Inflacja w Polsce w marcu w obliczu epidemii COVID-19 wyniosła 4,6%
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 kwi 2020, 10:47

Inflacja w Polsce w obliczu epidemii COVID-19. W marcu wskaźnik cen towarów i usług wyniósł 4,6%

Według szacunkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja w marcu 2020 roku wyniosła 4,6% rdr.

Przypomnijmy, że jeszcze w lutym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wyniósł 4,7%. Według marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, centralna ścieżka zakłada, że inflacja CPI w 2020 roku wyniesie 3,7%, a inflacja bazowa ukształtuje się na poziomie 3,3%.

„Wzrost inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego wynikał z oddziaływania – pozostających poza wpływem krajowej polityki pieniężnej – czynników regulacyjnych i podażowych. Przyczynił się do tego wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, wyższe ceny paliw, wzrost opłat za wywóz śmieci, podwyższenie akcyzy na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, a także dalszy wzrost cen żywności nieprzetworzonej. W kierunku wzrostu cen oddziaływała również korzystna sytuacja finansowa gospodarstw domowych, w tym wzrost ich dochodów, i związany z nią wzrost popytu konsumpcyjnego” - czytamy w raporcie NBP.
 

Zobacz także: Inflacja w Polsce w 2020 roku powinna zacząć spadać – uważa Goldman Sachs

Inflacja w Polsce w obliczu pandemii COVID-19

Ostatnie miesiące pokazywały najwyższe odczyty inflacyjne w Polsce od 2011 roku i były one powyżej zakładanego celu NBP, czyli 2,5%. W marcu prognozowano, że wskaźnik cen towarów i usług wyniesie 4,4%. Jednak według szacunkowych danych GUS-u inflacja znalazła się na poziomie 4,6%.

Jeszcze przed publikacją szacunkowych danych przez GUS, prognozy Goldman Sachs wskazywały, że inflacja spadnie o 0,5 pkt proc., do poziomu 4,2%. Główny wpływ na wskaźnik CPI, według analityków, wywierają aktualne, niskie ceny paliw. Jeszcze w lutym wskazywano, że wysokie odczyty inflacji w Polsce są jedynie przejściowe.

Ekonomiści z mBanku przewidywali właśnie odczyt inflacji na poziomie 4,6%. W ostatnich dniach opublikowano również dane z Węgier, Rumunii oraz Czech. Wskaźnik cen towarów i usług zarówno z Węgier jak i Rumunii były wyższe względem konsensusu, natomiast w Czechach odnotowano nieznaczny spadek.
 


W marcu epidemia koronawirusa na dobre zagościła w całej Europie, również w Polsce. Jeszce w zeszłym tygodniu, podczas konferencji prasowej premiera Morawieckiego oraz prezesa NBP, Adama Glapińskiego, podkreślano, że w obecnych warunkach grozi nam deflacja. Z danych zebranych przez NBP wynika, że średnioroczna inflacja CPI w 2020 roku wyniesie w Polsce 3,2%, zaś w 2021 roku wskaźnik będzie równy celowi inflacyjnemu.

„Oczekiwany spadek globalnej aktywności gospodarczej wraz z niższymi cenami surowców oraz osłabieniem krajowego popytu będą oddziaływały w kierunku istotnego obniżenia dynamiki cen. W efekcie, mimo poluzowania polityki pieniężnej NBP w ostatnim okresie, utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej” - napisano w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.

Zobacz także: Inflacja w Polsce cały czas rośnie i jest najwyższa od 2011 roku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.