Całkowity lockdown jest ostatecznością – mówi dr Hans Kluge z WHO
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
21 paź 2020, 06:30

Całkowity lockdown jest ostatecznością – mówi dr Hans Kluge z WHO

Epidemia koronawirusa w całej Europie rośnie na sile, jednak można uniknąć całkowitego lockdownu, jak to było wiosną. Tak uważa dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie.

Ostatnio pisaliśmy, że w Europie odnotowywane są dzienne rekordy zakażeń koronawirusem. Sytuacja staje się coraz poważniejsza, jednak państwa nie chcą się decydować na całkowity lockdown. Krajowe gospodarki nie udźwigną już kolejnego zamknięcia, tak jak to miało miejsce wiosną. Dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO w Europie wskazuje, że można uniknąć ponownego wprowadzenia lockdownu.

„Proporcjonalna i ukierunkowana reakcja to droga naprzód. Ograniczenia w wielu krajach Europy są właściwą i niezbędną odpowiedzią, na to co pokazują aktualne dane. Nigdy nie jest za późno na zaostrzenie środków (…) Wiemy znacznie lepiej niż w marcu, co można i trzeba zrobić” – powiedział dr Hans Kluge.

Zobacz także: Rekordy zakażeń koronawirusem w całej Europie. Czy czeka nas kolejny lockdown?

Całkowity lockdown nam nie zagraża?

Wybuch epidemii COVID-19 na początku 2020 roku wiązał się z kilkutygodniowym lockdownem na całym świecie. Jednak wtedy liczba przypadków, przykładowo w Polsce, była liczona jedynie w setkach. Aktualnie w naszym kraju mamy blisko 10 tys. zakażeń dziennie, a łączna liczba osób chorych na koronawirusa wynosi ponad 192,5 tys.

Rosnąca liczba zakażeń to problem już całej Europy. Poszczególne kraje decydują się na wprowadzanie pojedynczych ograniczeń tj. nauka zdalna, zakaz organizowania zgromadzeń czy ograniczenie działalności restauracji oraz barów. Podobnie jest w Polsce, która nie decyduje się na całkowity lockdown. Podczas ostatniej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że zamknięcie gospodarki nam nie grozi.

W sprawie wprowadzenia całkowitego lockdownu zabrał głos dyrektor regionalny WHO w Europie, dr Hans Kluge. W jego opinii zamknięcie gospodarki w danym kraju powinno być ostatecznością. Podkreślił, że epidemia sama się nie zatrzyma. Tylko stosowanie się do wytycznych pozwoli powstrzymać rosnącą liczbę zakażonych, głównie dzięki noszeniu maseczek oraz zachowywaniu dystansu społecznego.

Ponadto dr Kluge podkreśla, że obecna sytuacja nie jest taka sama jak w marcu, ponieważ państwa powinny już wiedzieć jak działać w przypadku zagrożenia koronawirusem. Jednak COVID-19 jest tak samo niebezpieczny jak było to kilka miesięcy temu. Aktualnie w Europie jest już ponad 8 mln zakażonych, a liczba wolnych łóżek w szpitala drastycznie spada.

Na stronie WHO można znaleźć aktualne dane dotyczące liczby zarażeń na całym świecie. W ostatnich 7 dniach największy przyrost w państwach europejskich miał miejsce we Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Czechach.

Państwa, w których w ciągu 7 dni odnotowano największy wzrost osób zakażonych

who dane

Źródło: WHO

Artykuł inspirowany tekstem „Full lockdowns should be a ‘very, very last resort’ and can be avoided, WHO’s Europe chief says” zamieszczonym na CNBC.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa COVID-19 będzie dostępna najwcześniej w marcu 2021 - uważa Goldman Sachs

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.