Bezrobocie w czerwcu 2020 w Polsce nieznacznie wzrosło
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
23 lip 2020, 10:10

Bezrobocie w czerwcu w Polsce nieznacznie wzrosło - GUS podał nowe dane

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1%.

Najnowsze dane po raz kolejny pokazują, że na polskim rynku pracy nie mamy do czynienia z kryzysem. Czerwcowa stopa bezrobocia niewiele różni się od tej w maju, kiedy wyniosła 6%. Na początku lipca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że poziom bezrobocia w czerwcu wyniesie 6,1%.

Zobacz także: Kryzysu na rynku pracy wciąż nie widać. GUS podał majową stopę bezrobocia

Czeka nas wzrost bezrobocia

Aktualne dane nie świadczą o kryzysie na rynku pracy. Jak wskazuje Narodowy Bank Polski (NBP) w ostatnich miesiącach bezrobocie rosło, jednak jego wzrost był ograniczany poprzez zmniejszanie etatów czy korzystanie z zasiłków opiekuńczych.

„Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w kwietniu i maju br. zwiększyła się łącznie o 161 tys. (dane odsezonowane) w porównaniu z marcem br., a wyrównana sezonowo stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 6,1% (wobec 5,1% w marcu br.). Wzrost bezrobocia rejestrowanego był przy tym ograniczany przez zmniejszanie wymiaru etatów i częstsze korzystanie z zasiłków opiekuńczych i chorobowych” - czytamy w najnowszym Raporcie o inflacji NBP.

Czerwcowa stopa bezrobocia wyniosła 6,1%. Jednak według najnowszej projekcji Narodowego Banku Polski, bezrobocie w Polsce będzie rosło. Wpływ na taką sytuację będzie mieć ograniczanie działań antykryzysowych przez polski rząd. Przypomnijmy, że w czasie pandemii uruchomiono tarczę antykryzysową oraz finansową, która miała na celu m.in. ochronę miejsc pracy.

„W kolejnych kwartałach, wraz z upływem okresów wypowiedzeń oraz utrzymującego się obniżonego popytu na pracę, nastąpi dalsza redukcja liczby pracujących oraz wzrost stopy bezrobocia pomimo zmniejszenia skali spadku PKB w ujęciu r/r. Na wzrost stopy bezrobocia będzie miało również wpływ założone w projekcji zmniejszenie skali działań antykryzysowych rządu” - czytamy dalej w raporcie.

Nawiązując do wsparcia rządowego przez tarczę antykryzysową, w zeszłym tygodniu na Twitterze Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że udało się już ochronić ponad 5 mln miejsc pracy. Na dzień 15 lipca przedsiębiorcy otrzymali już 115 mld zł zarówno z tarczy antykryzysowej jak i finansowej.

Zobacz także: NBP nie przewiduje na jesieni kolejnej odsłony pandemii w Polsce. Mimo to oczekuje spadku PKB i inflacji oraz wzrostu bezrobocia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.