Data kiedy nastąpi BREXIT wreszcie została ustalona. Konsekwencje gospodarcze dotkną polskie firmy w 2021 roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 sty 2020, 06:50

Brexit staje się faktem. Sprawdzamy co to oznacza dla polskich spółek

Brexit jeszcze w tym tygodniu stanie się faktem. Po otrzymaniu zgody od królowej Elżbiety II, w piątek 31 stycznia Wielka Brytania opuści Unię Europejską, po prawie 3 latach od złożenia formalnego wniosku. Jednak od 1 lutego do końca 2020 roku będzie obowiązywać okres przejściowy, który nie wpłynie znacząco na polskie firmy prowadzące sprzedaż w Wielkiej Brytanii.

Warto podkreślić, że jeszcze do końca roku Wielka Brytania będzie należeć do UE, jednak bez możliwości podejmowania decyzji w zakresie unijnym. Mimo to obywatele wciąż będą mogli korzystać z praw i swobód. W trakcie okresu przejściowego, brytyjscy politycy będą musieli wypracować nowe regulacje handlowe, które powinny obowiązywać od 2021 roku.

Głównym problemem dla polskich przedsiębiorców pozostaje wciąż brak umowy handlowej pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Jednak niektóre krajowe firmy, w ewentualnym pogorszeniu koniunktury na tamtejszym rynku, widzą szanse na pozyskanie nowych klientów.

- Najprawdopodobniej 1 lutego 2020 roku brexit stanie się faktem. Natomiast trzeba podkreślić, że data ta nie stanie się momentem zwrotnym dla polskich firm działających na rynku brytyjskim. Do końca 2020 (z możliwością przedłużenia o rok) będzie trwał okres przejściowy, w którym Wielka Brytania w dalszym ciągu będzie uczestniczyć w unii celnej oraz wspólnym rynku – komentuje Michał Milewski, Zarządzający Funduszami Generali Investments TFI - Rozpoczną się negocjacje, które dotyczyć będą przyszłej umowy handlowej między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Dopiero po uchwaleniu tych nowych stosunków (oraz już w okresie negocjacji) będzie można ocenić realny wpływ na polskie przedsiębiorstwa operujące na rynku brytyjskim – dodaje.

Zobacz także: Brak umowy handlowej między UE a W. Brytanią utrudnia polskim firmom przygotowanie się na brexit (analiza)

Brexit a giełdowe spółki

Ministerstwo Finansów podkreśla, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31 stycznia nie oznacza zmian dla polskich firm prowadzących sprzedaż na Wyspach. Wielka Brytania pozostanie w unii celnej z UE i będzie uczestnikiem wspólnego unijnego rynku, a to oznacza brak ceł, kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu.

Na polskiej giełdzie jest wiele spółek, które już przygotowują się na brexit. Jedną z nich jest Amica, która od 2015 roku jest właścicielem brytyjskiego dystrybutora AGD, spółki CDA. Sprzedaż polskiej Grupy na Wyspach stanowi około 10% sprzedaży. Jak zapowiada członek zarządu Amica, Michał Rakowski, w krótkim terminie wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie miało neutralny wpływ na działalność spółki. Również podtrzymuje długoterminowe cele wzrostu na rynku brytyjskim.

- Do brexitu jesteśmy od samego początku solidnie przygotowani operacyjnie i finansowo. Przedłużanie okresu niewiadomej formy i daty opuszczenia UE przez Wielką Brytanię było dla nas niekorzystne ze względu na utrzymywanie wyższych stanów magazynowych i wyprzedaże gorzej rotujących produktów. Dewaluacja funta zmniejszyła rentowność wszystkich importerów-producentów - powiedział PAP Biznes członek zarządu Grupy Amica, Michał Rakowski.

Zobacz także: Przychody grupy Amica mogą rosnąć po 5 proc. w 2019 i 2020 roku (wywiad)

Inną spółką, notowaną na warszawskiej giełdzie i dostarczającą swoje produkty do Wielkiej Brytanii jest Grupa Kęty. Według członka zarządu, Rafała Warpechowskiego trudny rynek może dać szereg możliwości na pozyskanie nowych klientów. Do brexitu przygotowuje się również Grupa Oponeo.pl, dla której Wielka Brytania stanowi trzeci rynek eksportowy.

- Brexit nie jest dla nas pożądanym procesem, jednak przygotowujemy się do niego od ponad roku. Z jednej strony na początku ubiegłego roku otworzyliśmy magazyn na Wyspach Brytyjskich, dzięki czemu producenci opon stali się zainteresowani bezpośrednią współpracą z nami w UK, z drugiej zaś strony intensyfikujemy współpracę z lokalnymi hurtowniami - powiedział prezes internetowego dystrybutora opon, Dariusz Topolewski.

Największa spółka odzieżowa w Polsce, czyli LPP również posiada jeden sklep w Londynie. W Wielkiej Brytanii rozwijana jest marka Reserved, która osiąga znaczny wzrost sprzedaży, a spółka planuje otwarcie kolejnego sklepu w stolicy.

Również do brexitu przygotowuje się Enter Air, polskie prywatne linie lotnicze. Spółka realizuje loty zarówno do jak i z Wielkiej Brytanii. Jak podkreśla dyrektor generalny, Grzegorz Polaniecki, Enter Air przygotowuje się do nowych zasad funkcjonowania. Co więcej, spółka ma już podpisane umowy oraz pozwolenia, dzięki czemu może uniknąć konsekwencji związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Zobacz także: DM BDM podniósł cenę docelową akcji Enter Air do 52,2 zł, utrzymując rekomendację "kupuj"

Jakie jeszcze konsekwencje niesie za sobą brexit?

Mimo że wyjście nastąpi już w piątek, to nie oznacza jeszcze drastycznych zmian w Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Od 1 lutego rozpocznie się 11-miesięczny okres przejściowy, w którym państwo powinno wypracować nowe umowy handlowe. W przypadku braku porozumienia, wymiana handlowa będzie się opierać o zasady Światowej Organizacji Handlu, a Wielka Brytania zostanie potraktowana jako kraj trzeci, niebędący członkiem UE.

Również do końca roku będzie możliwy swobodny przepływ ludzi, dzięki czemu wciąż nie będą wymagane paszporty podczas podróży. Od 2021 roku, Polacy którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać status osoby osiedlonej. Do tej pory złożono już 500 tys. wniosków, a termin składania dokumentów mija 30 czerwca 2021 roku.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska będzie krajem, który najbardziej odczuje skutki brexitu.

- Polska znajdzie się w gronie państw UE najsilniej dotkniętych brexitem (niezależnie od wariantu). Spadek eksportu w wyniku brexitu z umową obniży PKB w Polsce o 0,14% (około 3 mld PLN). W przypadku twardego brexitu będzie to 0,24% (około 5 mld PLN). Liczba miejsc pracy może obniżyć się o 0,13% (20 tys.) w scenariuszu brexitu z umową oraz o 0,23% (35 tys.) w scenariuszu twardego brexitu – czytamy w raporcie PIE.

Wielka Brytania przystąpiła do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej 1 stycznia 1973 roku i po ponad 47 latach opuści Unię Europejską. Kiedy 31 stycznia brexit stanie się faktem, to będzie pierwszym krajem, który odejdzie z UE.

Zobacz także: 7 wydarzeń, które mogą popsuć nastroje inwestorom giełdowym w 2020 roku

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.