Rekordowe zakażenia koronawirusem COVID19. Czy czeka nas lockdown?
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 paź 2020, 17:50

Rekordy zakażeń koronawirusem w całej Europie. Czy czeka nas kolejny lockdown?

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Poszczególne kraje decydują się na wprowadzenie nowych ograniczeń, ale czy ktoś zdecyduje się ponownie na całkowity lockdown?

Zacznijmy od sytuacji w Polsce. Tak jak wielokrotnie ostrzegano, wraz z jesienią przyszła kolejna fala epidemii. Od dłuższego czasu dzienna liczba osób zakażonych jest już liczona w tysiącach, nawet w poszczególnych województwach. Dzisiaj zanotowaliśmy kolejny rekord – blisko 8,1 tys. przypadków w ciągu dnia.

W związku z tym rząd podzielił kraj na żółte i czerwone strefy. Od zeszłego tygodnia cała Polska jest w tej pierwszej, co wiąże się już z pewnymi obostrzeniami (m.in. ograniczona liczba w restauracjach czy obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej). Jednak rząd zapewnia, że drugiego lockdownu nie będzie. Prawie połowa Polski znajduje się w czerwonej strefie m.in. 11 miast wojewódzkich, w tym Warszawa, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Kielce.

Większość państw powraca do obostrzeń, które były wprowadzane wiosną. Przykładowo w Czechach ponownie zamknięto bary, restauracje oraz obiekty kulturalne, a szkoły przeszły na nauczanie zdalne. U naszego sąsiada dzienna liczba przypadków zakażeń również przekroczyła 8 tys. osób. Jak na razie ograniczenia obowiązują do początku listopada.

W związku ze skokowym wzrostem liczby zakażeń COVID-19 sprawdzamy jak inne państwa europejskie chcą zwalczyć pandemię.

Zobacz także: Jedne kraje chcą szybko odmrażać gospodarkę, a inne boją się nasilenia pandemii. Jak wygląda luzowanie obostrzeń na świecie?

Polska: wraca zalecenie „zostań w domu”

Od minionej soboty cała Polska została zakwalifikowana do żółtej strefy, co wprowadza następujące ograniczenia: nakaz zasłaniania nosa i ust w wolnej przestrzeni, ograniczona liczba osób na imprezach (tj. wesela czy chrzty), ograniczona liczba osób w restauracjach czy na siłowniach. Dzisiaj odnotowano największą liczbę osób zakażonych w ciągu doby, bo ponad 8 tys. osób. W najgorszej sytuacji jest województwo mazowieckie. W związku z dzisiejszym rekordem zdecydowano o zwiększeniu obostrzeń.

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że całkowity lockdown nam nie grozi. Jednak powrócił do wiosennego apelu, aby znów pozostać w domu i przejść w miarę możliwości na tryb pracy zdalnej. Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywać od 17 października. W czerwonej strefie powraca w szkołach ponadpodstawowych i wyższych nauczanie zdalne, będzie obowiązywać również zakaz organizacji wesel czy imprez masowych. W obydwu strefach zostaną zamknięte baseny czy siłownie. Na razie nie podano terminu, do kiedy te obostrzenia będą obowiązywać. 

 • Liczba osób zakażonych – blisko 150 tys. osób
 • Liczba zgonów – 3,3 tys.

Niemcy: mniejsza liczba osób zakażonych, niż w Polsce

Zobaczmy, jak sytuacja wygląda na Zachodzie. W Niemczech dobowa liczba osób zarażonych jest mniejsza, niż w Polsce – wykryto ponad 6,6 tys. chorych. Mimo to, zdecydowano o wprowadzeniu podobnych ograniczeń, jak u nas. W miejscach, gdzie liczba zakażonych na 100 tys. mieszkańców jest największa wprowadzono większe restrykcje (m.in. godzina policyjna od 23).

Podczas posiedzenia kanclerz Angeli Merkel z premierami krajów związkowych, również zdecydowano zwiększono liczbę miejsc, w których zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe. Przypomnijmy, że jeszcze w maju podczas odmrażania gospodarki kanclerz Niemiec podkreślała, że to dopiero początek pandemii…

 • Liczba zakażonych – ponad 340 tys. osób
 • Liczba zgonów – 9,7 tys.

