Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Sprawdzamy co najbardziej upodobali sobie Polacy
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 wrz 2020, 06:45

Polacy lubią luksus. Polski rynek dóbr luksusowych zbliża się do standardów Europy Zachodniej

Samochody, dzieła sztuki, wizyty w SPA – to napędza polski rynek dóbr luksusowych. Tak wynika z raportu przygotowanego przez firmę KPMG.

Już nie tylko samochody premium świadczą o luksusie w Polsce. Jak wynika z raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus przez pokolenia” są to również: usługi hotelarskie, inwestycje w dzieła sztuki oraz droga odzież. Co więcej, coraz bliżej nam do standardów Europy Zachodniej.

„Obecna dynamika bogacenia się Polaków sprawia, że nasz kraj jest atrakcyjnym rynkiem dla producentów dóbr luksusowych. Choć nie wypadamy jeszcze porównywalnie z krajami Europy Zachodniej, to w ostatnich latach obserwuje się mocną tendencję wzrostową, Polska cały czas goni czołówkę Europejską” - twierdzi Marcel Łaski, doradca klienta Reliance Polska.

Według prognoz, polski rynek dóbr luksusowych może przekroczyć wartość 38 mld zł w 2024 roku. Aktualnie wynosi ponad 25 mld zł.

Struktura rynku dóbr luksusowych w Polsce

dobra luksusowe w Polsce

Źródło: KPMG

Jaki luksus Polacy lubią najbardziej?

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2019 roku przekroczyła już 25 mld zł. Według szacunków, w ciągu kilku lat może ona wzrosnąć nawet do 38 mld zł. Jak wynika z raportu KPMG, zamożni Polacy lubują się nie tylko w samochodach premium. W ich kręgu zainteresowań jest również luksusowa odzież czy biżuteria oraz nieruchomości.

Rynek luksusowych samochodów w Polsce jest wart około 16 mld zł, co stawia go na 1. miejscu wśród segmentów premium. Odzież oraz akcesoria od znanych projektantów znalazły się tuż za autami, jednak ich wartość jest zdecydowanie niższa – wynosi 3,1 mld zł. Wśród popularnych usług luksusowych w Polsce są wizyty w hotelach czy SPA. Aktualnie w Polsce mamy ponad 70 hoteli 5-gwiazdkowych.

„Polska stała się obecnie bardzo obiecującym rynkiem dla marek luksusowych. Wydaje mi się, że ewolucja rozpoczęła się w 2013 r., kiedy to otworzony został pierwszy butik domu mody Louis Vuitton, a następnie opublikowano w 2018 r. pierwszy numer Vogue Polska i w czerwcu tego samego roku Raffles Europejski otworzył swoje podwoje. Trend ten potwierdza wiele innych inwestycji na rynku dóbr luksusowych w różnych segmentach działalności. Wiemy również, że w niedługim czasie powstaną nowe marki hoteli luksusowych w Warszawie. Są to ważne wskaźniki dowodzące wzrostu rynku dóbr luksusowych nad Wisłą” – napisał w raporcie Thomas Brugnatelii, dyrektor generalny Raffles Europejski Warsaw.

W dalszej kolejności można wyróżnić luksusową odzież, akcesoria oraz biżuterię. Polacy lubią też… inwestować w dzieła sztuki. „Inwestowanie w dzieła sztuki należy do inwestycji emocjonalnych wysokiego ryzyka, dlatego powinno być przejawem pasji, a nie samej chęci pomnożenia kapitału czy prestiżu posiadania dzieła znanego artysty. Jeśli ktoś decyduje się na nabycie takiego dobra, nie powinien ulegać namowom osób trzecich czy wyjątkowym okazjom, które praktycznie na tym rynku się nie zdarzają. Należy skorzystać z pomocy sprawdzonego i doświadczonego eksperta, sprawdzić źródło pochodzenia obrazu, a także przeprowadzić własną ekspertyzę. Rynek dzieł sztuki nie jest rynkiem płynnym, czas oczekiwania na zyski może być trudny do oszacowania. Z jednej strony zakup dzieła, może okazać się inwestycją życia, a z drugiej łatwo tutaj paść ofiarą przestępstwa, zwłaszcza gdy nie posiadamy na ten temat odpowiedniej wiedzy” - podkreśla doradca klienta Reliance Polska.

Zobacz także: Jak inwestować w sztukę – radzi ekspert z Londynu

Rynek dóbr luksusowych będzie rósł mimo pandemii

Z raportu KPMG wynika, że Polacy postrzegają dobra luksusowe głównie przez pryzmat prestiżu i jakości danej marki. Sytuacja gospodarcza, oczywiście jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19, sprzyjała rosnącej liczbie osób zamożnych w Polsce. Nie wiadomo jak pandemia wpłynie na rynek dóbr luksusowych, jednak autorzy raportu liczą na dalszy wzrost jego wartości.

„Nadchodzące spowolnienie gospodarcze może mieć wpływ na niewielki spadek wzrostu popytu, jednak dzięki rosnącej zamożności i zmianach stylu życia Polaków wydaje się, że rynek dóbr luksusowych będzie rosnąć. W 2024 r. rynek dóbr luksusowych może osiągnąć wartość powyżej 38 mld zł, co stanowiłoby wzrost o 51% względem 2019 r.” - napisał Tomasz Wiśniewski, partner KPMG w Polsce.

Zobacz także: Pandemia uderza w luksusowe marki. Sprzedaż ekskluzywnych przedmiotów spadnie o połowę

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.