Inflacja w październiku nieznacznie spadła - szybki szacunek GUS
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
30 paź 2020, 10:08

Inflacja w październiku wyniosła 3% – szybki szacunek GUS

Główny Urząd Statystyczny podał szybki szacunek inflacji. Według urzędu wskaźnik CPI w październiku wyniósł 3,0%.

Inflacja w ostatnich miesiącach w Polsce stopniowa rosła. W sierpniu wyniosła 2,9%, a we wrześniu wzrosła do poziomu 3,2% Według najnowszych danych opublikowanych przez GUS, wskaźnik CPI w październiku wyniósł 3,0%. Są to na razie szacunkowe dane. Oficjalny wynik poznamy dopiero w połowie listopada.

Zobacz także: Inflacja w Polsce znowu przyśpiesza. We wrześniu według GUS wynosiła 3,2 %

Prognozy inflacyjne dla Polski

W październiku znów pojawił się niepokój w związku z nawrotem pandemii koronawirusa. W Polsce liczba przypadków osób zakażonych rośnie gwałtownie z dnia na dzień. Z tego powodu polski rząd ponownie wprowadza restrykcje. Zdecydowano już m.in. o zamknięciu siłowni oraz lokali gastronomicznych, które mogą jedynie prowadzić działalność „na wynos”.

W związku z rosnącą liczbą osób z koronawirusem, można się spodziewać wprowadzania kolejnych ograniczeń. Na ten moment, według szybkiego szacunku GUS-u, inflacja w październiku wyniosła 3,0%.

Jak wyglądają prognozy na najbliższe miesiące?

„Kolejne dwa miesiące br. niewątpliwie nadal upływać będą pod znakiem wskaźnika CPI przekraczającego 3,0% rdr i dopiero w grudniu nastąpi jego obniżka do około 2,5% rdr (za sprawą efektów statystycznych). Rozpoczął się okres jesienno-zimowy, gdzie droższe będą m.in. warzywa i owoce, a poza tym w dalszym ciągu rosnąć będą zapewne ceny usług. Na tych ostatnich coraz większe piętno odciska pandemia, choć są i takie kategorie (jak chociażby wywóz śmieci), gdzie wzrost cen notowany jest już od kilkunastu miesięcy” – dla PAP Biznes wypowiedziała się Monika Kurtek z Banku Pocztowego.

Jak wskazywał Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium, ponowny wzrost inflacji wynika głównie ze wzrostu cen usług. Jest to spowodowane zwiększonym reżimem sanitarnym, które muszą zapewnić takie firmy. Polska gospodarka w tym roku jest pod zdecydowaną presją epidemii koronawirusa. Jednak według ekonomistów inflacja powinna powoli wyhamować.

W 2020 roku wskaźnik CPI w Polsce tylko dwukrotnie spadł poniżej 3% w ujęciu miesięcznym. Miało to miejsce w maju oraz w sierpniu. Jak wynika z wrześniowych danych opublikowanych przez Eurostat, Polska jest na niechlubnym 1. miejscu z najwyższą inflacją w całej Unii Europejskiej. Wskaźnik inflacji HICP wyniósł 3,8%. Za Polską znajdują się m.in. Węgry, Czechy oraz Rumunia.

Zobacz także: Rekordy zakażeń koronawirusem w całej Europie. Czy czeka nas kolejny lockdown?

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.