Inflacja w listopadzie znowu powyżej celu - GUS publikuje najnowsze dane
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 3,0%.
GUS właśnie opublikował najnowsze dane dotyczące poziomu wskaźnika CPI w listopadzie. Jeszcze pod koniec października urząd informował, że według szybkiego szacunku inflacja wzrosła o 3% r/r.
W listopadzie 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z listopadem 2019 r. wzrosły o 3,0% (wskaźnik cen 103,0), a w stosunku do października 2020 r. wzrosły o 0,1% (wskaźnik cen 100,1). https://t.co/9sz3nr14aV#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/yb7OrigsAh
— GUS (@GUS_STAT) December 15, 2020
Według założeń Narodowego Banku Polskiego, wskaźnik CPI będzie spadać w przyszłym roku. Jednak z tą projekcją nie zgadzają się wszyscy członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Według opinii niektórych inflacja może być wyższa niż ta zakładana w listopadowym raporcie NBP. Wpłynie na to m.in. szybszy wzrost cen usług.
Zobacz także: GUS opublikował szacunkowe dane o inflacji za listopad. Wskaźnik CPI na tym samym poziomie co w październiku
Inflacja w dobie koronawirusa
Rok 2020, który stał pod znakiem pandemii COVID-19, dobiega końca. Inflacja w ostatnich miesiącach stabilizowała się na poziomie około 3%. Jednak w pierwszych miesiącach 2020 roku wskaźnik CPI przekraczał nawet 4,5%. Inflacja była najwyższa w lutym, kiedy sięgnęła poziomu 4,7%.
Źródło: TradingEconomics
W 2021 roku Narodowy Bank Polski spodziewa się spadku inflacji, o czym napisano w listopadowej projekcji. Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada inflację CPI w 2021 roku na poziomie 2,6%, a w 2022 roku na poziomie 2,7%. Natomiast inflacja bazowa w tym roku wyniesie 3,9%.
„W 2021 r. inflacja CPI obniży się reagując z opóźnieniem na obserwowany obecnie spadek popytu przy jedynie ograniczonej poprawie koniunktury w przyszłym roku i utrzymującej się cały czas niepewności wobec dalszego przebiegu pandemii. Jednocześnie w najbliższych kwartałach stopniowo będą wygasać czynniki jednorazowe podwyższające obecnie inflację oraz wzrośnie podaż części produktów rolnych wpływając na spadek dynamiki cen żywności. Stopniowa odbudowa aktywności gospodarczej oraz poprawa sytuacji na rynku przełożą się – uwzględniając opóźnienia w reakcji procesów inflacyjnych – na ponowne przyśpieszenie wzrostu cen w 2022 r. W całym horyzoncie projekcji inflacja CPI utrzyma się przy tym w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc.” - napisano w raporcie.
Jednak nie wszyscy zgadzają się z prognozą przygotowaną przez NBP. Część członków Rady Polityki Pieniężnej uważa, że inflacja będzie wyższa od szacunków. Na dynamikę cen będzie wpływać wzrost cen administrowanych oraz cen usług.