Stopy procentowe w Polsce wzrosną do 3% już w pierwszej połowie 2022 - zakłada prognoza Goldman Sachs
Zgodnie z oczekiwaniami Goldman Sachs w grudniu RPP podniosła stopę procentową do 1,75%, czyli o 50 pb. Bank inwestycyjny szacuje również, że już na początku przyszłego roku stopy mogą wynieść nawet 3,00% i będą najwyższe od 2013 roku.
RPP trzeci raz podnosi stopy procentowe
Po ostatnim w tym roku posiedzeniu RPP, stopa referencyjna wynosi 1,75%, czyli została poniesiona o 50 pb.
Obecny poziom stóp w Polsce:
- stopa referencyjna 1,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 2,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 1,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 1,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 1,85% w skali rocznej.
Kolejna już podwyżka stopy procentowej, jest reakcją na rosnąca inflację i coraz słabszą pozycję złotego na rynkach finansowych. Przypomnijmy, że w listopadzie Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podwyżkę o 0,75 pb i wynosiła ona 1,25%.
Jak przewidują analitycy Goldman Sachs, NBP będzie kontynuowało wybraną politykę przez najbliższe miesiące i uważają, że stopa referencyjna w pierwszej połowie 2022 r. może wynieść nawet 3,00%. Jednak zwracają uwagę, że proces ten zakłócić może pogarszająca się sytuacja pandemiczna w Polsce.
Stopy procentowe w Polsce od początku 2012 roku
Źródło: Trading Economics
Taki wzrost stóp procentowych w Polsce oznacza, że już w pierwszej połowie przyszłego roku mogą one osiągnąć najwyższy poziom do 2013 roku. Według szacunkowych danych podanych przez GUS w listopadzie inflacja wyniosła 7,7%, prognozy zakładały że wyniesie 7,4%.
Zobacz także: Akcje banków nie reagują na wzrost stóp procentowych w Polsce, bo inwestorzy w dużym stopniu już to wycenili
Inflacja w grudni będzie dalej rosnąć
Ekonomiści banków nie pozostawiają złudzeń, według specjalistów z banku ING BSK, rekord tegorocznej inflacji przypadnie na grudzień i wyniesie 8,5%. Według specjalistów nadal będzie się utrzymywał trend wzrostowy cen paliw, ale również podstawowych produktów spożywczych. Historycznie patrząc, grudzień często jest miesiącem najwyższej inflacji, wpływa na to m.in. okres świąteczny.