Bezrobocie w czerwcu w Polsce nieznacznie wzrosło - GUS podał nowe dane
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1%.
Najnowsze dane po raz kolejny pokazują, że na polskim rynku pracy nie mamy do czynienia z kryzysem. Czerwcowa stopa bezrobocia niewiele różni się od tej w maju, kiedy wyniosła 6%. Na początku lipca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że poziom bezrobocia w czerwcu wyniesie 6,1%.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1% i była wyższa niż w maju 2020 r. (6,0%).
— GUS (@GUS_STAT) July 23, 2020
Więcej w #BiuletynStatystyczny 6/2020: https://t.co/NDPwHIyOnZ#GUS #statystyki #RynekPracy #bezrobocie #BezrobocieRejestrowane #PublikacjeGUS pic.twitter.com/jstUp5zFtN
Zobacz także: Kryzysu na rynku pracy wciąż nie widać. GUS podał majową stopę bezrobocia
Czeka nas wzrost bezrobocia
Aktualne dane nie świadczą o kryzysie na rynku pracy. Jak wskazuje Narodowy Bank Polski (NBP) w ostatnich miesiącach bezrobocie rosło, jednak jego wzrost był ograniczany poprzez zmniejszanie etatów czy korzystanie z zasiłków opiekuńczych.
„Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w kwietniu i maju br. zwiększyła się łącznie o 161 tys. (dane odsezonowane) w porównaniu z marcem br., a wyrównana sezonowo stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 6,1% (wobec 5,1% w marcu br.). Wzrost bezrobocia rejestrowanego był przy tym ograniczany przez zmniejszanie wymiaru etatów i częstsze korzystanie z zasiłków opiekuńczych i chorobowych” - czytamy w najnowszym Raporcie o inflacji NBP.
Czerwcowa stopa bezrobocia wyniosła 6,1%. Jednak według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polski, bezrobocie w Polsce będzie rosło. Wpływ na taką sytuację będzie mieć ograniczanie działań antykryzysowych przez polski rząd. Przypomnijmy, że w czasie pandemii uruchomiono tarczę antykryzysową oraz finansową, która miała na celu m.in. ochronę miejsc pracy.
„W kolejnych kwartałach, wraz z upływem okresów wypowiedzeń oraz utrzymującego się obniżonego popytu na pracę, nastąpi dalsza redukcja liczby pracujących oraz wzrost stopy bezrobocia pomimo zmniejszenia skali spadku PKB w ujęciu r/r. Na wzrost stopy bezrobocia będzie miało również wpływ założone w projekcji zmniejszenie skali działań antykryzysowych rządu” - czytamy dalej w raporcie.
Nawiązując do wsparcia rządowego przez tarczę antykryzysową, w zeszłym tygodniu na Twitterze Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że udało się już ochronić ponad 5 mln miejsc pracy. Na dzień 15 lipca przedsiębiorcy otrzymali już 115 mld zł zarówno z tarczy antykryzysowej jak i finansowej.
Do przedsiębiorców trafiło już ponad 115 mld zł z #TarczaAntykryzysowa i #TarczaFinansowaPFR. Dzięki temu uratowaliśmy ponad 5 mln miejsc pracy. Teraz czas na #ImpulsDlaGospodarki - min. @OlgaEwaSemeniuk w @RepublikaTV. pic.twitter.com/R58bxqx4L7
— Ministerstwo Rozwoju (@MinRozwoju) July 15, 2020