GUS opublikował szacunkowe dane inflacji za listopad. Wskaźnik CPI taki sam jak w październiku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
01 gru 2020, 10:13

GUS opublikował szacunkowe dane o inflacji za listopad. Wskaźnik CPI na tym samym poziomie co w październiku

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja w listopadzie wzrosła o 3% r/r.

Najnowsze dane dotyczące inflacji w Polsce są na razie szacunkowe. Pełne dane za listopad zostaną przedstawione przez GUS dopiero w połowie miesiąca. Jeszcze w październiku wskaźnik CPI wyniósł 3,1%. Zgodnie z listopadową projekcją Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja w 2020 roku wyniesie 3,4%.

Zobacz także: Inflacja w Polsce zaczyna się stabilizować. GUS podał jak szybko rosną ceny

Inflacja podczas lockdownu

Listopad był miesiącem, w którym znów powrócił lockdown. W niektórych państwach był on całkowity, natomiast w Polsce wprowadzono mniej ograniczeń w porównaniu do wiosennego zamknięcia gospodarki. Od kilku dni ponownie zostały otwarte m.in. galerie handlowe. Jednak wciąż pozostaje zamknięta branża gastronomiczna.

Według najnowszych, ale szacunkowych danych GUS-u wskaźnik cen towarów i usług w listopadzie wzrósł o 3% r/r. W stosunku do października ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Kondycja polskiej gospodarki wciąż jest bezpośrednio związana z dalszym przebiegiem pandemii COVID-19. Według najnowszej projekcji NBP, wskaźnik CPI w Polsce będzie spadać dopiero w kolejnych latach. Wpływ na możliwy spadek będzie mieć wygaśnięcie jednorazowych wskaźników podwyższających inflację. Mowa tutaj o dodatkowych kosztach ponoszonych ze względu na obowiązujący reżim sanitarny.

„Inflacja będzie się utrzymywać w 2020 roku na podwyższonym poziomie ze względu na związany z pandemią wzrost kosztów funkcjonowania firm i zmniejszenie stopnia wykorzystywania środków trwałych (co znajduje odzwierciedlenie we wprowadzaniu przez część firm tzw. „opłat covidowych”). Dodatkowo w kierunku wyższej dynamiki cen oddziałują efekty wcześniejszych wzrostów cen administrowanych oraz osłabienie kursu. W 2021 r. inflacja CPI obniży się reagując z opóźnieniem na obserwowany obecnie spadek popytu przy jedynie ograniczonej poprawie koniunktury w przyszłym roku i utrzymującej się cały czas niepewności wobec dalszego przebiegu pandemii” – napisano w raporcie NBP.

inflacja CPI i bazowa

Zobacz także: Prognozy dla polskiej gospodarki w obliczu pandemii COVID-19. NBP publikuje najnowszą projekcję inflacji

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.