. 7 mln dzieci.

Zobacz także: Złoty stabilny, rentowność obligacji również. 500+ na pierwsze dziecko i pozostałe propozycje gospodarcze PiS nie wystraszyły inwestorów

Osoby, które wypełniły już wniosek drogą elektroniczną mogą liczyć na pierwszą wypłatę jeszcze w lipcu. Zgodnie z zapowiedziami, od 1 sierpnia będzie możliwe składanie dokumentów drogą tradycyjną, a wyrównanie zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Również od 1 lipca rusza druga edycja programu „Dobry Start”, czyli jednorazowa kwota 300 zł na ucznia. O świadczenie mogą się ubiegać rodzice dzieci do 20 r.ż. lub 24 r.ż. w przypadku m.in. osób niepełnosprawnych.

Zobacz także: 4 pomysły jak zainwestować 500 zł i poprawić przyszłość swoich dzieci

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.