Francja: godzina policyjna w części kraju

Dzienna liczba przypadków we Francji jest prawie 3-krotnie wyższa, niż w Polsce. W środę odnotowano ponad 22 tys. zakażonych koronawirusem. W związku z tym prezydent Emmanuel Macron zdecydował się na wprowadzenie nowych restrykcji. Pierwszą z nich będzie godzina policyjna, od 21 do 6. Obejmie m.in. Paryż oraz Marsylię. W tych godzinach nie będą mogły działać restauracje, bary, kina oraz muzea.

Godzina policyjna we Francji będzie obowiązywać od soboty przez kilka najbliższych tygodni. Prezydent Macron swoimi działaniami chce zmniejszyć liczbę zarażeń do 3 tys. na dobę. Jeśli nie uda się spowolnić przyrostu osób zakażonych, zapowiedział wprowadzenie ponownego, ale już lokalnego lockdownu.

 • Liczba zakażonych – blisko 780 tys. osób
 • Liczba zgonów – ponad 33 tys.

Włochy: ponowny wzrost zakażeń

Epidemia, która wybuchła wiosną, najmocniej dotknęła Włochy. Teraz w kraju odnotowano najwyższy, dobowy wzrost zakażeń – ponad 8,8 tys. osób. Ponownie wprowadzane są ograniczenia, jednak w wolniejszym tempie niż w pozostałych państwach. Na początek zakazano działalności restauracji po północy oraz wprowadzono obowiązek zasłaniania nosa i ust w otwartej przestrzeni.

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że to może być dopiero początek wprowadzanych restrykcji. W przypadku gdy krzywa zakażeń będzie rosła, ograniczenia będą coraz bardziej odczuwalne.

koronawirus na świecie

Źródło: Bloomberg

 • Liczba zakażonych – ponad 381 tys. osób
 • Liczba zgonów – około 36,3 tys.

Wielka Brytania: dobowy rekord liczby zakażonych

Pandemia w Wielkiej Brytanii początkowo nie zrobiła wielkiego wrażenia na społeczeństwie. Lockdown wprowadzono wtedy z ogromnym opóźnieniem, a sam premier Boris Johnson przeszedł koronawirusa. Teraz problem znów powraca, a w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 19 tys. przypadków. Jak na razie Wielka Brytania została podzielona na 3 strefy, gdzie obowiązują ograniczenia zależne od liczby chorych.

Co ciekawe, na lockdown zdecydowała się Irlandia Północna. Będzie on obowiązywać od 16 października przez najbliższe 4 tygodnie. Ma to na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Zostaną zamknięte szkoły, restauracje będą czynne tylko do 18, a sklepy po godz. 20 nie będą mogły sprzedać alkoholu.

 • Liczba osób zakażonych – 655 tys. osób
 • Liczba zgonów – ponad 43 tys.

Czechy: 8 tys. zakażeń w ciągu doby

W Czechach dobowa liczba przypadków jest podobna jak w Polsce. Jednak ten kraj decyduje się na bardziej radykalne środki, niż my. Na najbliższe 2 tygodnie szkoły przechodzą na nauczanie zdalne, zamknięte zostają restauracje, a zgromadzenia nie mogą przekraczać liczby 6 osób. Czeski minister zdrowia podkreślił, że liczba osób hospitalizowanych będzie jeszcze wzrastać.

 • Liczba osób zakażonych – 139 tys. osób
 • Liczba zgonów – około 1,1 tys.

Słowacja: zdecydowany lockdown

Wśród wymienionych państw, Słowacja odnotowuje najmniejszą liczbę zakażeń. Oczywiście liczba ludności jest wielokrotnie mniejsza w porównaniu do np. Polski. Jednak mimo to słowacki rząd podjął zdecydowaną walkę z pandemią. Zamknięte zostają siłownie czy baseny, a restauracje i kawiarnie mogą prowadzić działalność jedynie na wynos lub przy stolikach znajdujących się na wolnym powietrzu.

Na Słowacji obowiązuje również zakaz zgromadzeń. W centrach handlowych wprowadzono ograniczenie liczby osób i podobnie jak w Polsce obowiązują godziny dla seniorów.

 • Liczba osób zakażonych – około 24 tys. osób
 • Liczba zgonów – ponad 70 osób

Będzie kolejny lockdown?

Pandemia COVID-19 odcisnęła już swoje piętno na światowej gospodarce. Ponowny wzrost liczby zakażeń na świecie może oznaczać kolejne problemy, nie tylko w ochronie zdrowia. Aby ograniczyć wpływ koronawirusa, państwa decydują się wprowadzić jedynie niezbędne restrykcje. Jednak jeśli nie uda się zahamować wzrostów to lockdown może powrócić.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.