Inflacja w październiku wyniosła 3% – szybki szacunek GUS
Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji. Według urzędu wskaźnik CPI w październiku wyniósł 3,0%.
Inflacja w ostatnich miesiącach w Polsce stopniowa rosła. W sierpniu wyniosła 2,9%, a we wrześniu wzrosła do poziomu 3,2% Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, wskaźnik CPI w październiku wyniósł 3,0%. Są to na razie szacunkowe dane. Oficjalny wynik poznamy dopiero w połowie listopada.
Wg szybkiego szacunku w X 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z X 2019 r. wzrosły o 3,0% (wskaźnik cen 103,0), a w stosunku do IX 2020 r. wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1).https://t.co/zBpLwtw50I#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki pic.twitter.com/gYdXhHcVaX
— GUS (@GUS_STAT) October 30, 2020
Zobacz także: Inflacja w Polsce znowu przyśpiesza. We wrześniu według GUS wynosiła 3,2 %
Prognozy inflacyjne dla Polski
W październiku znów pojawił się niepokój w związku z nawrotem pandemii koronawirusa. W Polsce liczba przypadków osób zakażonych rośnie gwałtownie z dnia na dzień. Z tego powodu polski rząd ponownie wprowadza restrykcje. Zdecydowano już m.in. o zamknięciu siłowni oraz lokali gastronomicznych, które mogą jedynie prowadzić działalność „na wynos”.
W związku z rosnącą liczbą osób z koronawirusem, można się spodziewać wprowadzania kolejnych ograniczeń. Na ten moment, według szybkiego szacunku GUS-u, inflacja w październiku wyniosła 3,0%.
Inflacja w październiku spadła z 3,2% do 3,0%. W tym samym czasie inflacja bazowa spadła z 4,3% do 4,2%. Obie miary inflacji zgodne z naszą prognozą. Potwierdził się spadek cen żywności (-0,1% m/m), zaskoczył nas wzrost cen energii (+0,3% m/m). Do końca roku inflacja w celu 2,5%.
— mBank Research (@mbank_research) October 30, 2020
Jak wyglądają prognozy na najbliższe miesiące?
„Kolejne dwa miesiące br. niewątpliwie nadal upływać będą pod znakiem wskaźnika CPI przekraczającego 3,0% rdr i dopiero w grudniu nastąpi jego obniżka do około 2,5% rdr (za sprawą efektów statystycznych). Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, gdzie droższe będą m.in. warzywa i owoce, a poza tym w dalszym ciągu rosnąć będą zapewne ceny usług. Na tych ostatnich coraz większe piętno odciska pandemia, choć są i takie kategorie (jak chociażby wywóz śmieci), gdzie wzrost cen notowany jest już od kilkunastu miesięcy” – dla PAP Biznes wypowiedziała się Monika Kurtek z Banku Pocztowego.
Jak wskazywał Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, ponowny wzrost inflacji wynika głównie ze wzrostu cen usług. Jest to spowodowane zwiększonym reżimem sanitarnym, które muszą zapewnić takie firmy. Polska gospodarka w tym roku jest pod zdecydowaną presją epidemii koronawirusa. Jednak według ekonomistów inflacja powinna powoli wyhamować.
W 2020 roku wskaźnik CPI w Polsce tylko dwukrotnie spadł poniżej 3% w ujęciu miesięcznym. Miało to miejsce w maju oraz w sierpniu. Jak wynika z wrześniowych danych opublikowanych przez Eurostat, Polska jest na niechlubnym 1. miejscu z najwyższą inflacją w całej Unii Europejskiej. Wskaźnik inflacji HICP wyniósł 3,8%. Za Polską znajdują się m.in. Węgry, Czechy oraz Rumunia.