Bezrobocie w maju wzrosło przez koronawirus, ale tylko nieznacznie
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
24 cze 2020, 10:14

Kryzysu na rynku pracy wciąż nie widać. GUS podał majową stopę bezrobocia

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia w maju 2020 roku wyniosła 6%.

Maj był miesiącem odmrażania polskiej gospodarki. W nowym reżimie sanitarnym ponownie otwarto galeria handlowe, zakłady usługowe oraz restauracje. Tym samym wiele osób mogło powrócić do pracy. Na początku miesiąca, ministerstwo rodziny, polityki i pracy społecznej (MRPiPS) szacowało, że majowa stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6% względem 5,8% w kwietniu. Według danych resortu liczba bezrobotnych na koniec maja 2020 roku wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób.

Zobacz także: Stopa bezrobocia w kwietniu wzrosła nieznacznie. Czy to oznacza, że rynek pracy w Polsce jest stabilny?

Jak wygląda polski rynek pracy?

Według najnowszych danych GUS-u stopa bezrobocia w maju wyniosła 6%. Nie jest to drastyczny wzrost w porównaniu do danych z początku miesiąca, kiedy znajdowała się na poziomie 5,5%. Ponadto MRPiPS podkreśla, że aktualna liczba osób bezrobotnych jest dwukrotnie mniejsza w porównaniu do 2014 roku, kiedy w Polsce było zarejestrowanych ponad 2 mln osób bez pracy.

Ekonomiści szacowali, że majowa stopa bezrobocia wyniesie 6,2%. Tak jak wspominaliśmy, w poprzednim miesiącu polski rząd rozpoczął odmrażanie gospodarki. W dwóch etapach zdecydowano się ponownie otworzyć galerie handlowe, hotele, restauracje oraz zakłady usługowe.

Według V fali badań wykonanej przez Polski Instytut Ekonomiczny, coraz więcej firm deklaruje zwiększania zatrudnienia. Jeszcze w kwietniu blisko 30% przedsiębiorstw redukcję miejsc pracy. Aktualnie to już tylko 5% spółek myśli o ewentualnych zwolnieniach.

„Postępujące odmrażanie gospodarki wpływa na sytuację na rynku pracy, co widać w systematycznie spadającym odsetku firm planujących redukcję zatrudnienia czy obniżki wynagrodzeń. Jednocześnie wiele firm wdrożyło we wcześniejszych miesiącach procesy zwolnień i redukcji płac. W maju 1 na 10 firm dokonała zwolnień, po tym jak 12% firm zastosowało taką strategię w kwietniu. Co więcej, w ubiegłym miesiącu 14% firm obniżało wynagrodzenia pracowników, po tym jak na koniec kwietna takie działania deklarowało 19% badanych firm” – mówił Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Najgorsze przed nami

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, dr Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich stwierdził, że sytuacja na polskim rynku pracy jest znacznie gorsza. W jego ocenie zarejestrowana liczba osób bezrobotnych jest niska, jednak te dane nie pokazują jak pandemia wpłynęła na liczbę miejsc pracy.

W ocenie dr Sergiusza Prokurata, najgorsze dopiero przed nami. Negatywny wpływ na sytuację na rynku pracy będzie mieć podniesieniu zasiłku dla bezrobotnych do 1,2 tys. zł. Przypomina również sytuację z 2008-2009 roku, kiedy bezrobocie początkowo łagodnie rosło, a w kolejnych miesiącach rosła liczba osób bez pracy, aż do 2010 roku.

Warto dodać, że wiele osób zwolnionych w marcu obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Dlatego wzrost bezrobocia może być widoczny już w kolejnych miesiącach.

Zobacz także: Na ożywienie gospodarcze musimy poczekać. Wszystko zależy od zachowań konsumentów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost