Bezrobocie w Polsce wciąż pod kontrolą. GUS podał dane za grudzień 2020
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
27 sty 2021, 10:20

Bezrobocie w Polsce wciąż pod kontrolą. GUS podał dane za grudzień 2020

Pomimo pandemii COVID-19, w Polsce nie nastąpił gwałtowny wzrost bezrobocia. W ostatnim miesiącu 2020 roku stopa bezrobocia znalazła się na poziomie 6,2%.

GUS podał najnowsze dane o bezrobociu w grudniu 2020 roku. Tym samym potwierdziły się szacunkowe dane opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Stopa bezrobocia już od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnym poziomie, pomimo częściowego lockdownu.

Przypomnijmy, że jeszcze wiosną 2020 roku, minister Marlena Maląg spodziewała się wzrostu bezrobocia nawet do 10% na koniec roku. Zdecydowanie drastyczniejszą prognozę stawiali ekonomiści Banku Pekao czy mBanku – około 13% do końca 2020 roku.

Stopa bezrobocia w Polsce w 2020 roku

stopa bezrobocia 2020

Źródło: Trading Economics

Stopa bezrobocia bez gwałtownego wzrostu w 2020 roku

Pandemia COVID-19 od blisko roku wpływa negatywnie na aktywność gospodarczą. Mimo to stopa bezrobocia w Polsce nie wzrosła gwałtownie, tak jak szacowano na początku epidemii. Jeszcze wiosną zarówno ekonomiści jak i minister Marlena Maląg spodziewali się, że wzrost bezrobocia w Polsce nastąpi w kolejnych miesiącach. Jednak od maja 2020 roku stopa bezrobocia znajduje się na poziomie 6-6,1%.

Najnowsze dane GUS-u przedstawiające stopę bezrobocia w grudniu 2020 roku pokazują nieznaczny wzrost o 0,1 punktu procentowego względem listopada. Według danych MRPiT na koniec grudnia liczba osób bez pracy wyniosła 1,046 mln.

Grudzień był miesiącem, kiedy centra handlowe pozostały otwarte dla klientów. Jednak pod koniec roku zdecydowano o wprowadzeniu tzw. narodowej kwarantanny. Wiązało się to bezpośrednio z ponownym zamknięciem centrów handlowych. Ostatnie miesiące nie są również łaskawe szczególnie dla branży gastronomicznej oraz hotelarskiej. Nie wspominając o osobach prowadzących kluby fitness czy siłownie.

Brak możliwości wykonywania przez powyższe podmioty swoich usług, może wpłynąć na zwiększoną liczbę upadających firm, a co za tym idzie za wzrost liczby osób bezrobotnych. Plan odmrażania gospodarki w związku z jesiennym lock-downem wciąż nie jest znany.

Zobacz także: Inflacja w grudniu była poniżej celu NBP. Ten poziom może utrzymać się w kolejnych miesiącach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.