Szczepionka na koronawirusa COVID19 dostępna najwcześniej w marcu 2021 - uważa Goldman Sachs
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 paź 2020, 06:50

Szczepionka na koronawirusa COVID-19 będzie dostępna najwcześniej w marcu 2021 - uważa Goldman Sachs

Na szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 czekają najbardziej USA, Wielka Brytania i Hiszpania. Na masową skalę może ona być podawana najwcześniej w marcu 2021 roku – wskazują analitycy Goldman Sachs.

„Od tego, czy pierwsze szczepionki na koronawirusa już na jesieni uzyskają akceptację amerykańskiego urzędu Federal Drug Administration zależy to, czy ziści się nasz pozytywny scenariusz dla gospodarki światowej na 2021 rok” – przyznali analitycy Goldman Sachs w najnowszym raporcie.

Kiedy realnie może się pojawić szczepionka na COVID*19?

Obecnie najbliżej opracowania i zalegalizowania szczepionki są firmy Pfizer oraz Moderna. Już do końca listopada powinno okazać się czy ich szczepionki są skuteczne. Problem w tym, że od pojawienia się i zatwierdzenia szczepionki może minąć kilka kwartałów, zanim zostanie ona rozprowadzona po świecie w stopniu zapewniającym powstrzymanie COVID-19 – zwracają uwagę analitycy Goldman Sachs.

Ich zdaniem, szczepionka jest najważniejsza dla przyszłości gospodarczej USA oraz Europy. Jest mniej istotna z punktu widzenia rynków wschodzących, szczególnie tych azjatyckich. Problem w tym, że ostatnio konsensus rynkowy w sprawie pojawienia się szczepionki w marcu 2021 zmalał z 70% do 47%, głównie przez zawieszenie procesu badań przedklinicznych przez firmę AstraZeneca oraz spowolnienie procesu badań przez firmę Moderna.
 

Kiedy można oczekiwać pojawienia się szczepionki na koronawirusa dla co najmniej 25 mln Amerykanów?

kiedy

Źródło: Goldman Sachs
 

Analitycy Goldman Sachs tłumaczą, że szczepionka musi się charakteryzować skutecznością powyżej 50%, by uzyskać akceptację FDA. Ale najlepiej, by miała ją powyżej 75%, bo pozwoliłaby to szybko i znacząco zatrzymać rozwój pandemii COVID-19. Im wyższy będzie poziom skuteczności szczepionki, tym szybszy będzie jej sukces – z korzyścią dla świata i jego gospodarki.

Neutralny scenariusz Goldman Sachs zakłada, że skuteczna szczepionka zostanie zatwierdzona przez FDA w miesiącach grudzień 2020 – styczeń 2021. Pierwsze szczepionki na rynek trafiłyby wtedy na przełomie stycznia i lutego 2021. Co ciekawe, European Medicines Agency (EMA) może zastosować wobec szczepionki na koronawirusa przyspieszoną ścieżkę, która trwa ledwie 70 dni (wobec 210 dni w przypadku amerykańskiej). Szczepienia na masową skalę powinny wystartować w marcu 2021 w USA i nieco później na Starym Kontynencie.

Zobacz także: Rekordy zakażeń koronawirusem w całej Europie. Czy czeka nas kolejny lockdown?

Szczepionka najbardziej pomoże USA, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii

Zdaniem Goldman Sachs, dla USA najważniejsze jest opracowanie szczepionki przez firmy Pfizer czy Moderna – do owoców ich pracy ten kraj miałby najszybszy dostęp. Dla Starego Kontynentu najważniejsze są efekty pracy firm AstraZeneca oraz Pfizer. Rynki wschodzące powinny czekać z utęsknieniem na efekty pracy firmy AstraZeneca.
 

Zarezerwowane dawki szczepionek

zamowione

Źródło: Goldman Sachs
 

Z raportów dotyczących wstępnych zamówień szczepionek wynika, że największe zapotrzebowanie – wykraczające poza estymowaną ilość potrzebną do uzyskania odporności zbiorowej – zgłaszają najbardziej rozwinięte gospodarki, oprócz Francji, oraz największe kraje wschodzące (Chiny, Indie). Relatywnie niskie zainteresowanie wstępnymi zamówieniami wykazują RPA i Rosja.

„Pojawienie się skutecznej szczepionki wsparłoby wyraźnie wzrost gospodarczy w USA i strefie euro już w II i III kwartale 2021 roku. Jej wpływ na gospodarkę USA i UE można szacować na +2 pkt. proc. wzrostu PKB w całym roku 2021. Najbardziej znaczący wpływ miałaby ona na USA, Wielką Brytanię i Hiszpanię. Mniejszy wpływ szczepionka miałaby np. na Chiny, gdzie wirus i tak jest już pod względną kontrolą” – stwierdzili analitycy Goldman Sachs.

Zobacz także: To co się dzieje teraz na giełdach i rynkach skończy się płaczem - ostrzega legenda inwestowania Leon Cooperman

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.